Koronavirüsü hamililer için risk mi?

Koronavirisü(covid-19) ile ilgili şu ana kadar anneden karnındaki bebeğe geçmiş bir vakanın görülmediğini ancak bu durumun hamileler için sıfır risk olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken ve . Dr. , “Düzenli sağlıklı ve dikkatli beslenme, temel ve kişisel hijyen kurallarına hassasiyetle uymak ve riskli ortamlardan kaçınmak hamileler için çok çok önemli” dedi.

Giriş Tarihi: 23.3.2020 18:05 ABONE OL
Koronavirüsü hamililer için risk mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, coronavirüsün (covid-19) ilk ortaya çıktığı Aralık 2019 döneminden bu yana anne karnında anneden bebeğe geçtiğine dair bir vaka bildirilmediğini, şu ana kadar elde edilen bilgiler üzerinden değerlendirildiğinde hamilelerin diğer insanlara göre daha riskli olarak değerlendirilmediğini söyledi. Op. Dr. Aylin Akıncı, "Şu an için Coronavirüs (covid-19) özelinde hamileler riskli grupta diye kesin bir ifade kullanmasak bile gebelikte bağışıklık genel olarak baskılandığı için özellikle grip, influenza ve diğer enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda hamileler risk grubunda yer alıyor. Örneğin anne adayları için influenza virüsü çok tehlikeli. Coronavirüs (covid-19) için henüz böyle kesin bir bilgi bulunmuyor. Mevcut bilgilere bakıldığında da hamilelerde bir risk artışı görülmüyor. Ayrıca bu dönem içinde salgın var olduğu ülkelerde doğum sonrası bebeklerde coronavirüs tanısı bulunmuyor" dedi.

Anneden bebeğe geçmesinin olasılık dahilinde olduğunu fakat bugüne kadar böyle bir vaka bildirilmediğini belirten Op. Dr. Aylin Akıncı, "Ancak daha önceki salgınlardan sorumlu olan SARS-CoV, MERS-CoV gibi diğer corona virüs ailesi üyelerinin gebelikte ciddi komplikasyonlara yol açtığı kanıtlanmıştı. Bu sebeple yine de tedbirli davranmak ve tüm hijyen kurallarına hassasiyetle uymak gerekli" dedi.

HAMİLELER CORONAVİRÜS'TEN NASIL KORUNMALI?

En başta herkes gibi temel hijyen kurallarının da hamileler için çok önemli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, "Düzenli sağlıklı ve dikkatli beslenme, temel ve kişisel hijyen kurallarına hassasiyetle uymak ve riskli ortamlardan kaçınmak hamileler için çok çok önemli. Özellikle bu dönemde kapalı ve havasız ortamlarda bulunmamak, mümkünse toplu taşıma araçlarında dikkat etmek, mecbur kalmadıkça hastane gibi ortamlarda bulunmamaları gerekiyor." dedi ve diğer önerilerini şöyle sıraladı:

 • "Eller sık sık ve hijyene uygu şekilde yıkanmalı
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek ihmal edilmemeli
 • Günde en az 2 litre su içilmeli
 • Yabancı materyallerle temas sonrası elleri yıkanana kadar ağız, burun ve gözlere temas edilmemeli
 • Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli
 • Grip, nezle gibi hastalık görülen kişilerden, ateş, öksürük gibi belirtilen gösteren kişilerden uzak durulmalı
 • Mümkünse sarılmak, el sıkışmak gibi temaslardan kaçınmalı
 • Çevredeki insanlarla en az 1 metre mesafeyi korumalı
 • Kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemeli, böyle ortamlarda bulunması gerekirse virüs koruyucu nitelikte maske takmalı
 • Gerekmedikçe seyahat etmemeli, özellikle uçak ile yurtdışı yolculuk yapmamalı
 • Sosyal aktivitelere katılım ertelenmeli"

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronavirüsü hamililer için risk mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA