Su İsrafına Dur Demek İçin Bin 600 Kilometre Pedal Çevirecek

Giriş Tarihi: 20.7.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Su İsrafına Dur Demek İçin Bin 600 Kilometre Pedal Çevirecek
lı çevreci Bekir Hamlakay, su israfı ve çevre kirliliğine dikkat çekmek için bin 600 kilometre pedal çevirecek.
İnegöl’de çevre dostu olarak tanınan Bekir Hamlakay, su israfı ve çevre kirliliğine dikkat çekmek için aylardan beri hazırlandığı projesini hayata geçirmek için yola düştü. Hamlakay, İnegöl’den Ardahan’ın Posof ilçesine toplam bin 600 kilometre pedal çevirmeyi hedefliyor. Yaklaşık 10 gün sürecek olan yolculuk öncesinde dün ailesi, akrabaları ve arkadaşları tarafından uğurlanan Hamlakay, yolculuk boycunca uğrayacağı il ve ilçelerde vatandaşları su israf etmemeleri konusunda uyaracak.
Bisiklet turu öncesi düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Bekir Hamlakay, “Bir çevreci olarak bütün insanları doğaya karşı daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. Su israfını müthiş şekilde yapıyoruz. Küresel ısınma var. Bu sene oldukça fazla kar yağdı. Ama şuan Uludağ’da kar yok. Hava sıcaklığı aşırı derecede artıyor. Onun için insanların bu hususta suyu israf etmemeleri için ve buna dikkat çekmek adına bir bisiklet turu düzenledim. Buradan Posof’a kadar pedal basacağım. Bu konuda bana destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
KAMU GÖREVLİLERİ DUYARSIZ
Su israfını önlemek için bütün kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinden destek beklediğini ifade eden Hamlakay, “Bu konuda bir çalışma yapmalarını istiyorum. Sadece benim mücadele etmemle bu işler olmuyor. Fabrika sahipleri, zenginler futbola, eğlenceye, kendi yaşantılarına çok önem veriyorlar. Ama bize hiç destek vermiyorlar. Gittiğim zaman dalga geçer gibi durumlarla karşılaşıyorum. İnegöl’de kamu kurum ve kuruluşlarının Müdürleri de bu konuda destek vermiyor. İnegöl’de BUSKİ İşletme Müdürünün yanına iki sefer gittim. Benimle hiç ilgilenmedi. ‘Millet suyu harcasın. Bize para lazım. Sana ayıracak vaktim yok’ dedi. Halbuki ben onunla istişare kurup, su israfını nasıl önleriz diye fikir almak için gittim. Buna rağmen ben yine gideceğim. Bana o kapının her zaman açık olması lazım. Çünkü ben suyun israf edilmemesi için uğraşıyorum. Çevre kirliliğiyle mücadele ediyorum. Ekmek israfıyla uğraşıyorum. Buna rağmen kamu görevlileri hiç yardım etmiyorlar” diye konuştu.
SUSUZLUK GELİYOR
İsrafı engellemek için birçok kez bisiklet turu düzenlediğini belirten Bekir Hamlakay, “Daha önce Karadeniz turu yaptım. Trabzon’a, Erzurum’a kadar gittim. Gaziantep’teki mülteci kamplarında kalan Suriyeliler için eşya götürdüm. Oradan bisikletle İnegöl’e geldim. Bu sefer su israfına yönelik kamuoyu oluşturmak için bisiklet turu düzenliyorum. Önümüzdeki yıllarda susuz kalma ihtimalimiz çok yüksek. 65 yaşındayım. 10 yıl daha yaşarsam, belki görürüm. ‘Bir tane adam vardı, su israfıyla çok uğraştı, fakat biz dinlemedik. Bak bidonları aldık. Su sırası bekliyoruz. Keşke o zaman dinleseydik’ diyecekler. Susuzluk geliyor. Araştırmacıların söylediği şu; Türkiye’de bir ayda israf edilen yemek ve su, Afrika’daki aç ve susuz kalan insanların bir yıllık ihtiyacını karşılıyor. Bu müthiş bir olay. O kadar israf ediyoruz. Bu konuda gerçekten dikkatli olmalıyız” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından çevre gönüllüsü Bekir Hamlakay, İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlanan eskort eşliğinde Avarlar Kavşağına kadar arkadaşları tarafından uğurlandı. İnegöl’den başlayan bisiklet turu Bilecek, Eskişehir, Ankara, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars ve Posof’ta son bulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su İsrafına Dur Demek İçin Bin 600 Kilometre Pedal Çevirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN