Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silah Bırakma Çağrısının Ardından

Giriş Tarihi: 4.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 4.3.2015 16:41
Barosu Başkanı Enis Gül, çözüm sürecine ilişkin olarak hükümet ve HDP’nin yapmış olduğu ortak basın açıklaması ile Abdullah Öcalan’ın PKK’ya silah bırakma konusundaki kongre hazırlığı yapılması açıklamasını değerli bulduklarını söyledi.
Baro Başkanı Gül, çözüm sürecinin gelmiş olduğu aşamanın şu an itibari ile önemli bir safha ve atılmış en iyi adımlardan biri olduğunu belirtti. Önemli bir aşama olup 10 maddelik ilkesel yaklaşımlar dikkate alındığında müzakere sürecinin başarıya ulaşacağını kaydeden Gül, “Çok önemli bir aşamada olan süreç, seçim sürecine heba edilmemelidir. Şunu belirtmek isteriz ki toplumun büyük bir çoğunluğunda kabul gören anayasal kimlik tanımı, anadilde eğitim, demokratikleşme, inanç özgürlüğü, Avrupa Birliği yerinden yönetim şartı, genel af, hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması, Terörle Mücadele Kanunu’nun kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi önemli adımların atılması gerekiyor" dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı görevinin cemaatler aracılığıyla yürütülmesi ve devlet tarafından desteklenmesi gibi çalışmalar yapılabileceğini anlatan Gül, şöyle konuştu: "Ayrıca, cem evlerinin ibadet statüsünün tanınması, YÖK’ün kaldırılması, şeffaf yönetim anlayışı gereği şeffaflaşma, hukukun üstünlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, yargı güvenirliği, sendikaların iş kolunda yetkili olma oranının değiştirilmesi, Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi, parti içi muhalefet, siyasi partiler için önseçimin zorunluluk haline getirilmesi, Milli Güvenlik Kurulu’nun kaldırılması gibi özgürlük alanlarının genişletilmesi ile demokratik kurum ve kuruluşların işletilmesi ile Türkiye’de şiddet bir daha geri gelmemek üzere rafa kalkacaktır. Çözüm sürecine ilişkin olarak hükümet ve HDP’nin yapmış olduğu ortak basın açıklaması ile Abdullah Öcalan’ın PKK’ya silah bırakma konusundaki kongre hazırlığı yapılması açıklamasını önemsiyor ve değerli buluyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah Bırakma Çağrısının Ardından
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN