Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pet Şişeyi Kutuya Koyanın Kedisine Mama Bedava…

Giriş Tarihi: 14.4.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 14.4.2015 12:59
Pet Şişeyi Kutuya Koyanın Kedisine Mama Bedava…
Osmangazi Belediyesi, hem sokak hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak, hem de geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla, ‘Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutusu’nu (Pugedon) hizmete soktu. Otomatik yemliğe atılan geri dönüşüm sayesinde sokak hayvanları karınlarını doyuracak.
Gerek sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak adına yaptığı çalışmalarla, gerekse de geri dönüşüm konusunda geliştirdiği projelerle Türkiye’ye örnek olan Osmangazi Belediyesi, iki hizmeti bir uygulamada topladı. Pugedon adı verilen ve geri dönüşüm üzerine çalışan otomatik yemlikleri, ilçenin farklı birçok noktasına yerleştirecek olan Osmangazi Belediyesi, yemliklerin ilkini Merinos Parkı’nda hizmete soktu. Güneş enerjisi ile çalışan Pugedonlar, ön yüzünde bulunan iki gözün bir tanesine teneke kola kutusu, pet şişe, soda şişesi, meyve suyu kartonu, şampuan şişesi ve deterjan bidonları gibi atıkların atılması karşılığında, alt bölmede yer alan haznelerden bir tanesine mama döküyor. Ön yüzdeki diğer göze ise şişelerde kalan su döküldüğünde alttaki diğer hazne su ile doluyor.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilçenin farklı noktalarında 12 adet Pugedon’u hizmete sokacaklarını belirterek, “Osmangazi Belediyesi olarak hem çevremizi temiz tutmak, hem de sahipsiz hayvanların yiyecek ihtiyacını karşılamak için çevreci pugedonları ilçemizin farklı noktalarına yerleştireceğiz. Pugedonlara her atılan pet şişe karşılığında alt bölümde bulunan kaba Osmangazi Belediyesi tarafından temin edilen kuru mamalar dökülecek. Böylelikle sokaklardaki sahipsiz kedi ve köpekler yiyecek bulmak için etraftaki çöpleri karıştırmadan pugedonlardaki mamalar ile karınlarını doyuracak. Sokak hayvanları hangi bölgelerde yoğun ise o noktalara pugedonları yerleştireceğiz. Hem çevre açısından hem de sahipsiz hayvanların aç kalmamaları açısından önemli bir uygulama” diye konuştu.
Merinos Parkı’nda hizmete sokulan pugedona ilk pet şişeyi atarak çalıştıran Başkan Dündar, çevredeki çocuklara da pugedonların nasıl çalıştığı konusunda bilgi vererek, bundan sonra geri dönüşüm atıklarını pugedonlara atmalarını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pet Şişeyi Kutuya Koyanın Kedisine Mama Bedava…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN