Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayar oyunları: Melek mi, şeytan mı?

ABD'deki okul saldırılarının ardından gözler yine bilgisayar oyunlarına çevrildi, oyunların üzerine sigara paketlerindeki gibi uyarı yazılarının konulması gündeme geldi. Peki bilim dünyası ne diyor?

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Efendim ,bildiğiniz üzere ne zaman sıkıntılı bir durumla karşılaşsak, aynı kötü huyumuz su yüzüne çıkar: Derhal bir suçlu bulur ve onun 'kellesini' alana kadar rahat yüzü görmeyiz. Örneğin takımımız ligde dibe mu vurdu? Sorumlusu mutlaka teknik direktördür; o giderse her şey değişecektir. Veya depresyona giren bir genç, sevdiği şarkıyı dinlerken canına mı kıydı? Derhal o şarkıyı söyleyen grubu, hedef tahtasına oturturuz. Son günlerde oyun sektörünün durumu da buna benziyor. Çünkü ABD'de kısa süre önca vurdulu kırdılı oyunlara tutkun bir saldırganın 27 kişiyi öldürüdüğü okul baskını, öfkeli ebeveynlerin gözlerini bu sektöre çevirdi. Pek çok kişi bu oyunların yasaklanması gerektiğini savunurken, bir grup Kongre üyesi oyunların üzerine sigara paketlerindeki gibi uyarı yazılarının konulmasını önerdi. ABD Başkanı Barack Obama da oyunların araştırılması için 10 milyon dolarlık kaynak ayrıldığını duyurdu.

25 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR
Tabii toplumsal nedenleri görmezden gelerek suçun tamamını oyunlara yüklemek akıl kârı değil. Dolayısıyla Obama'nın topu bilim dünyasına paslaması takdire şayan. Ancak bunda 25 milyar dolarlık oyun sektörüne savaş açmak istememesinin de etkisi var. Diğer yandan oyunlar hakkında karar vermek için Obama'nın araştırmasını beklememiz de gerekmiyor. Zira halihazırda yapılmış pek çok araştırma var.

NEDEN FAYDALI?
Ohio State Üniversitesi'ne göre Halo ve Unreal tarzı oyunları çoklu oyuncu modunda oynamak, işbirliği becerisini artırıyor. Oyunlar ayrıca depresyonu da engelliyor.
Rochester Üniversitesi'nin araştırması, sık oyun oynayan kişilerde öğrenme, dikkat, karar verme, yaratıcılık gibi bilişsel fonksiyonların geliştiğini olduğunu ortaya koydu.
Texas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, düzenli oyun oynayan gençlerin robotik cerrahi uygulamalarını kullanmada doktorlardan bile daha başarılı performans sergilediği belirlendi. Bu durumun sebebiyse oyunların el göz koordinasyonunu ve refleksleri ciddi ölçüde geliştirmesi.
Lüksemburg Üniversitesi'nde yapılan araştıma, şiddet içerikli oyunları oynayanların, özel hayatlarında daha hijyenik olduklarını, daha çok duş aldıklarını ortaya koydu. Bunun sebebiyse Macbeth etkisi. Yani yanlış bir şey yaptığını düşünen bir insanın vicdanını temizlemek için sık sık ellerini yıkama, duş alma ihtiyacı hissetmesi.

NEDEN ZARARLI?
ABD'deki Ohio State Üniversite'sinin araştırmasına göre, şiddet içerikli oyunları günde 20 dakika oynamak bile, gençleri ciddi şekilde şiddete eğilimli hale getiriyor.
Avustralya Üniversitesi'ne göre, oyunlar kumar ve alkol kadar bağımlılık yapıcı.
ABD'deki Dartmouth Üniversitesi'nin araştırmasına göre Manhunt ve GTA serisi gibi oyunları sık oynayan gençler, daha hızlı araç kullanıyor ve trafikte çok risk alıyor.
Amsterdam Üniversitesine göre, yemek oyunları beslenme alışkanlığını bozuyor.
Avustralya'daki Flinders Üniversitesi'nin araştırmasında, akşamları Call of Duty tarzı aksiyon oyunlarını iki saatten fazla oynayanların uykuya bir saat geç daldığı belirlendi.
Kaliforniya'daki İnteraktif Medya Enstitüsü, oyunlarda hırsızlığın sık başvurulan bir yöntem olması nedeniyle, gençlerin hırsızlığı kanıksar hale geldiklerini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar oyunları: Melek mi, şeytan mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN