Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burkay Sanayi Üretim Verilerini Değerlendirdi

Giriş Tarihi: 9.3.2015 18:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Burkay Sanayi Üretim Verilerini Değerlendirdi
Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, iç talepte kuvvetli yavaşlama olduğunu ifade ederek, “İç talebin hızlı bir şekilde canlandırılması gerekiyor” dedi.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Burkay, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldığını, geçen yılın ocak ayına göre ise gerilemenin yüzde 2,2’ye ulaştığını hatırlattı. Sanayi üretiminde yaşanan düşüşte Türkiye’nin ihraç pazarlarında yaşanan sıkıntıların etkili olduğunu ifade eden Başkan Burkay, “Özellikle yakın ve komşu ülkelerimizde yaşanan sıkıntılar ihracatımızda da önemli kayıplara yol açmaktadır” diye konuştu.
Döviz kurlarındaki artışların ve dalgalanmaların da piyasaları olumsuz etkilediğini belirten İbrahim Burkay, iç talepte de kuvvetli yavaşlama olduğunu kaydetti. Başkan Burkay, “İç talebin hızlı bir şekilde canlandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, ekonomiye katkı için kamu yatırımlarının bu dönemde büyük önem taşıdığını ifade etti. Burkay, “Kamu, özel sektör alacaklarını hızlandırabilir. Ayrıca yıl geneline yayılan yatırımlar da bu döneme çekilebilir. Kamu yatırımlarına da ağırlık vererek büyümedeki ve sanayi üretimindeki aşağı yönlü gidişi durdurmalıyız”.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burkay Sanayi Üretim Verilerini Değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN