Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bademli Köyü Sakinleri Can Güvenliklerinin Olmadığını Söyledi

Giriş Tarihi: 8.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Bademli Köyü Sakinleri Can Güvenliklerinin Olmadığını Söyledi
’nin Ayvacık ilçesine bağlı Bademli köyünde 2 insan tacirini yakalayarak jandarmaya teslim eden vatandaşlar, bölgede sürekli mülteci geçişi olduğunu ve eli silahlı kişiler gördüklerini belirterek, can güvenliklerinin bulunmadığını söyledi.
Yasadışı yollardan yurt dışına kaçmak isteyen mültecilerin geçiş güzergahı haline gelen Bademli köyü, Yunanistan’ın Midilli Adası’na 7 mil mesafede bulunuyor. Köyde hemen hemen her akşam mülteciler görülüyor. Köy sakinleri, kaçak geçişi, endişeli gözlerle izliyor. Yaklaşık 2 aydır bu geçişlere eli silahlı gruplar eşlik ediyor. Önceki gün köye gelen 2 insan taciri köylülerle tartışmaya girerken, araçta silah olduğunu fark eden bir köylü, arkadaşlarını yardıma çağırdı. Köylüler birlik olarak silahlı iki kişiyi yakaladı. Jandarmaya haber veren köylüler, insan tacirlerini kaçmamaları için köy meydanındaki direğe bağladı. Ardından bölgeye gelen jandarma ekipleri, köylülerin yakaladığı iki kişi dışında 3 kişiyi daha köy içerisinde etkisiz hale getirerek gözaltına aldı.
KÖYLÜLER ÇATIŞMAYA GİRDİ
Bademli köyünde yaşanan olaylar bu kadarla da sınırlı değil. Köylüler yaklaşık 2 aydır silahlı grupların tehdidi altında. Yaklaşık 1 hafta önce bağ evine giden bir köylü, evin bahçesinde bir grup mülteciyle karşılaştı. Ev sahibinin geldiğini gören gruptan bir kişi, köylüye ateş açtı. Yanında bulunan ruhsatlı silahıyla karşılık veren köylü, bir süre insan tacirleriyle çatıştı. Daha sonra köy halkı desteğe geldi. Jandarmanın da olay yerine gelmesiyle, şüpheli şahıslar yakalanarak gözaltına allındı.
KÖYLÜLER KORKUDAN TARLAYA GİDEMİYOR
Silahlı kişilerin her gece köye geldiğini, hatta bazı vatandaşları tehdit ettiğini savunan köy sakinleri, can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle röportaj ve görüntü vermekten kaçındı. Bir vatandaş, insan tacirlerini yakalayışlarını anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen köy sakini, “Bir akşam, köy yakınında yine otobüsleri gördük. Her zaman olduğu gibi silahlı adamlar vardı. Daha taksiler ve minibüsler hareketlenmeye başladı. Bir taksi köy içerisine girerek kaçmaya başladı. Farklı bir taksi geldi. Bunlar aracın arıza yaptığını söyledi. Arabaya girdiğinde, adam silahı belinden çıkarıp köylüye doğrulttu. O anda 3-5 kişi olan köy halkı bir anda yığılınca şahsı etkisiz hale getirdik. Daha sonra ikinci kişiyi de kaçırmadan aldık. Jandarmaya haber verdik. Bunların ellerini kollarını bağlayarak direğe bağladık” dedi.
Çatışma anını da anlatan vatandaş, “Evine girmeye çalışan bir köylümüz, evinin bahçesindeki kişileece taciz atışına uğradı. Bu da karşılık verdi. Sonra biz köyden yetiştik. Etkisiz hale getirdik. Jandarma gelip aldı. Bu silahlı kişiler, Nisan-Mayıs aylarından beri buradalar. Günlerini burada geçiriyorlar” diye konuştu.
Yunanistan’ın Midilli Adası’na 7 mil uzaklıktaki Bademli sahilinde bulunan barakalar, mültecilerin barınak yeri haline gelmiş durumda. Vatandaşlar korkudan buradaki bağ evlerine gidemezken, bu evlerin insan tacirleri tarafından rahatlıkla kullanıldığı öne sürüldü. Ormanlık alanda ise mültecilerin konakladıkları alanlar çöplerle dolu. Köylüler, sahilde yaptıkları gezintide, bir şişme bot, can yeleği ve botları şişirmede kullanılan 2 akü buldu. Buldukları malzemeleri gösteren köy sakinleri, “Bu noktada, sürekli bir hareketlilik var. Geçiş güzergahı olduğundan, her çalının dibinden insanlar çıkıyor. Buralarda gezmeye korkuyoruz” dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bademli Köyü Sakinleri Can Güvenliklerinin Olmadığını Söyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN