Yabancı Dansçılardan Başkan Altepe’ye Ziyaret

Giriş Tarihi: 9.7.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 07:34
Yabancı Dansçılardan Başkan Altepe’ye Ziyaret
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 54. Uluslararası Festivali kapsamında gerçekleştirilen 29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması için Bursa’ya gelen yabancı dansçıları ağırladı.
Heykel’deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarete; Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Estonya, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kırgızistan, Kosta Rika, Kosova, K.K.T.C., Macaristan, Makedonya, Slovenya ve Sırbistan’dan gelen ekipler katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuk ekiplere yönelik yaptığı konuşmada, Bursa’nın tarihi ve turistik özellikleriyle ilgili bilgiler verdi. Bursa’nın Osmanlı’yı kuran kent olduğunu, ilk 6 Osmanlı padişahının bu topraklardan çıktığını, ilk semtlerin bizzat padişahlar tarafından kurulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, padişah isimlerini konu alan semtler arasında kalan tarihi aksın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındığını kaydetti.
Başkan Altepe, konuşmasında kent kültürü adına yaptıkları çalışmalara da değindi. Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmalarının yanında soyut miras alanında da dünyaya örnek faaliyetlere imza attıklarını belirten Başkan Altepe, kent kültürüne dair yayınladıkları eser sayısının son 10 yılda 300’ü geçtiğini vurguladı. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın da yaklaşık 29 yıldır bu çerçevede planlandığını kaydeden Başkan Altepe, “Bizler festivali, Bursa tarihinde yer alan çok önemli bir organizasyon olarak görüyoruz. Bir tarih ve kültür şehri olarak, bu festivalin en güzel şekilde geçmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.
29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’na katılan ekiplere teşekkür eden Başkan Altepe, “Bursa’mıza renk kattınız. Kentin değişik noktalarında, güzellik ve heyecanı Bursalılara yaşatmış oldunuz. Sizlere teşekkür ediyorum. Şimdiden sonra bu tür faaliyetlerimiz artarak devam edecek. Yeter ki yakınlıklar başlasın, dostluklar kurulsun. Çünkü kavga ve çatışmanın kimseye faydası yok. Önemli olan huzur ve mutluluk ortamının sağlanması, yeryüzünün cennete döndürülmesidir” diye konuştu.
Başkan Altepe daha sonra konuk dansçılara Yeşil Türbe’nin seramik maketini hediye ederken, ekipler de günün anısına ülkelerinden getirdikleri hediyeleri Başkan Altepe’ye sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı Dansçılardan Başkan Altepe’ye Ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN