MÜSİAD’tan Kadınlar Günü Yemeği

Giriş Tarihi: 9.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
MÜSİAD’tan Kadınlar Günü Yemeği
Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) m Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yemek verdi.
Yemeğe Vali Ahmet Kara’nın eşi Mesude Kara, MÜSİAD Başkanı M. Ahmed Köksal’ın eşi Hümeyra Kafkas Köksal, AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu’nun eşi Ruzin Bekiroğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yaşar Anaç’ın eşi Emine Anaç, AK Parti Milletvekili Aday Adayı Ahmet Sami Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan, İlim Yayma Cemiyet Başkanı Mehmet Karadağ’ın eşi Muazzez Karadağ, kadın üyeler ve davetliler katıldı.
Programda bir açılış konuşması yapan MÜSİAD Başkanı M. Ahmed Köksal’ın eşi Hümeyra Kafkas Köksal, “Kadın hayattır. Çünkü kadının içinde olan her şey ancak kadınlar olduğunda anlam kazanır” dedi.
Kadının annelik gibi kutsal bir görevi üstlenen ve bunun yanında yaşamın her zorluğunu omuzlarında taşıyan fevkalade bir varlık olduğunu belirten Köksal, toplumun en önemli yapı taşının aile, ailenin de önemli unsurunun anne yani kadın olduğunu söyledi.
Sağlıklı ve gelişmiş toplumun oluşabilmesi için fertlerin eğitimli, gelişmeye açık, katma değerler üretebilen bireyler olmalarının şart olduğuna dikkat çeken Köksal, “Bu da öncelikle kadınlarımızın eğitimi ve gelişimi ile mümkündür. Günümüzde gelişmekte olan ekonomiler için kadınların iş yaşamına katılımı hayatı önem taşımaktadır. Bu sebeple kadınların çalışma hayatında aktif rol almaları için gerçekleştirilen çalışmalar ile girişimcilik faaliyetleri de teşvik edilmiş olmaktadır. Karar mekanizmalarında kadınlara daha çok alan açmak ve her türlü girişimcilik alanında kadının varlığını artırmak üzere daha çok gayret sarf etmeliyiz. Eşi, dönenim büyük iş kadını olan bir Peygamberin ümmeti olarak bizim de aramızdan tıpkı Hz. Hatice gibi donanımlı, dirayet sahibi iş kadınlarının çıktığını ve onların başarılı olduğunu görmek gelecek umutlarımızı arttırmaktır” dedi.
MÜSİAD’dan Kadın Girişimcilere Davet
MÜSİAD’ın kadın girişimcileri teşvik etmek istihdamı arttırmak ve girişimci ruha sahip kadınların ekonomik hayata katılmalarını desteklemeyi amaçladığını ve bu sebeple tüm kadın girişimcileri aralarında görmekten mutluluk duyacaklarını dile getiren Köksal, “Eğer kadın mutluysa ülke de mutludur. Eğer kadın umut içindeyse o ülke umut içindedir. Kadınlarını dışlayan ikinci sınıf muamele yapan ülkeler asla ilerleyemezler. Hz. Muhammed’in (S.A.V) Peygamber olduğunda ilk yasakladığı şey kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesiydi. Şiddet dünyanın neresinde olursa olsun, kime olursa olsun kötüdür. Ama kadına şiddet vicdansızlıktır. Hiç kimse kadına yönelik şiddeti adına töre, gelenek, namus davası diyerek meşrulaştıramaz. Dünya kadınlar günün ülkemin ve dünyanın tüm kadınları için istismarın son bulmasına, baskıların sona ermesine, cinayetlerin, tecavüzlerin tükenmesine, barışa, dostluğa, kardeşliğe ve dayanışmaya vesile olmasını yürekten temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Köksal’ın konuşmasının ardından yılın kadın girişimçileri Şerife Erikli ve Nejla Demiral’a Vali Ahmet Kara’nın eşi Mesude Kara ve MÜSİAD Başkanı M. Ahmed Köksal’ın eşi Hümeyra Kafkas Köksal tarafından plaket verildi.
Plaket alan kadın girişimcileri tebrik eden Mesude Kara, kadının toplum içindeyse o toplumun medeni, ileri, mutlu, umutlu ve aynı zamanda üretken olduğunu söyledi.
Kara, “Bu çerçevede düşünüldüğü taktirde kadın haklarını insan haklarından ayrı değerlendirilmesi düşünülemez. Kadının yok sayıldığı kadının çıkarıldığı bir toplum, toplum vasfını taşımayan basit bir kalabalıktan ibarettir. Öyleyse kadınlarımızın değerlerini bilmeli ve onlara gereken önemi vermeliyiz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSİAD’tan Kadınlar Günü Yemeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN