Mısır’daki İdam Kararları ’te Protesto Edildi

Giriş Tarihi: 18.5.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 15:40
Mısır’daki İdam Kararları Bitlis’te Protesto Edildi
Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam kararının verilmesi ’te düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla telin edildi.
Sisi cuntası tarafından Muhammed Mursi, İhvan’ın murşidlerinden Muhammed Bedii ve Dünya Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Kardavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında idam kararı verilmesi Eğitim Bir-Sen Bitlis Şubesi tarafından merkez Ulu Cami önünde düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla telin edildi. Grup adına açıklamayı okuyan Eğitim Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı Cabir Durak, verilen kararların hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, tüm vicdan sahibi insanları harekete geçmeye davet etti. Durak, “İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz” dedi.
Mısır’daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını, ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını vurgulayan Durak, son hukuksuz karar ve batının sessizliği, dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna, haksız hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan, darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre ettiğini belirtti. İran, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, körfezin baronları ve tüm Ortadoğu ülkeleri bu zulme seyirci kalırsa üç maymunu oynamaya devam ederse tarihin bunu da affetmeyeceğini belirten Durak, Mısır müftüsüne de seslenerek, “Ey Müftü! Hukuki, insani, ahlaki ve vicdani olmayan bu kararı onaylama. Darbecilerin suçuna ortak olma. Zulme geçit verme. Aksi halde vicdan azabından kurtulamayacaksın. Vicdan azabından kurtulsan Allah’ın gazabından kurtulamayacaksın. Mahkeme-i Kübra’da hesabını vereceksin” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır’daki İdam Kararları Bitlis’te Protesto Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN