"Türkiye’den 10 Dünya Markası Çıkacak"

Giriş Tarihi: 25.6.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 14:32
Türkiye’den 10 Dünya Markası Çıkacak
Türkiye’nin 120 bini aşan marka tescili ile dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "Türkiye, Tübitak tarafından Ar-Ge’ye verilen desteklerle markalaşma sürecini hızlı yöneten bir ülke konumuna gelmektedir" dedi. Yamankaradeniz, 2023 yılında Türkiye’den 10 tane dünya markası çıkacağını, bunun birisinin de ’dan olacağını ifade etti.
Destek Patent Bursa Ofisi çalışanları Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz’in de katıldığı iftar programında buluştu. Destek Patent olarak Türkiye’de markalaşma ve teknoloji gelişimi noktasında çalıştıklarını anlatan Kemal Yamankaradeniz, "Türkiye’nin hem markalaşması hem de teknoloji geliştirmesi anlamında ön saflara çıkması için bütün faktörlerin ön plana çıkması, sanayicilerimizin ve iş adamlarımızın dikkatlerini çekmek için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye; dünyanın önde gelen markalaşma sayısına erişmiş olan ülkelerden birisi. 2014 sonu itibarı ile 120 bine yakın marka tescili ile dünyanın sayılı ülkeler arasına girmiş durumda. Bunun dışında 15 bin adetlik patent müracaatı ile de teknoloji geliştirmeye aday ülkeler sınıfına gelmiş durumdayız. Bundan sonraki çalışmalarda Türkiye’nin hem markalaşma hem de patent gelişiminde ön tarafa çıkarması gereken nokta, markalaşma desteklerinin ve patent desteklerinin daha çok arttırılmasıdır. Türkiye’de TUBİTAK kanalı ile çok ciddi rakamlarda, 1,5 milyar liralık Ar-Ge destekleri verilmektedir. Bunların rakamsal boyutları ile baktığımızda Türkiye bu desteklerle artık hem Ar-Ge’sini güçlendiren hem de markalaşma sürecini hızla yöneten bir ülke konumuna gelmektedir" dedi.
"10 DÜNYA MARKASI ÇIKARACAĞIZ"
Dünyada ilk kez uygulanan, devlet destekli markalaşma programı Turquality Projesi ile 10 yılda 10 dünya markası oluşturmak vizyonuyla hareket ettiklerini hatırlatan Kemal Yamankaradeniz, "Dünya’da 2023 yılında 10 marka hedefi koyan Türkiye’nin bundan sonraki süreçte bu desteklerle bunları gerçekleştirme yönünde ciddi adımlar atacağını görüyoruz. Markalaşma içinde Turquality en önemli desteklerden bir tanesidir. Bu projeye giren şu anda 100 firmanın 111 markası ile bu yarışın içerisinde olduğunu görüyoruz. Türkiye bu sayıyı firmalar bazında biraz daha arttırırsa 200 civarında olursa, bu yarışı başlattığı zaman inananıyoruz ki Türkiye 10 tane dünya markasını çıkarabilecek bir güce erişmiş olacaktır. Tabi markalar sadece kelimeden ibaret değil, bunların arkasındaki en önemli güç bu markaların vadettiği teknoloji ve tasarımdır. Bu markaların arkasındaki teknoloji ve tasarımı korunduğu zaman, dünya çapındaki koruma oluşturduğunda bu dünyanın güçlü markaları arasına girecek Türk markalarına işaret etmektedir" dedi.
BURSA İLK 3’TE YER ALIYOR
Türkiye’de en çok marka ve paten müracaatının yapıldığı iller suralamasında Bursa’nın 3.sırada yer aldığını aktaran Yamankaradeniz, "Bursa zaten ciddi bir kültürü ve alt yapıya sahiptir. Sonuç itibarı ile destek Patent de bir Bursa orjinli firmadır. Ama bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalarla Bursa firmaları hem marka çıkarmada hem de Ar-Ge çalışmalarında Türkiye’de ön sıralarda yer almaktır. İstanbul Sanayi Odası’nın açıklamış olduğu ilk 500’ün arasında da önemli Bursa firmaları yer almaktadır. Bu da Bursa’nın hem markalaşma hem de Ar-Ge çalışmalarında daha ön planda yer alan bir şehir konumuna geleceğini göstermektedir. Bursa bu çalışmalarla devam ederse belki dünya markalarından bir tanesini çıkarma imkanı bulabilecektir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye’den 10 Dünya Markası Çıkacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN