Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekerlekli Sandalyeye Mahkum Kadın Bebek Sahibi Oldu

Giriş Tarihi: 25.3.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 20:32
Tekerlekli Sandalyeye Mahkum Kadın Bebek Sahibi Oldu
’nın İnegöl ilçesinde, tekerlekli sandalyeye mahkum engelli bir kadın bebek sahibi oldu.
1.5 metre boyunda, 40 kilogram ağırlığındaki 24 yaşındaki beden engelli Nevin Öztürk, bir kız çocuğu dünyaya getirdi. 1.4 kilogram ağırlığında, 38 santim boyunda olan ve Ela adı verilen bebeğin solunum sıkıntısı dışında genetik hastalığının olmadığı öğrenildi. Ela bebeğin dünyaya geldiği özel hastane, bu doğumun dünyada ilk olduğunu ileri sürdü.
Aritmi İnegöl Hastanesi Genel Müdürü Dr. Mehmet Güncan, “Aritmi İnegöl Hastanesi tarihi günlerinden birini yaşıyor. Hastanemizde çok özel bir hastalığa sahip olan bir anne dünyaya bir bebek getirdi. Hastamız tekerlekli sandalyede hayatını sürdürmek zorunda kalan, yürüyemeyen bir kadın. Boyu ve kilosu standartların altında olan biri. Operatör Doktor İbrahim Yaşa, Anestezi Uzmanı Mahmut Gül’ün ekibiyle beraber çok önemli bir operasyona imza atıldı. Literatürde bunun örneğini bulmak zor. Yaptığımız araştırmalarda, bunun dünyada bir örneğine rastlamadık. Bütün ekibime teşekkür ediyorum” dedi.
Doğum operasyonunu gerçekleştiren Op. Dr. İbrahim Yaşa, “Hastayı gebeliğinden itibaren müşahede altında tuttuk. Birtakım zorlu süreçlerden geçtik. Vücudunun alt tarafının çalışmaması sebebiyle tekerlekli sandalye ile yürüyordu. Her gebelikte damar tıkanıklığı vardır, ama bu hastamızda damar tıkanıklığı kat be kat fazlaydı. Damar tıkanıklığına bağlı sorunlar olup, bebek kaybedilebilirdi. Anne de beyin hasarı olabilirdi. Bunların hepsi riskti. Zaman zaman solunum fonksiyonlarında bozulma oluyordu” dedi.
32 HAFTA SONRA DOĞUM GERÇEKLEŞTİ
32 hafta sonunda gebeliği sonlandırıp, doğumu gerçekleştirdiklerini aktaran Yaşa, “Şu anda hem bebeğimiz, hem de annemiz çok iyi. Bir aksilik olmazsa anne ve bebeğini taburcu etmeyi planlıyoruz. Doğum operasyonu yaklaşık bir saat sürdü. Araştırmalara göre, bu operasyonun dünyada bir örneği yok. Sezaryen yöntemiyle bebek dünyaya geldi. Normal doğum 12 saat sürebilirdi, biz bu riski göze alamazdık. Hasta doğum öncesi belinden uyutuldu” diye konuştu.
Nevin-Mahmut Öztürk çifti, çok mutlu olduklarını belirtti. Öztürk çiftçi, geçen yıl evlendiklerini ve hemen bebek sahibi olmak için doktora başvurduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekerlekli Sandalyeye Mahkum Kadın Bebek Sahibi Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN