Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Endemik bitkilerimiz yok oluyor

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Zengin bitki çeşitliliğiyle övündüğümüz, yaklaşık 9 bin çeşitten 3 bininin endemik (Türkiye'ye özgü ve eşsiz) olduğu ülkemiz, ne yazık ki son yıllarda bu zenginliğini kaybetmeye başladı. Çünkü her iki endemik bitki türünden biri, her endemik üç iç su balığı türünden ikisi, endemik kurbağa türlerinin neredeyse tamamı ve üreyen her üç kuş türünden biri yok olma tehlikesi yaşıyor. Üstelik bu yok oluşun geriye dönüşü de mümkün değil.
Doğa Derneği'nin yaptığı araştırmalar bu tehlikeyi açıkça gözler önüne seriyor. Derneğin genel müdürü Engin Yılmaz, konuya duyarlı olan herkesi endemik türlere sahip olmaya çağırıyor: "Derneğin Önemli Doğa Alanları (ÖDA) çalışmasına göre Türkiye'de 305 ÖDA bulunuyor. Bu alanlar yüzölçüm olarak Türkiye'nin yüzde 26'sını kaplıyor ve biyolojik çeşitliliğin yaklaşık yüzde 90'ı bu alanlarda. Bu alanları ve buralarda yaşayan canlı türlerini ise en fazla su politikaları tehdit ediyor. Bugün Türkiye'de yaşayan her iki endemik bitki türünden biri, her endemik üç iç su balığı türünden ikisi, endemik kurbağa türlerinin neredeyse tamamı, üreyen her üç kuş türünden biri küresel veya ulusal ölçekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya."

81 ilde 81 orman
Yeni yıla girerken aldığım en özel haberlerden biri, adıma dikildiğini öğrendiğim fidan oldu. Gelecek nesillerin rahat nefes alabilecekleri, yemyeşil bir ülke bırakmak amacıyla Türkiye İş Bankası'nın beş yıl önce başlattığı 81 İlde 81 Orman projesi kapsamındaki bu fidanın önemi çok büyük. Türkiye İş Bankası'nın TEMA Vakfı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü proje süresince 81 ilde 2 milyondan fazla fidan dikildi. Proje bununla da bitmemiş; beş yıl boyunca bu fidanlara bakım sözü verilmiş. Projeyi gerçekleştirenleri kutluyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endemik bitkilerimiz yok oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN