Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Köylülerin İsyanı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’nun Göynük ilçesine bağlı Himmetoğlu köyünde yapılacak olan termik santralde kullanılmak üzere kömür çıkarmak için 50 evin olduğu arazinin istimlak edilmesi vatandaşları isyan ettirdi.
Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı Himmetoğlu köyünde inşaatı devam eden termik santralinin tartışmaları sürüyor. Köye yapılacak termik santral için aylardır eylem yaparak tepki gösteren köy halkı bu kez de istimlak kararı sonrasında eylem yaptı. Himmetoğlu köyünde bulunan kömür kaynaklarını çıkartmak için 50 ev ve arazilerinin kamulaştırma kararı çıktı. Hakim denetiminde yapılan kamulaştırma çalışmaları sırasında köylüler pankart ve dövizlerle eylem yaptı. Kamulaştırma kararı ile evlerinin ve arazilerinin ellerinden alındığını ifade eden köy halkı kendilerine ev için yer gösterilmemesine isyan etti. Kimi köylüler gözyaşlarını tutamazken, kimileri ise yetkililerin yaptıkları tespit çalışmalarını çaresiz gözlerle izledi.
80 yaşındaki Ayşe teyze, gözyaşları içinde, “Ben 80 yaşına geldim. Ben bu yaştan sonra nereye gideyim. Evimizi barkımızı elimizden alıyorlar. Bize yer göstermiyorlar. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bize sahip çıksın. Buraya gelip bizim halimizi görsünler. Bize yardım etsinler. Bizim gidecek yerimiz yok” diye konuştu.
Evi kamulaştırılan Mustafa Yıldız isimli köylü ise, “Biz devletimize milletimize her zaman bağlı olduk. Bize bu ceza neden reva görüldü. Kamulaştırma çalışmaları yapılabilir ama biz ev yapmak için yer istiyoruz. Devletimiz bize sahip çıksın” dedi.
Jandarmanın geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem daha sonra sessiz bir şekilde sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bolu’da Köylülerin İsyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN