Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yaşa, her okura Küçük Prens

Çocuk edebiyatı klasiği Küçük Prens, Turkuvaz Kitap'tan çıkan seriyle hikayelerini okurla buluşturuyor. Yepyeni kitaplar, çeşit çeşit oyunlar ve hikaye CD'lerinden oluşan bu seride, her yaştan okuyucuya hitap eden bir Küçük Prens var

"Eğer insan bir çiçeği seviyorsa ve milyonlarca yıldızın üzerinde bu çiçekten yalnızca bir tanecik varsa, yıldızlara uzaktan bakmak bile bu insanı mutlu etmeye yeter. Çünkü insan kendi kendine 'İşte benim çiçeğim oralarda bir yerde,' diyebilir..." Böyle bir sevgiydi Küçük Prens'in gülüne duyduğu sevgi. Küçük gezegeninden görünmeyen koyunuyla yola çıkıp, pek çok gezegen gezdi. Ayyaşla, kralla, yılanla ve tilkiyle tanıştı. Onun maceraları tüm dünyada 250'den fazla dile çevrildi, çocuk edebiyatının en önemli ve en sevilen klasiklerinden biri oldu. Küçük Prens'in özelliği çocuk dünyasını apayrı bir gezegen gibi göstermesi, büyüklerin birbirine değmeyen gezegenlerde yaşadıkları durumlara da çocuk gözüyle bakabilmesiydi. Antoine de Saint-Exupery'nin 1943'te hem yazıp hem de resimlediği kitap, dünyanın gidişine bir eleştiri olmasının yanı sıra çocukluğun ve masumiyetin kaybına karşı da bir savunma. Şimdi bu edebiyat şaheseri kitap yazıldıktan yaklaşık 70 yıl sonra, parça parça bölünerek çocuklar için yeniden yorumlanıyor. Turkuvaz Kitap'tan çıkan ve özenle hazırlanan seride, her yaştan çocuk okur için hikayeler, CD'ler, oyunlar var. Yayınevinden Erdem Öztop, serinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor: "Küçük Prens, dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biri. Antoine de Saint-Exupery'nin başyapıtı olan bu dev eserin varisleri, ajansı LPPM ve yayıncısı Gallimard Jeunesse, bir ortak projeye imza atarak, Küçük Prens hikayesini genişletme kararı almışlar. Bu projenin asıl özelliği de, çağın getirisi olan teknolojiyi, baskı ve görsel açıdan kullanarak küçük yaştaki çocuklara Küçük Prens'i daha kolay anlatacak, büyüklere de biraz daha ayrıntı verecek olması. Malumunuz Küçük Prens aslında anlatmak istediği felsefesiyle bir yetişkin eseri. Öncelikle Fransa'da TV dizisi olarak bu proje ortaya çıkıyor. Sonrasında da Katherine Quenot, Fabrice Colin, Christine Feret-Fleury gibi alanında uzman kişiler tarafından kitaba uyarlanıyor. Küçük Prens projesinin TV dizileri, medya grubumuzun kanalı olan minikaGO tarafından yayınlanıyor, kitaplarıysa Turkuvaz Kitap'ın bir markası olan Genç Turkuvaz'dan çıkıyor."

YAYINEVLERİ KAPIŞTI
Erdem Öztop yayınevlerinin Küçük Prens'i yayımlamaya çok hevesli olduğunu anlatıyor: "Küçük Prens projesi, hangi yayıncıya teklif edilse gözü kapalı olarak haklarını almak için yoğun çaba sarf eder. Bu kez de öyle oldu. Pek çok taliplisi vardı. Bize kısmet oldu. Bunda da elbette Küçük Prens'i yayımlamayı çok arzulamamız ve hiç kuşkusuz çocuk kanalımız minikaGO'da projenin dizisinin yayınlanıyor olması etkili oldu."

HER AY YENİ KİTAPLAR
Erdem Öztop, Turkuvaz olarak bir ilke imza attıklarını vurguluyor: "Fransa'da bu seriden şimdilik 47 kitap yayımlandı. Biz de bu kitapların 33'ünü bu yıl içinde yayımlayacağız. Bu da Türk yayıncılık tarihinde ilklerden biri olacak. Hikayelere gelince, Küçük Prens'in orijinal hikayesinden de bildiğimiz gibi, Küçük Prens gezegenleri dolaşır ve hepsinden bir şeyler öğrenir. Bu uyarlama hikayeler de, Küçük Prens'in gittiği gezegenlerde başına gelenleri anlatıyor. Yaşa göre değişmesiyse şöyle: Mesela Ateş Kuşu'nun Gezegeni kitabımız okuma, anlama seviyesine göre pedagojik olarak üç farklı yaş grubuna uygun hazırlanmış olarak karşımıza çıkıyor. Küçük boy masal kitabı okul/uyku öncesi için, bir büyük boy hikaye kitabı okumayı yeni öğrenen çocuklar için. Romanlar da biraz daha büyük yaş seviyesinde, artık kitap okumanın zevkine varmış çocuklara hitap ediyor. Aslında hikaye aynı, anlatım değişiyor; küçüklere daha basitçe anlatırken büyüklere biraz daha ayrıntı veren kitaplar bunlar."

KİTABI YAZDIKTAN BİR YIL SONRA KAYBOLDU
Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint- Exupery'nin Küçük Prens'i New York'ta bir otel odasında yazdığı bilinir. Yazar hem çizimleri hem de hikayeleri bir çocuk kitabı gibi kurgulasa da, bu kitap onun 'büyükler dünyası'na, yani moderniteye ve 2. Dünya Savaşı'nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma eleştirisi olarak da okunabilir. Yazar, "Hiç kimsenin kitabımı özensizce okumasını istemem doğrusu. Bu anılarımı yazarken çok üzüntülü anlar yaşadım. Arkadaşım, koyunuyla birlikte beni bırakıp gideli tam altı yıl oldu. Onu burada anlatmaya çabalıyorsam, bu biraz da onu unutmamak için. Arkadaşı unutmak çok üzücü bir şey. Herkesin arkadaşı olmamıştır. Arkadaşımı unutursam, kendimi o, sayılardan başka hiçbir şeye önem vermeyen büyüklerden gibi hissederim," diye belirtir kitapta. İşin üzücü kısmı ise, yazarın kitap yazıldıktan bir yıl sonra Akdeniz üzerinde Küçük Prens adlı uçağıyla kaybolması ve ondan bir daha haber alınamamasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yaşa, her okura Küçük Prens
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN