Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz Aylarında Kedi Ve Köpek Bakımını Püf Noktaları

Giriş Tarihi: 21.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Veteriner Hekim Alkan Kuşçu, yaz aylarında kedi ve köpek bakımının püf noktalarına değindi.
Hayvanların gezdirilmeye çıkarıldığı zamanlarda mutlaka sahiplerinin yanlarında su bulundurmaları gerektiğini ifade eden Veteriner Hekim Alkan Kuşçu, “Baktığımız hayvanların yanında, sıcak havalarda mutlaka içebilecekleri kadar suyu taşımalıyız. Hayvanlarımız sıcak havalardaki su miktarlarını insanlardaki gibi aynı olacak şekilde geri almaları gerekir. Sıcakta yapılmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de güneşin altına hayvanlarını uzun süreyle tutmamak. Özellikle gölge de kalsınlar diye bağlanan hayvanlar, gün içerisindeki güneşin hareketiyle sıcağın etkisine maruz kalabiliyor. Bu şekilde sıcak çarpmaları, hastalarda ani baygınlıklar, kalp problemleri ve solunum sıkıntılarını özellikle bu mevsimlerde çok sık şekilde yaşıyoruz" diye konuştu.
"KAFESLER HAVA ALIR ŞEKİLDE OLMALI"
Seyahat sürecinde evcil hayvanını yanında götürmek isteyen vatandaşlar için de bazı püf noktalara değinen Kuşçu, evcil hayvanların hava alır ve geniş şekilde tasarlanan kafeslerle taşınmasının çok önemli olduğuna değindi. Veteriner Hekim Kuşçu, "Seyahat ederken, kedi yada köpeklerin hava alır şekilde tasarlanan kafeslerle beraber, sıcaklığında dengelenebildiği araçlar çok önemli. Bir sakinleştirici yada yatıştırıcı kullanılacak ise mutlaka çok derin uyutmayan, hastanın yine bilincinin yerinde olduğu bir takım ilaçlar kullanmalılar ve bunları mutlaka hastaların hekimleri bilgisinde verilmelidir" dedi.
DENİZ SONRASI ILIK DUŞ
Kedi ve köpeklerin yaz aylarında denize girdiği takdirde ılık suyla duş almalarının önemine değinen Veteriner Hekim Alkan Kuşçu, "Kedi ve köpeklerin denize güneş ya doğarken ya da batarken girmelerini tavsiye ediyoruz. Tabi bizlerden farklı olup, onların vücutlarında bir tüy tabakası var. Tuzlu suyun orada kalıyor olması deri problemlerine sebep olabilir. Belki denizden çıkınca ılık bir suyla durulamak ya da üzerindeki kumları bir şekilde temizliyor olmak onların da cilt sağlığı için önemli olacaktır. Çok uzun tüylü köpeklerde kuruma problemleri olduğu için belki tıraşın deri sağlığını koruyabilmek adına daha anlamlı olabileceğini unutmamalılar" şeklinde konuştu.
Hayvanların sıcaklardan bunaldıkları zaman bazı tepkiler gösterdiğini belirten Kuşçu, “Hayvanlar mutlaka bacaklarını açacak şekilde bir yerlere otururlar ve soğuk alanları tercih ederler. Sık sık nefes almaya başlarlar. Ağızlarından uzayan salyalarını görmeniz mümkün olabilir. Çok aşırı derece de güneş çarpmalarında bayılmalar görülür yada hasta olduğu yere yığılır kalır. Bunlara dikkat etmek gerekir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz Aylarında Kedi Ve Köpek Bakımını Püf Noktaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN