’a 5 Bin Fidanla Bereket Ormanı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Burdur’a 5 Bin Fidanla Bereket Ormanı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan’ın başlattığı Gönül Elçileri Projesi kapsamında, Orman İşletme İl müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile Büğdüz Köyü üzerinde bulunan 3 dekar alanda 5 bin Fidan Dikim Töreni ile Bereket Ormanı oluşturuldu. Bereket Ormanı Fidan Dikim Töreni’ne Valisi Hasan Kürklü’nün eşi Nesibe Kürklü başta olmak üzere Burdur Vali Vekili Bahir Altunkaya, garnizon Komutanı Jand. Alb. Sayit Koca, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Daire Müdürleri eşleriyle katılırken, törene Huzurevi sakinleri ve koruma altındaki çocuklar hazır bulundu.
-BURDUR, TÜRKİYE’NİN İKİ KATINDAN FAZLA ORMAN ALANINA SAHİP-
Fidan Dikim Töreni’nde 5 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu dile getiren Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz: “İlimizde Gönül Elçileri Projesi kapsamında Sayın Valimiz Hasan Kürklü ve saygıdeğer eşleri Nesibe Kürklü hanımefendinin koordinasyonunda hazırlanan 3 dekar büyüklüğündeki alanda 5 bin adet Karaçam, Göknar, Ardıç türleri ile dikim etkinliği gerçekleştireceğiz” dedi.
Burdur’da ağaçlandırma ve orman işleri hakkında bilgi veren Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz: “İlimizde son 10 yılda ağaçlandırma, toprak muhafaza, rehabilitasyon ve mera ıslak çalışmaları kapsamında 506 bin dekar alanda çalışma yapılarak 21.2 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Ayrıca sosyal ormancılık kapsamında 64 köyümüzde 2860 dekar alanda ceviz, baden, incir gibi gelir getirici tür ağaçlandırması yapılarak 83 bin adet, 73 okul bahçesi, 21 ibadethane, 56 mezarlık ağaçlandırılmasında 14 bin adet ve 63 km karayolu ağaçlandırılması yapılarak 106 bin adet fidan toprakla buluşturulacaktır. 2015 yılı programımız ise, 1570 hektar ağaçlandırma, 6970 hektar bakım olmak üzere toplam 8540 hektar alan olup, bu alanlarda yapılacak olan çalışmalarda 2.3 milyon adet fidan toprakla buluşturulacaktır. Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 27.6’sı ormanlarla kaplıdır. Burdur ilimiz ise bu oranın iki katına tekabül eden yüzde 48 orman alanına sahiptir” diye konuştu.
-KORUYUCU AİLE SAYISINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ-
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal: “Etkinliğimizi Gönül Elçileri Projesi kapsamında ülke genelinde eş zamanda gerçekleştiriyoruz. Gönül Elçileri Projesi bir süredir Sayın cumhurbaşkanımız ve Saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan tarafından yürütülmektedir. Burdur’da 13 koruyucu ailemiz bulunmakta olup, bu sayının artması hepimizin ortak temennisidir. Her çocuğun bir aileye ihtiyacı olduğunu tekrar vurguluyor, burada bugün dikilen her bir fidanın bütün çocuklarımız ve toplumumuz için yeni umutların yeşermesi temennisinde bulunuyorum” dedi.
Bereket Ormanı’nın ilimize bereket ve umut getirmesi temennisinde bulunan Vali hasan Kükrlü’nün eşi Nesibe Kürklü: “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleşen Gönül Elçileri Projesi kapsamında, hanımefendi fidan dikimi, bereket ormanı, ülkemizin 81 ilinde bereket ormanlarının oluşmasını istedi. Böyle bir projenin bir çeşit simgesi olsun istedi. Bizlerde onun himayesinde bereket ormanımızın ilk fidanını ekmiş bulunduk, inşallah bütün ülkemize hayırlı uğurlu olur. Bereket getirir, her bir fidanımızın topluma kazandırılmasının simgesi olur inşallah” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Nesibe Kürklü başta olmak üzere protokol mensupları, fidanları toprakla buluşturdu. Fidan Dikim Töreni’nde en çok Huzurevi Sakinleri ve çocuklar mutlu oldu. Huzurevi sakinleri fidan dikerken büyük bir heyecan yaşadı. Çocuklar ise öğretmenleri ile birlikte diktikleri fidanlarla özçekim yaparak anı ölümsüzleştirdi. Program hatıra fotoğrafının çekilmesi ve ikram ile sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur’a 5 Bin Fidanla Bereket Ormanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN