Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Doktorlardan Cesaret Örneği

Giriş Tarihi: 25.3.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:59
Devlet Hastanesi’nde görev yapan göğüs ve genel cerrahi uzmanı doktorlar, branşları haricinde bir hastanın hayatını kurtardı.
Bitlis’in Tatvan ilçesinde çıkan kavga sonucu kalbinden bıçaklanan hastaya branşları olmadığı halde müdahale eden Göğüs Cerrahi Uzmanı Osman Yakşi ve Genel Cerrahi Uzmanı Osman Tanrıverdi, emsaline sıkça rastlanmayan bir cesaret örneği göstererek hastanın kalbine dikiş attılar. Tatvan Devlet Hastanesi’nden Bitlis Devlet Hastanesi’ne sevk edilen bir hastaya, kalp ve damar cerrahi uzmanı doktorun olmayışı nedeniyle göğüs ve genel cerrahi uzmanları hastanın kalbine iki santimlik bir dikiş atarak hayatta kalmasını sağladı.
Göğüs Cerrahisi Uzmanı Osman Yakşi, hastanın en yakın Van ve Diyarbakır’a sevk edilmesi halinde ölebileceğini söyledi. Yakşi, daha önce bu şekilde branşı olmadığı halde bir müdahalede bulunmadığını ifade ederek, “Kalbinde ve başka yerinden bıçaklanan hasta bize geldiği zaman hayati tehlikesi bulunuyor. Çektiğimiz tomografi sonucu kalp etrafındaki zar ve kalp kasının delindiğini gördük. Hastanemizde kalp ve damar cerrahi uzmanı bulunmuyor. Hastayı da hayati tehlikesinden dolayı sevk edemezdik. Bizde branşımız olmamasına rağmen ilk etapta kalp kasını onararak kanamayı durduk. Yaklaşık iki saatlik ameliyatla hastanın kalbindeki iki santimlik kısmı başarı ile dikip hayatta tutmayı başardık” diye konuştu.
Hastayı uyandırdıklarını ve yoğun bakıma aldıklarını belirten Yakşi, “Hastamızın şu an itibari ile hayati tehlikesi bulunmuyor. Yoğun bakımdan çıkarıp normal odada bir hafta kadar gözlem altında tuttuktan sonra taburcu edeceğiz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Doktorlardan Cesaret Örneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN