Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıksız Ortamda Kesilen AT Ve Eşek ETİ Ölüme Sebep Olabilir

Giriş Tarihi: 4.4.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, kesilen at ve eşek eti ile ilgili açıklama yaparak, “Sağlıksız ortamda kesildiği zaman insanlara ‘Ruam’ adı verilen zoonoz bir hastalık geçer. Bu mikrop insanın özellikle baş kısmına yerleşir. Zamanla ölüme kadar giden ciddi bir hastalığa dönüşebilir” dedi.
Bursa’da ocak ayında yaşanan at eti skandalının adından bu kez de eşek eti skandalı yaşanması üzerine Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, basın açıklaması yaptı. Büyükorhan’da önceki gün jandarmanın sıkı takibiyle eşek kesen şebekenin suçüstü yakalandığını hatırlatan Sinan Sağlam, halkın güvenli gıdaya ulaşmasının anayasal bir hak olduğunu vurguladı.
Sağlam, sağlıksız koşullarda sığır ve kuzu da kesilse halk sağlığının tehdit altında olacağını vurgulayarak, “Hele at ve eşek sağlıksız ortamda kesildiyse, insanlara ‘Ruam’ adı verilen zoonoz bir hastalık geçer. Bu mikrop insanın özellikle baş kısmına yerleşir. Zamanla ölüme kadar giden ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Bu uyarıyı bir kez daha yapmakta fayda gördük” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıksız Ortamda Kesilen AT Ve Eşek ETİ Ölüme Sebep Olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN