Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yücelen: “Türkiye’nin Yılda Ortalama Yüzde 7.2 Büyümesi Lazım”

Giriş Tarihi: 26.3.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
(İHA) – TÜGİAD eski Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin milletvekili aday adayı Ali Yücelen, ekonomik hedeflere ulaşılabilmesi için Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 7.2 büyümesi gerekirken büyüme hızının yüzde 2’lere düştüğünü belirterek, “proaktif önlemlere” ihtiyaç olduğunu söyledi.
Bu yıl ilki düzenlenen Medya Ödülleri töreninin ilki Çankırı Kara Tekin Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. TÜGİAD eski Başkanı ve MHP Mersin milletvekili aday adayı Ali Yücelen’in katıldığı törende Yılın Rektörü ve Yılın Öğrenci Konseyi Başkanı Ödülleri verildi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’a Yılın Rektörü Ödülü Ulusal Haber Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Yüce tarafından verildi. Öğrenci Komisyonu Ödülü’nü almaya hak kazanan Taha Tuğrul’a ise ödülünü TÜGİAD eski Başkanı Ali Yücelen verdi. Yücelen, ödül takdimi esnasında yaptığı konuşmada, “Değerli kardeşim ve hemşerim Taha Tuğrul’un son olmayacağından emin olduğum ödülünü aldığı bu özel günde yanında olmaktan ve arkadaşlarına öncülük ederek yapmış olduğu çalışmalardan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.
Yücelen, “Sizin de yine aynı şekilde hem öğrencilik hayatınızda hem de geleceğinizde insanlara öncülük etmekten çekinmemeniz, ilk adımı atmaktan hiçbir zaman imtina etmemenizi rica ediyorum” dedi.
Ödüllerin ardından Ali Yücelen’e katılımlarından dolayı Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından plaket verildi. Ödül töreninin ardından Yücelen, beraberindeki heyetle MHP Çankırı İl Teşkilatı’nı ve diğer bazı kurumları ziyaret etti. Yücelen, Türkiye’nin 2 trilyon dolar milli gelirle en büyük 10 ekonomi arasına girme hedefine ulaşabilmesi için yılda ortalama yüzde 7.2 büyümesi gerektiğini, oysa büyüme hızının yüzde 2’lere düştüğünü belirterek, “proaktif önlemlere” ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Yücelen, Türkiye ekonomisinin büyüme stratejisinin neredeyse tamamen “inşaat” üzerine kurulduğunu, gelişmiş hiçbir ülkede sermaye birikiminin inşaat üzerinden olmaması gerektiğini, kalkınma ve büyümenin teknoloji ile gerçekleştiğini anlattı. Reel sektör adına sürekli konuşulduğu halde hiçbir şey yapılmadığını ifade eden Yücelen, bunca yılın sonunda ortaya konulan “yapısal değişim paketi”nin ise olumlu unsurlar barındırmakla birlikte bunların daha çok temenni niteliğinde kaldığını ifade etti. Yücelen, aradan üç ay geçmiş olmasına rağmen bu konularda atılan bir adım olmadığının da altını çizdi.
“YAPISAL DÖNÜŞÜM ŞART”
TÜGİAD’ın yapmış olduğu bir araştırmada Türkiye’nin ihtiyacı olan asgari yıllık ortalama büyümenin yüzde 7.2 olduğunu hesapladıklarını belirten Yücelen, şöyle dedi:
“Yüzde 7.2 büyüyelim ki konulan hedefe ulaşabilelim. Biz ise yüzde 2 civarında büyüyoruz şu anda ve yapısal dönüşümü hayata geçiremediğiniz sürece alacağınız bütün önlemler hep kısa dönemli olacak, dünyadaki bütün gelişmelerden etkilenecek. Eskiden dünyadaki bütün gelişmeler bizim lehimizeydi. Dünyadaki bütün para gelişmekte olan ülkelere akıyordu. Çünkü gelişmiş ekonomiler bunun böyle olmasını istiyordu. Fakat şimdi politikalar çeşitlendi. Artık bütün merkez bankaları farklı şekillerde hareket ediyorlar. Buna göre sizin de proaktif önlemler almanız lazım. Oysa alabildiğiniz sadece ve sadece gelişmelere göre şekillenen para politikası önlemleri.”
“KISA, ORTA VE UZUN VADELİ ÖNLEMLER ALINMALI”
Türkiye ekonomisi için kısa, orta ve uzun vadeli önlemlerin ortaya konulması gerektiğini söyleyen Yücelen, uzun vadeli önlemlerin tamamen yapısal dönüşüme ve eğitim sisteminin bir zihniyet devrimi ile yüksek öğretim odaklı değil, meslek odaklı ve inovasyona yatkın, teknolojik değişime uygun hale getirilmesine; orta vadeli önlemlerin belirlenecek olan stratejik sektörler başta reel sektörün katma değerli ürünler üretmeye ve desteklenmesine yönelik; kısa vadeli önlemlerin ise tüm bunları ileriye taşıyacak para politikalarıyla ilgili olması gerektiğini anlattı. Yücelen, bu önlemler hayata geçirilmediği sürece “ihracata dayalı kalkınma modeli” ve 2023 hedeflerinin lafta kalacağını, ihracattaki yüksek ithal girdi bağımlılığı ve düşük katma değerin ise bu alanda büyük bir handikap olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yücelen: “Türkiye’nin Yılda Ortalama Yüzde 7.2 Büyümesi Lazım”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN