’daki Havuzlar Mercek Altında

Giriş Tarihi: 19.6.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 12:57
Bursa’daki Havuzlar Mercek Altında
’daki vatandaşlar tarafından spor, eğlence ve dinlenme amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan yüzme havuzları, Bursa Halk Sağlığı Müdürü tarafından sıkı denetim altına alındı.
Bursa’daki 120 civarında ticari havuz, Çevre Sağlığı Şubesi tarafından yönetmelikte belirtilen sıklıkta, yüzme havuzu denetimleri ve numune alımı yapılarak denetim altında tutuluyor. Vatandaşlar tarafından spor, eğlence ve dinlenme amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan yüzme havuzlarının denetimleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, "Çünkü bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu zamanında ve doğru bir şekilde yapılmayan yüzme havuzları insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Kirli havuz suyunun sebep olduğu hastalıkların başında; kolera, tifo, hepatit, bağırsak enfeksiyonları, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları gibi pek çok bulaşıcı hastalık gelmektedir” dedi.
Teknik personelin aldığı havuz suyu numunelerinin analiz sonuçları mikrobiyolojik açıdan uygun çıkmadığı takdirde, yönetmelik gereği halk sağlığını korumak amacıyla o havuzun faaliyeti durdurularak, dezenfeksiyon işlemleri başlatılmakta olduğunu ifade eden Akan, "Dezenfeksiyon sonrası tekrar alınan numunenin sonucunun uygun çıkması durumunda tekrar faaliyetine izin verilmektedir. Böylece olası bulaşıcı hastalıkların yayılması da engellenmektedir. Bir yıl içinde havuz işletmelerinden ortalama bin 300 su numunesi alınmakta olup, yaklaşık 600 denetim yapılmaktadır. Analiz ve denetim sonuçlarının büyük bir kısmının uygun çıkması, halkımızın sağlığı açısından sevindirici bir durumdur. Yönetmelik gereği bir takvim yılı sonunda yapılacak denetimlerde havuz ve havuz suyu kalitesinin uygun çıkması halinde, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilgili havuz adına ‘Temiz Havuz Sertifikası’ düzenlenmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa’daki Havuzlar Mercek Altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN