anne karnında bebeğe geçer mi?

Prof. Dr. Dilek Şahin: "Emzirmenin iyi bilinen faydalarının, Kovid-19'un anne sütü ile bulaşabilme potansiyel riskine göre daha ağır bastığı düşünülmektedir. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri ilgili uzman doktorlar tarafından fayda ve zarar dengesine göre karar verilmelidir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması önemlidir. Virüs tespit edilen gebelerde erken doğum bildirilmiş olmasına karşın, bu durumun viral enfeksiyon nedeniyle yaşandığını söylemek zordur. Virüsün, bebeğe anne karnında ya da doğum esnasında geçtiğine dair henüz bir kanıt bulunmuyor" dedi.

Giriş Tarihi: 23.5.2020 09:06 ABONE OL
Koronavirüs anne karnında bebeğe geçer mi?

Prof. Dr. Dilek Şahin, koronavirüsün (Kovid-19) anne sütü ile bebeğe geçebileceğine dair henüz kanıt olmadığını belirterek, "Bu nedenle, emzirmenin iyi bilinen faydalarının, Kovid-19'un anne sütü ile bulaşabilme riskine göre daha ağır bastığı düşünülmektedir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması önemlidir." dedi. Prof. Dr. Şahin, Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle birçok hamilenin kendi ve bebeklerinin sağlığı için endişe duyduğunu söyledi. Yeni tip bir virüsle karşı karşıya oldukları için ellerindeki veriler sınırlı olsa da şu ana kadar hamilelerde Kovid-19'un genel popülasyon ile benzer seyrettiğinin görüldüğünü belirten Şahin, çoğunlukla hafif ya da orta derecede soğuk algınlığı ya da grip benzeri klinikle geçirildiğini, öksürük, ateş ve nefes darlığının ise görülebilecek diğer semptomlar olduğunu anlattı.

HAMİLELERİN ŞÜPHELİ TEMASTA BULUNMASI HALİNDE...

Dilek Şahin, hamilelerin şüpheli temasta bulunması halinde, başka bir nedenle hastaneye yatışları da gerekmiyorsa 14 gün evde kalıp toplu alanlardan uzak durmalarını, toplu alanlara gitmelerinin zorunlu olması halindeyse tıbbi maske takmalarını önerdi. Ayrıca, eve ziyaretçi kabul etmemelerini, odalarını iyi havalandırmalarını, ev halkından mümkün olduğunca ayrı kalmalarını, farklı havlu, tabak ve çanak ile mutfak eşyası kullanmalarını, farklı zamanlarda yemek yemelerini tavsiye eden Şahin, Kovid-19 geçirdiğini düşünenlerin ise doğrudan hastaneye gitmek yerine sağlık kuruluşlarına telefon edebileceğini kaydetti.

EMZİRİRKEN MASKE TAKILMALI

Koronavirüsün anne sütü ile bebeğe geçebileceğine dair henüz kanıt olmadığına dikkati çeken Şahin, "Bu nedenle emzirmenin iyi bilinen faydalarının, Kovid-19'un anne sütü ile bulaşabilme potansiyel riskine göre daha ağır bastığı düşünülmektedir. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri ilgili uzman doktorlar tarafından fayda ve zarar dengesine göre karar verilmelidir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması önemlidir." şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronavirüs anne karnında bebeğe geçer mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA