Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li Kadınlar Cinsel İstismara Tepki Gösterdi

Giriş Tarihi: 25.6.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 14:32
Çanakkaleli Kadınlar Cinsel İstismara Tepki Gösterdi
Kadın Platformu üyesi kadınlar, Adliye binası önünde toplanarak, Gökçeada ilçesinde yaşandığı öne sürülen cinsel istismar olayına tepki gösterdi.
Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde geçtiğimiz aylarda yaşandığı iddia edilen ‘küçük yaşta çocuğun cinsel yönden istismarı’ olayıyla ilgili dava, bugün Çanakkale Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Dava öncesi bir açıklama yapan Çanakkale Kadın Platformu üyesi kadınlar, davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Grup adına açıklamada bulunan Güleda Erensoy, “Biz kadınlar bugün buradayız, çünkü Çanakkale’de yaşanan çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar olayı kamuoyunun vicdanında büyük bir sarsıntı yaratmıştır. Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve örtük kalmış bir olgu olduğunu, istismarı önlemeye, ortadan kaldırmaya yönelik önlemleri yaşama geçirmenin ne denli yaşamsal olduğunu bir kez daha göstermiştir. Çocuğa yönelik cinsel istismar, çocukların bir yetişkin tarafından cinsel uyarı ve tatmin amacıyla kullanılmasıdır. Çocukların gelecekteki yaşantılarını da derinden etkileyecek bu olumsuz deneyim, bazen gizli kalarak yıllar boyu sürdürebilir ve bıraktığı hasar çok ağır olabilir” dedi.
"ADALET İSTİYORUZ"
Çanakkale’de görülen cinsel istismar davasında adalet istediklerini belirten Erensoy, “Bizler Çanakkale Kadın Platformu olarak bugün Çanakkale’de görülen çocuğun nitelikli cinsel istismarı davasında adalet istiyoruz. Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeye ilk imza atan ülkelerden biridir. Bu sözleşmeyi imzalayan ‘Taraf devletler, çocuğu her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı koruma güvencesi verir. Devlet, elverişsiz koşullarda yaşamını sürdürmek zorunda kalan çocukların istismar kurbanı olmalarını önlemek, gereğinde onları koruma altına almak ve rehabilite etmek, yaşamlarını kolaylaştıran koruyucu sağlık sisteminden tamamen ücretsiz yararlanmalarını sağlayan yasal ve idari düzenlemeyi yapmak zorundadır” diye konuştu.
"BU MESELENİN TAKİPÇİSİYİZ"
Çanakkale Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacaklarını belirten grup sözcüsü Güleda Erensoy, “Bugün burada çocuğun cinsel istismarı davasında taraf olarak adalet yerini buluncaya kadar bu meselenin takipçisi olduğumuzu, erkek egemen düzenin kadınları, çocukları hedef alan cinsel şiddetinin son bulması için sorumluların cezalandırılması gerektiğini bir kez daha haykırıyor ve adalet istiyoruz. Konuya duyarlı tüm kesimleri dayanışma içinde mücadele etmeye çağırıyoruz” şeklide konuştu.
Yapılan açıklamanın ardından kadınlar, duruşmayı takip etmek için adliye binasına girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkaleli Kadınlar Cinsel İstismara Tepki Gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN