Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahlat, Fotoğrafçıların İlgi Odağı Oldu

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Ahlat, Fotoğrafçıların İlgi Odağı Oldu
Doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen ’in Ahlat ilçesi, fotoğrafçıların da ilgi odağı oldu. İlçeye ilk kez gelen fotoğrafçılar, gördükleri güzellikler karşısında hayranlıklarını gizleyemezken, doyasıya fotoğraf çekmenin mutluluğunu yaşadılar.
Ahlat’ta ilk olarak Harabeşehir Mahallesi’nde bulunan mağara evlerini ziyaret eden fotoğrafçılar, burada hem fotoğraf çektiler hem de mağara evlerini gezerek bilgi aldılar. Daha sonra Bayındır Köprüsü’ne geçen fotoğrafçılar, burada da bir süre fotoğraf çektiler. Köprünün şelaleyle birlikte oldukça güzel bir görünüm sunduğunu ifade eden fotoğrafçılar, köprüyü çeşitli açılardan fotoğrafladılar.
Buradaki gezinin ardından dünyadaki iki örnekten biri olan ve Ahlat’ın sembolü haline gelen Emir Bayındır Kümbeti’ne geçildi. Emir Bayındır Kümbeti tarzı, mimarisinin zarafeti ve abidevi ölçüleriyle fotoğrafçıları kendine hayran bıraktı.
Burada gezi hakkında bir açıklama yapan Giresun’dan gelen fotoğraf sanatçısı Kemal Özkılıç, fotoğraf için bu kadar zenginliğin bir arada olmasının oldukça etkileyici olduğuna değinerek, “Yaklaşık 3 gündür buradayız. Fevkalade olumlu geçen bir etkinlik oldu. Fotoğraf zenginliğini gördükten sonra bu zamana kadar neden gelmediğimizi gerçekten anlamış değilim. Çok defa buraya gelmeye karar verdik, ama çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştiremedik. Fotoğraf adına inanılmaz güzellikler var. Van Gölü’nün vermiş olduğu canlılık civardaki yaşama büyük katkısı olmuş. Aynı zamanda değişik mevsimlerde de buraya gelmekte fayda olacağına inanıyorum. Şahsım adına buraya tekrar tekrar gelmeyi düşünüyorum. Tüm fotoğrafçı arkadaşları, doğaseverleri ve özellikle de tarihi mekanları gezmeyi seven insanların buraya gelmelerini şiddetle tavsiye ediyorum” dedi.
Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak da nitelendirilen Ahlat Selçuklu Mezarlığı’na geçen fotoğrafçılar, abidevi mezar taşlarının görkemli duruşu ve sanatsal inceliği karşısında adeta büyülendiler.
Ardından fotoğrafçılar Ahlat içinde serbest çalışmalarına devam ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlat, Fotoğrafçıların İlgi Odağı Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN