Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzzet Baysal Vakfı Dereceye Giren Öğrencileri Ödüllendirdi

Giriş Tarihi: 23.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
İzzet Baysal Vakfı Dereceye Giren Öğrencileri Ödüllendirdi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyeti Ödül Töreni gerçekleştirildi. İzzet Baysal Vakfı tarafından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Törene Valisi Aydın Baruş, Milletvekili Tanju Özcan, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri, il müdürleri, hayırsever iş adamları, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, son günlerde güvenlik görevlilerinin şehit edilmesi ve Şanlıurfa’da vatandaşların ölmesi ile sonuçlanan terör saldırıları sonrası duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Üniversitemiz bu yıl devlet üniversiteleri arasında tercih edilen ilk on üniversite arasında. Diğer birçok alanda da akademik anlamda başarılıyız. Şimdiye kadar üniversitemizden 55 binin üzerinde öğrencimiz mezun olarak hayata atıldı. Bu yıl da 7897 öğrenci bekliyoruz ve bu yılki öğrenci sayımız 30 bini bulacak. Dereceye giren öğrencilerimizi kutluyorum ve rahmetli büyüğümüz İzzet Baysal’ın izinden gitmelerini istiyorum" dedi.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri adına konuşma yapan dönem birincisi Özgür Varlık, ise başarı ve kazanma kuramı üzerine bir konuşma yaparak, "Bu üniversiteden mezun olan arkadaşlarımız çok büyük kazanımlarla mezun olmuşlardır ve bizde bu kazanımlarla mezun oluyoruz. Bizde emeği olan öğretim görevlilerimize ve Bolu Halkına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Daima yeşil ve temiz olan Bolu’yu, çeşmeden akan kökez suyunu her zaman özleyeceğiz " ifadelerine yer verdi.
İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ise konuşmasında "Bize sizi uğurlama imkanı verdiği için bir kez daha rahmetli İzzet Baysal’ı rahmetle şükranla anıyorum. Katkı vermekten ve bizim üniversitemiz demekten onur duyduğumuz bu değerli üniversitede sadece bugün aramızda bulunan derece almış gençlerimiz değil her fakülte ve yüksekokuldan mezun olan gençlerimizi de burada bugün dereceyle mezun olan öğrencilerimiz gibi tebrik ediyorum. Her zaman başarılı ve mutlu olunuz. Biliniz ki dualarımız da hep sizlerle olacak. Hayatta başarıyı sadece diploma sağlamıyor. Daha önünüzde büyük bir hayat mücadelesi var. En önemli güveniniz elinizdeki diplomadan önce kendinize olan güveninizdir. Sizlere bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum" diye konuştu.
Törende son olarak konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, da konuşmasına terörü lanetleyerek başladı. Vali Baruş, "Şanlıurfa ve Adıyaman’da şehit olan güvenlik görevlilerimize ve yine Şanlıurfa’da ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Terörün her türlüsünü kınıyor ve lanetliyorum. Son olaylar bize gösteriyor ki refah içinde yaşamak için huzur içinde yaşamak için sadece doğal kaynaklarınızın zengin olması yetmiyor. Petrol kaynaklarına sahip olmanız , altın kaynaklarına sahip olmanız yetmiyor. Eğer ülkenizde demokrasi ve hoşgörü yoksa, uzlaşı kültürü yoksa ve insan kaynağınızı iyi yetiştiremediyseniz o ülkede barışın hakim olması, ekonomik kalkınmanın olması mümkün değil. Bugün ekonomik olarak ilerlemiş toplumlara baktığımızda öncelikle demokrasi konusunda, uzlaşma kültüründe başarılı olduklarını görüyoruz ve insan kaynaklarını çok iyi eğitip değerlendirdiklerini görüyoruz. Türkiye son yıllarda önemli kalkınma hamleleri gerçekleştirdi ve bu hamlelerin yegane kaynağı eğitimli insan gücümüzdür. Bizim zengin petrol kaynaklarımız yok, madenlerimiz yok ama insanımıza güvendiğimiz zaman, gençlerimize güveneceğimiz zaman başaramayacağımız hedefler de yok. Bugün bölgemizde bulunan çatışmalar, insanlık dışı muameleler bizim bir kez daha demokrasiye ve insan kaynağımıza sahip çıkmanın önemini ortaya koyuyor. Üniversitelerimiz bu kaynağı bulacağımız en büyük madenimiz. Geleceğin büyük ve güçlü Türkiyesinde önemli pay sahibi olacak, demokrasi ve uzlaşı kültürünü benimseyen, birbiri ile barışık, daima birbirini anlamaya çalışan, mücadelesini sadece fikir ve düşünceleri ile devam ettiren, hiçbir zaman şiddete başvurmayan, birbirine sevgiyle hoşgörü ile yaklaşan ve tartışmaların sonunda da bir çıkış yolu bulmaya çalışan gençler yetiştirmemiz çok önemli. Abant İzzet Baysal Üniversitesi kuruluşundan bu güne kadar ülkemizin insan kaynağına yaptığı değerli katkılarıyla ülkemizin üniversiteleri arasında iyi bir yer almış durumda. Gerek bilimsel çalışma anlamdaki başarıları, gerek öğrenci sayısı ile birlikte geleceğin Türkiye’sinde önemli bir paya sahip olacak gençler yetiştiriyor. Biz bundan gurur duyuyoruz ve üniversitemizi andığımız zamanda üniversitemizi kuran rahmetli hayırsever İzzet Baysal’ı hatırlamadan geçmek onun hatırasına saygısızlık olacaktır. İzzet Baysal’ın Bolu’ya miras bıraktığı ve Bolu’ya kazandırdığı bu üniversite, O’nun adını sonsuza dek yaşatacaktır. Emanet ettiği gençler, vakfın emanetçileri O’nun mirasına her zaman sahip çakacaktır. Bu vesile ile kendisini rahmetle anıyorum ve burada bulunan değerli aile üyelerine Ahmet Baysal Beyefendiye, Esin Avunduk Hanımefendiye, tüm aile fertlerine minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Bugün münasebeti ile buraya gelen başarılı öğrencilerimizin değerli ailelerini tebrik ediyorum. Öğrencilerimize gelecek hayatlarında başarılar diliyorum. Ülkemizin kalkınması ve daha ileriye gitmesi için gösterecekleri çalışmalarında başarılar diliyorum. Hayat sizler için güzellikler, mutluluklar getirsin" dedi.
Konuşmaların ardından lisans ve ön lisans düzeylerinde ilk 3’e giren öğrencilere ödülleri Bolu protokolü tarafından ödülleri verildi. Öğrencilere İzzet Baysal Vakfı tarafından cumhuriyet altını ve çeşitli hediyeler takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzzet Baysal Vakfı Dereceye Giren Öğrencileri Ödüllendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN