Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Geçici Depolama Tesisine 3 Milyon TL Hibe Desteği

Giriş Tarihi: 8.7.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri ve MARKA’nın desteği ile yapılacak olan Geçici Depolama Alanı için 3 Milyon TL hibe desteği alındı. Proje ile Bolu’nun ihracatında önemli bir artış öngörülüyor.
Bolu Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılması planlanan proje için protokol imza töreni düzenlendi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen imza törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, MARKA Genel Sekreteri Şevket Kırıcı ve basın mensupları katıldı.
Bolu Ticaret ve Sanayi Odasının hazırladığı güdümlü proje olan Geçici Depolama Alanı protokol imza töreninde konuşan Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, projenin Bolu için önemine değinerek, "Bugün 5 ilimizin bağlı olduğu Kalkınma Ajansı ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir güdümlü projenin imzasını gerçekleştireceğiz. Bu güdümlü proje Bolu için ilk güdümlü proje. Çevre illerimiz daha önce bu tür projeler yapmıştı. Bolu ili dış ticaret hedefleyen bir il. Bu ilin gelişmesi için bu projeyi Bolu TSO olarak Sayın Valimizin başkanlığında bir heyet olarak ele aldık ve projemizi paylaştık, kabul gördü. Biliyorsunuz Gümrük Müdürlüğümüz Mayıs Ayı’nda açılmıştı. Bu proje Gümrük Müdürlüğümüzün yükünü hafifletecek, odamız üyelerimize daha iyi bir hizmet sağlayacak geçici depolama sistemi oluşturmak adına bunu yaptık. Bu proje ile yaklaşık olarak 19 dönümlük arazi üzerine Organize Sanayi Bölgesi içerisine yapılacak bir proje. Projenin yürütücüsü olarak Bolu TSO, Gerede TSO ve OSB Yönetimi de bu projenin içinde ortak olarak görülecek. Yaklaşık maliyet olarak 4 milyon TL’lik bir proje. Bunun yaklaşık 3 milyon TL’sini hibe olarak alacağız. 1 milyon TL’yi ise şirket ortakları finansmanını sağlayacak. Bolumuza şimdiden hayırlı olsun" dedi.
Bolu Valisi Aydın Baruş ise tesisin Bolu açısından önemine değinerek yaptığı konuşmasında, "Bugün Bolu için önem taşıyan bir vesile ile bir araya geldik. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ile MARKA’nın Bolu’nun kalkınması için önem taşıyan bir konuda işbirliğine şahit oluyoruz. Bolu, önemli miktarda ihracat yapan illerimizden birisi. Her ne kadar resmi rakamlarda miktar olarak az gözükse de gerçekte Bolu’nun üretmiş olduğu ürünler itibari ile 700 milyon dolara yakın bir ihracatı var. İhracat işlemlerini de sanayicimize katkı yapabilecek, onun işini kolaylaştırabilecek bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bunun için de geçtiğimiz Mayıs Ayı’nda Gümrük Müdürlüğümüzü açtık. Ama tabi ki ihracat işlemleri sırasında da ihraç ürünlerinin depolanması ve ihraca hazır hale getirilmesi büyük önem taşıyor. Dolayısı ile OSB içerisinde kurulması planlanan bu geçici depolama tesisi ile birlikte ihracatçımız için önemli bir hizmete kucak açmış olacağız. Bu anlamda MARKA’nın yönetim kurulunda yaptığımız görüşmelerde Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırladığı güdümlü proje olan geçici depolama tesisi projesine destek kararı alındı. Güdümlü proje bundan sonra karşılıklı yakın iş birliği çerçevesinde birlikte yönetilerek başarılabilecek bir proje. Bundan sonraki aşamaların da başarı ile geçeceğini düşünüyorum ve bu tesisin ilimize kazandırılması ile birlikte ihracatımızda da önemli kolaylıklar sağlanacağını düşünüyorum. Bu tesisin ilimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.
MARKA Genel Sekreteri Şevket Kırıcı ise "Öncelikle bu projeye bu biçimde sahip çıkılması çok güzel bir durum. Çünkü projenin temel başarısı projenin sahiplenilmesi ve desteklenmesinden geçiyor. Bu projenin 3 bin metrekare kapalı alan 10 bin metrekare açık alan olacak şekilde Bolu ilinde faaliyet gösteren firmalara ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Burada firmaların rekabet gücü ciddi şekilde artacak" ifadelerine kullandı.
Konuşmaların ardından ise taraflar arasında protokol imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bolu’da Geçici Depolama Tesisine 3 Milyon TL Hibe Desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN