Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozüyük’te İş Kur Ve KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
’in Bozüyük ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odasının önderliğinde KOBİ Bilgi Günleri adı altında KOSGEB-İŞKUR semineri düzenlenerek katılımcılara istihdama yönelik bilgiler verildi.
Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda düzenlenen seminerde ilk olarak TSO Başkanı Buğra Levent tarafından bir konuşma yapıldı. Başkan Buğra Levent, konuşmasında, "Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en büyük ekonomik sorunların başında yeni iş alanlarının açılamaması, ekonominin büyütülememesi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmaması geliyor. Bu sebeple bizlerde oda olarak ekonomik gelişime katkı ve yeni iş imkânlarının sağlanması ve iş fikri olan insanlarımızın bu fikirlerini hayata geçirebilmeleri konusunda onlara destek olmaya çalışıyoruz. Bu çabamızın bir diğer adımını da bugün üyelerimizin destek ve hibe programları ile ilgili olarak bilgilenmeleri konusunda atıyoruz. Bu seminer sonunda katılımcılarımız iki önemli konuda detay ve bilgi sahibi olacaklar. İlki mevcut firmalarımız KOSGEB kanalı ile işletmelerinde hangi desteklerden faydalanabilirler. Yeni iş fikri olan üyelerimiz bu fikirlerini nasıl hayata geçirip yeni girişimlerde bulunabilirler. Diğeri ise firmalarımız yeni eleman ihtiyaçlarını nasıl hızlıca karşılarlar ve bu elemanların istihdamında hangi devlet desteklerinden nasıl faydalanabilirler.
Ben bu konuyu şahsen yakından takip eden ve bizleri de destekleyen Bozüyük Belediye Başkanımız Fatih Bakıcı’ya teşekkür ediyorum. Yine İş Kur ve KOSGEB il müdürlerimize de katılımları ve değerli bilgi paylaşımları için teşekkür ediyorum" dedi.
Ardından konuşan Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, "Önemli olan istihdamsa ve devletimizin hükümetimizin sağladığı bir imkânsa bu konuda tüm sanayici ve iş adamlarımızı bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu hususta önemli bir rol üstlenen Bozüyük Ticaret Odası Yönetim Kuruluna Başkan ve Meclis Başkanı vasıtasıyla çok teşekkür ediyorum. Umuyorum ki bu toplantı katılımcılarımız adına faydalı bir toplantı olacaktır" diye belirtti,
İş Kur İl Müdürü Ayhan Tozan da, var olan mevzuat sıkıntılarını aştığını ve son değişikliler ile daha aktif hale geldiklerini söyledi. Tozan açıklamasında, "İş Kur daha önceden kamu kesiminde işe işçi yerleştiren aracı bir kurum, sanayicilerimizin talepleri olur ise işçi gönderen bir kurumdu. Engelli çalışanların mevzuatını takip eden bir kurumdu. Mevzuat olarak sıkıntılarımız vardı. Ancak son yapılan değişiklikler ile daha aktif hale geldik. Şu anda bu sıkıntıları tamamen minimize ettik. İş Kur son yapılan değişikler ile çok daha aktif hale geldi. Tarımda, sanayide, hizmet sektöründe ve daha birçok alanda olacağız. Şu anda Bilecik ilinde 2 bin 600 kişinin ücretini ödüyoruz" dedi.
Seminerde, çalışanlara yönelik mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Programlardan faydalanabilmek için gerekli şartlar hakkında bilgiler verdi. Yeni katılımcı talebi ve katılımcıların istihdamı konularında bilgilendirme yaptı. Ardından İş Kur yetkililerince Uzmanlaşmış Meslek Edindirme merkezleri (UMEM) eğitim programları, kursiyerleri ve eğitim programlarının işleyiş süreci hakkında bilgiler verdi.
KOSGEB Bilecik İl Müdürü Cemil Bahçe, "Bilecik genelinde KOSGEB’den en fazla istifade eden Bozüyük ilçemizdir. Ticaret Odası ile işbirliği halinde bu KOSGEB desteklerine ilgi gösterilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bilhassa kadın girişimcilerimize yönelik bir pozitif ayrımcılık olarak verilen destekleri 10 puan arttırarak yüzde 90’a çıkacağının müjdesini vermek istiyorum. Diğer taraftan KOBi proje ile ilgili olarak Bozüyük’ten şu ana kadar hiç müracaat alamadık. Ben Bozüyüklü sanayici arkadaşlarımızdan 300 bin liralık kurumsallaşma ve markalaşmaya yönelik projelerinin yüzde 50’sinin KOSGEB tarafından karşılanacağının bilinmesini istiyorum" dedi.
Son olarak KOSGEB Uzman Yardımcısı Mustafa Razbonyalı tarafından KOSGEB destek ve hibe programları hakkında bilgiler verdi.
Seminere, Kaymakam Köksal Şakalar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İş Kur İl Müdürü Ayhan Tozan, KOSGEB Bilecik İl Müdürü Cemil Bahçe, TSO Başkanı Buğra Levent, Meclis Başkanı M.Doğan Tunç, İl Genel Meclisi üyeleri, iş adamları ve sanayiciler katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozüyük’te İş Kur Ve KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN