Türkiye'nin en iyi haber sitesi

600 Yıllık Sandukaya 22 Ayar Altınla Yeniden Hayat Veriyorlar

Giriş Tarihi: 3.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
600 Yıllık Sandukaya 22 Ayar Altınla Yeniden Hayat Veriyorlar
’nın büyük evliyalarından olan Emir Sultan Hazretlerinin türbesinde sandukanın etrafındaki 600 yıllık kündekari işlemeler onarılıyor.
Ahşap oymacılığı sanatı olan kündekarinin çok değerli örnekleri olan sanduka etrafındaki eserler titizlikle restore ediliyor. Yüzlerce yıllık bu ahşapları böceklere karşı ilaçladıktan sonra, çatlak olan yerleri ilaçlanıp, boyaları ve altın varakları ustalar tarafından elden geçiriliyor.
Neredeyse 10 yıldır altın varakları kararan ve tahta kuruları saran 600 yıllık eserler üzerinde 3 usta çalışıyor. Kerim Vakfı’nın desteğiyle 1 hafta önce başlanan restorasyon çalışmaları Ramazan Bayramı’na kadar bitirilecek. Çalışmalar esnasında türbe ziyaretçilere açık tutulurken, sadece bir bölüm restorasyon için kapatıldı.
35 yıldır kalem işi ve restorasyonla uğraştığını söyleyen Bedrettin Akalın, "Türkiye’nin bir çok camilerinde kalem ve restorasyon işleri yaptık. Profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Yeni nesili de yetiştirmeye çalışıyoruz." dedi.
Akalın restorasyonunu yaptıkları türbenin tarihi kündekarilerinin altın varakları için 22 ayar altın kullandıklarını kaydederek, "Ancak ne kadar altın kullanacağımız belli değil, restorasyon devam ettikçe belli olur.” dedi.
Bedrettin Akalın, aynı zamanda Bursa’da kalem ve restorasyon işlerini başka kimsenin yapmadığını, Türkiye’de ise sayılı insanların yaptığını söyleyerek, bu işe yeni insanların da yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 Yıllık Sandukaya 22 Ayar Altınla Yeniden Hayat Veriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN