Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atık Yağ Projesi’ne Büyükşehir Desteği

Giriş Tarihi: 13.10.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 12:53
Atık Yağ Projesi’ne Büyükşehir Desteği
Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin 2010 yılından itibaren yürüttüğü Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesi’ne Büyükşehir Belediyesi’nden destek geldi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa’da 5 ayrı noktaya bitkisel atık yağ toplama makinesi yerleştirdi.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, çevre kirliliğinin önüne geçmek ve yağların biyodizele dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlanması amacıyla beş yıl önce başlatılan projenin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Büyükşehir’in projeye verdiği destekle halkın ortak kullanım alanlarına atık yağ toplama makinesi yerleştirildiğini belirten Başkan Sadi Kurtulan, yarım litre yağ dökenlere makinenin 25 kuruş verdiğini dile getirdi.
Başkan Kurtulan; " Bir litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiği gerçeği ile yaşıyoruz. Evlerde kullanıldıktan sonra lavabolara dökülen yağlar, yer altı su kaynaklarına büyük zarar veriyor. Su yüzeyini kaplayarak deniz, akarsu ve göllerin oksijensiz kalmasına ve dolayısıyla balık ve kuş ölümlerine sebebiyet veren bitkisel atık yağları 5 yıl önce toplamaya başlayarak sağlıklı bir çevre yolunda önemli bir adım attık" diye konuştu.
Yağların aynı zamanda lisanslı firma tarafından biyodizele dönüştürülerek yakıt olarak kullanılması sağlandığını belirten Kurtulan, "Projeye ilişkin yeni makinelerin gelmesiyle daha modern ve kolay bir şekilde atık yağları topluyoruz. Vatandaşlar, BUSMEK Kurs Merkezi, Mustafakemalpaşa Belediyesi Destek Hizmetleri Şantiyesi, 14 Eylül İlkokulu, Mevlana İlkokulu ve İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirilen BAYTOM’lara atık yağları dökerek, makineden otomatik olarak yarım litre başına 25 kuruş alabilecekler. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye projeye verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Çevre ve insan sağlığına zarar veren bu yağların geri dönüşümünü birlikte sağlayalım, Mustafakemalpaşa’yı yaşanır kılalım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atık Yağ Projesi’ne Büyükşehir Desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN