Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler Sesleriyle Gönülleri Mest Etti

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:09 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Öğrenciler Sesleriyle Gönülleri Mest Etti
’in Tatvan ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından her yıl yapılan ‘İmam Hatip Liseleri Arası Genç Sada Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma, Kur’an’ın Genç Muhafızları Hafızlık ve Genç Bilaller Ezanı Güzel Okuma’ yarışmalarının il finali yapıldı.
Tatvan İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Tatvan İbadullah Camii’nde düzenlenen il finaline 14 okuldan toplamda 15 öğrenci yarıştı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği yarışmada, öğrenciler ezanı ve Kur’an-ı Kerim’i en güzel okumak için bir birleriyle yarıştılar. Genç yaşlarına rağmen okudukları Kur’an-ı Kerim ve ezanla kendilerine hayran bırakan öğrenciler gönülleri mest etti. Düzenlenen yarışmada konuşan Tatvan Kaymakamı Murat Erkan, etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Ezanın önemine vurgu yapan Kaymakam Erkan, “Ben 2000 yılında 9 aylığına İngiltere’ye gitmiştim. Bakanlık göndermişti. Orada bizim özlediğimiz en önemli şeylerden birisinin ezan olduğunu orada hissettik. Eğer ezanın ne demek olduğunu anlamak istiyorsanız. Bir süre ezan okunmayan memleketlerde kalmanızı tavsiye ediyorum. Biz içinde doğduğumuz için, içinde yaşadığımız için bazı şeylerin kıymetini bilmiyoruz. Bu anlamda ezan çok önemli, ezanın güzel okunması çok çok önemlidir. Tarihimizi incelediğimiz zaman, geçmişimize baktığımız zaman dinimizi ne kadar iyi yaşadıysak tarihte de o kadar güçlü olmuşuz. Dinimizi ne kadar gündelik hayatımıza yansıttıysak, dünya dengelerini belirleyen unsur haline gelmişiz. Dinimizden uzaklaştığımız dönemde de maalesef sorunlarla karşılaşmışız, dibe vurmuşuz. Bu anlamda dinimizi, geçmişimizi, tarihimizi, kültürümüzü çok iyi anlamamız lazım. Özellikle ‘değerler eğitimi’ dediğimiz ve bunun altında da dinimiz yatıyor. Dinimizi nesillerimize, gençlerimize çok iyi anlatmamız, öğretmemiz lazım. Dinimizi gençlerimizin gündelik hayatlarına yansıtması lazım. İnşallah bu tür programlar gençlerimizin, öğrencilerimizin gündemine bunu sokarak, bunun biraz daha yerleşmesine vesile olur. Ayrıca ben şunu da belirtmek istiyorum. Dinimiz güzellik dini, kolaylık, nezaket, estetik dini ve dinimiz din adına yapılan her şeyde layıkıyla yapılması lazım. Bu temel kurala uygun yapılması lazım, her şeyin güzel yapılması lazım. Özellikle ezanın güzel okunması noktası çok çok önemlidir. Bazen öyle ezanlar duyuyorsunuz ki kendinizden geçiyorsunuz, bazen de maalesef öyle ezanlar duyuyorsunuz ki keşke okunmasa diyorsunuz. Bu anlamda dinimizi temsil anlamında da her şeyin güzel yapılması, ezanın da çok güzel okunması lazım. İnşallah bu yapılan güzel işlerde bunlara vesile olur. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından, yarışmada dereceye öğrenciler ödüllendirildi.
Dereceye giren öğrenciler, önümüzdeki aylarda yapılacak olan bölge finallerinde Bitlis’i temsil edecekleri belirtildi.
Düzenlenen programa Kaymakam Murat Erkan, Belediye Başkanı Fettah Aksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Yüzer, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Refik Aydın, Milli Eğitim Şube Müdürü Müslüm Eren ve çok sayıda vatandaş katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler Sesleriyle Gönülleri Mest Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN