olanlar hamile kalabilir mi?

Giriş Tarihi: 10.4.2019 10:07 Güncelleme Tarihi: 10.4.2019 12:24
Organ nakli olanlar hamile kalabilir mi?

yapılan kişinin olup olamayacağını ve hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki anne olmak isteyen kadınların organ nakli aşamasında nelere dikkat etmesi gerek? Tüm detaylarıyla hamile kalmak isteyen kişilerin organ nakli ile ilgili merak ettikleri haberimizde.

Safra kesesinin hemen altında bulunan böbreklerde kalıcı olarak herhangi bir sorun teşkil edildiği zaman bu durum kronik böbrek yetmezliğinin habercisidir. Kişide tespit edilen böbrek yetmezliğinin bilinen tek tedavisi ise organ nakli ile yapılan böbrek naklidir. Binlerce kişiye can olan böbrek nakli sayesinde yaşamını sürdüren kadınlar, hamile kalmak istedikleri zaman ciddi hazırlıklar yapmalıdır. Bilhassa enfeksiyonlar hakkında detaylı araştırmalar yapılmalıdır.

Daha sonra kişiye nakil olan böbreklerin hamilelik stresini kaldırabilecek nitelikte olup olmadığı uygulanacak testlerle belirlenir. Test sonuçlarında bir sıkıntı görülmezse, anne olmanın en uygun zamanı böbrek naklinden 1 yıl, kadavradan yapılan nakilden 2 yıl sonra olması gerekir. 5 yıl geçtikten sonra hamile olma durumunda böbreklerin bundan ciddi anlamda olumsuz etkilendiği de bilinmektedir.

Böbrek nakli olan kadınlar anne olma kararını verdikleri zaman, sağlıkları için güvenli olduğu bilinmeyen ilaçları 6 hafta önceden bırakması gerekiyor.

Böbrek nakli olup hamile olan kadınların genel kontrollerinde, ilk üç ay iki haftalık zamanlarla hem bebeğin hem de böbreklerin durumuna bakılmalıdır.İlerleyen aylarda 3-4 hafta geçtikten sonraki son üç ayda 2 haftalık kontroller yeterlidir.

Doğum zamanı için karar verme aşamasında böbreklerin fonksiyonlarında azda olsa olumsuz bir durum varsa doğum ona göre ayarlanır. Böbrek sağlığı normal ise normal doğum zamanı beklenir.

Böbrek nakli olan annelerde doğum genellikle sezaryen yöntemle gerçekleşir. Hamileliğin son dönemlerinde bir sıkıntı görülmezse normal doğum yapılabileceği doktorun kararına bağlıdır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Organ nakli olanlar hamile kalabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN