Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moda bizim için bir ihtiyaçtı

Giriş Tarihi: 19.1.2013

Tesettür modasında da kurallar her gün değişiyor. 'Eşarp mı, şal mı?', 'Desen mi, minimal renkler mi?' derken kafalar karışıyor. Cumartesi SABAH, Türkiye'nin tesettürlü stil ikonlarını buldu ve onlara tesettür modasını sordu

- Bize kendinizi anlatır mısınız?
- Giresun Tireboluluyum. İstanbul'a 13 yıl önce geldim. Lise döneminde, 14 yaşımda eşarpla tanıştım. Okulun haricinde, dini eğitimler alıyordum, bu yüzden tamamen özgür irademle taktım eşarbımı. Zaten Tirebolu'da trafikte çarşaflı bir kızla, bikinili bir kız yan yana gelse kimse dönüp bakmaz bile. Ailem sadece yaşayışlarıyla bana örnek oldu.
- Eşarpla birlikte hayatınızda neler değişti?
- Aslına bakarsanız, o zamanlarda bilinçli bir kapalılık yaşadığımı söyleyemeyeceğim. Etraftaki manevi iklim beni oraya götürmüştü, şimdi anlıyorum ki özenerek kapanmışım, çünkü namaz kılmadığım zaman başörtüsü takıyordum.
- Türban görsel olarak size çekici mi geliyordu?
- Tabii, bizde 'Tarz mıdır, farz mıdır?' diye bir söz vardır. O dönemde, görsel olarak hoşumuza gidiyor, destekliyorduk. Kapanmanın bize sempati kazandırdığını düşünüyorduk. Gerçek anlamda bilinçli, hiç açılmadan kapanmaya başlamam üniversiteden sonra oldu. Bu dönemde, tesettürlü olduğum için moda benim için daha çok önem kazandı.
- Neden moda önemli?
- 'İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır, fikirleri ile uğurlanır,' derler ya. Bizimle ilgili ön yargılar var. Ben de pek çok türbanlı kadın gibi toplumda söz sahibi olmak istiyorum, bu yüzden de giydiklerim benim için çok önemli. Ama modayla birlikte eleştiriler de geliyor.
- Neler eleştiriliyor?
- Dar jeanler ve üzerine kısa ceketler giyiyorlar örneğin. Bu bilinçsiz bir davranış. Çünkü dinimizin emirlerine uygun giyinmemiz, çok fazla vücut hatlarımızı ortaya çıkartacak kıyafetlerden kaçınmamız gerekiyor. Ama hayatın içinde olmak ve rahat bir şekilde sosyalleşmek için genç kızlar bu kuralları görmezden geldi.
- Nedir kurallar?
- Boynumuz kesinlikle kapalı olacak, kol boyumuzu bileklerden yukarıya kaldırmıyoruz, yeni çıkan şallarla birlikte küpeler çıktı, bu da yanlış. Aksesuvar kullanımına dikkat etmek gerek. Bir de en önemlisi bonesiz baş bağlamamak gerekiyor. Bu kuralları uyguladığınız sürece moda olanı giymekte bir sakınca görmüyoruz.
- Tesettürlü genç kızlar arasında takip edilen birisiniz. Stil ikonu olmaya oynuyor musunuz?
- Bizim profil olarak ön planda olan, takip edebileceğimiz sadece politikacı eşleri var. Onlar da yaşları itibarıyle genç kızların takip edebileceği bir kitle değil. Bu yüzden elbette figür olarak takip edilmek de, stil ikonu olmak da isterim.
- Siz neler giyiyorsunuz?
- Ben sezonun renklerini, çizgisini, kumaşlarını, tasarımlarını kurallar dahilinde kendime uyguluyorum. Saçaklar, droplar, deriler, lazer kesimler kullandım mesela bu sezon. Tesettürlü olup, tulumu ilk giyen benim. Pantolon eteği de yine ben kullandım, bunun ardından tesettür firmaları pantolon etek ve tulum üretmeye başladı. Bunun gibi sezonun öne çıkan pek çok parçasını tesettüre uyarladım.
- Bu tarz kıyafetler kullandığınızda, kendi cemaatinizden tepki geliyor mu?
- Gelmez mi, her yerde olduğu gibi beğenen, takip edenler olduğu kadar eleştirenler de var. Mesela benim Âlâ dergisinde çıkan bir fotoğrafımda üzerinde kuru kafa figürü olan bir kolye takmıştım. Benim o kuru kafam olay oldu; şeytani bir simgeyi örtülü bir kadın nasıl takabilir? Ben o kolyeyi, bir fikir ya da simge olarak değil, rengini çok beğendiğim bir moda objesi olarak takmıştım. Ama illa bir simge olacaksa, benim de bu eleştirilere cevabım, 'Kuru kafa bana ölümü hatırlatıyor, bir gün öleceğimizi hepimizin her an hatırlaması gerekir,' olurdu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Moda bizim için bir ihtiyaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN