Otizme Dikkat Çekmek İçin Yürüdüler

Giriş Tarihi: 2.4.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Otizme Dikkat Çekmek İçin Yürüdüler
Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Cevatpaşa Ortaokulu tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Çanakkale’de yürüyüş düzenlendi.
Kordon boyunda başlayan yürüyüşe, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Büyük, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, Çanakkale Spastik Engelliler Vakfı Başkanı Muzaffer Bayraktar, Çanakkale Spastik Engelliler Başkan Yrd. Hale Gökhan, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Saime Aydoğan, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, Çanakkale Otizmle Mücadele Derneği Başkanı Kudret Erkan18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi PDR Topluluğu, Otizmli öğrenciler ve aileleri, vatandaşlar, okul müdür ve müdür yardımcıları katıldı.
Etkinlikte bir konuşma yapan Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Erdem Şenol, “Dünyada her 68 çocuktan birisi otizmli doğuyor. Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artmaktadır. 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve ardından gelecek haftada en az 20 saat özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark oluşturmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir” dedi.
Park içerisinde Halk Eğitim Merkezi 100. Yıl Orkestrası şarkılar söyleyip, dans etti. Öte yandan Morabbin Parkı’na gelen kalabalık burada gökyüzüne mavi balonlar bırakarak otizm’e dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otizme Dikkat Çekmek İçin Yürüdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN