Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm Mercek Altına Alındı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm Mercek Altına Alındı
Yıldırım Belediyesi ve Kent Konseyi Kentsel Dönüşüm Grubu tarafından düzenlenen ‘Şehir, İnsan ve Diğer Yönleriyle Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm’ paneli gerçekleştirildi.
Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ahmet Tilci, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Basri Akyıldız, Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Hakan Karademir, İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Taş ve Yıldırımlı vatandaşlar katıldı. Panelde bir konuşma yapan Edebali, “Kentsel dönüşüm hamlemiz sürecinde akademisyenlerin, oda başkanlarının ve Yıldırımlıların katılımlarıyla düzenlenen etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kentsel dönüşüm projesinin çok boyutlu ve bütün yönleriyle ele alınması gereken bir konu olduğunu söyleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “İnsan ve şehir, kentsel dönüşümün temel yapılarıdır. Bu iki kavramı içselleştirdiğimiz zaman hem insanı hem de şehirleri yaşatacağız. Yıldırım’ın bunu başaracak gücü var” diye konuştu.
Dönüşüm hamlesinin sadece mekanları değiştirmek olmadığının altını çizen Başkan Edebali, “Şehri daha planlı ve daha sağlıklı oluşturarak kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan insanlarımıza kaliteli hayat sunacağız. Bunu yaparken de Yıldırım Belediyesi olarak proje aşamasında sosyal politikalar geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.
Yıldırım’a çağ atlatacak kentsel dönüşüm projesinin afet sonrası değil afet öncesi bütün yönleriyle tartışılması ve hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Edebali, “Deprem kuşağında olan bir ülkeyiz. Bu gerçekle yaşamak ve uyum sağlamak adına yaşanacak doğal afetleri asgari hasarla atlatmalıyız. Bunu gerçekleştirmek için de kentsel dönüşüm projesini en kısa sürede gerçekleştirmeliyiz” dedi.
2015 yılında başlayan dönüşüm hamlesinin 2019 yılı sonunda en az 10 bin konuta ulaşacağının bilgisini veren Başkan Edebali, “Çeşitli sıkıntılar sebebiyle Yıldırım’dan göç edenleri tekrar Yıldırım’a çekeceğiz. Sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer değerleriyle yaşanabilir şehri oluşturarak, Yıldırım’ı cazibe merkezi yapacağız. 80 bin binaya sahip olan Yıldırım’da insanlarımızı mağdur etmeden, şehrimizin değerini artırarak, Yıldırımlılarla el ele vererek dönüşümü gerçekleştireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.
“DÖNÜŞÜM YILDIRIM’IN ÖNÜNÜ AÇACAK”
Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ahmet Tilci ise kentsel dönüşüm projesinin geniş çaplı bir proje olduğunu söyleyerek, “Yıldırım’ın modern şehir haline getirilmesi adına kentsel dönüşüm projesi önemli bir hamledir. Bu proje sayesinde Yıldırım’ın birçok sorununu ortadan kalkacak ve Yıldırımlıların ufukları açılacak” dedi.
Düzenlenen panelin kentsel dönüşüm hakkında Yıldırımlılara önemli bilgiler vereceğini ifade eden Tilci, Yıldırım’ın kalkınması adına projenin başında yer alan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Taş’ın yaptığı panelde, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Hakan Karademir ve İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp ‘Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm’ konusu hakkında önemli bilgileri Yıldırımlılarla paylaştı. Panel sonunda akademisyenler ve oda başkanları, Yıldırımlıların kentsel dönüşüm hakkındaki sorularını cevapladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm Mercek Altına Alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN