Çocuğunuzun yeteneklerini oyunla geliştirin

Benim çocukluğum ne yazık ki, babamdan 'yapamayacağım' şeyleri dinlemekle geçti sevgili okur. Buz patenine gitmek istedim, "Düşersin," dedi. Pul koleksiyonu yapayım dedim, "Kaybedersin," dedi. Ve ben hiçbir zaman doğru düzgün bir hobi edinemedim kendime. Bu yüzden, daha dokuz aylık oldukları halde şimdiden çocuklarımın yeteneklerini keşfetmek ve bu yetenekleri geliştirmek için onları doğru yönlendirmek benim için çok önemli. Geçtiğimiz pazar günü, anne-çocuk etkinlik merkezi Renkliada'da, klinik psikolog Pınar Mermer'in, bebeklerde ve çocuklarda gizli kalmış yetenekleri geliştirme üzerine verdiği seminere bayılarak katıldım. Ve gördüm ki çocuğun yeteneklerini fark etmek ve geliştirmeye katkıda bulunmak için en iyi araç oyunlar. Sizinle seminerde öğrendiğim bilgilerin bir bölümünü paylaşayım... Öncelikle, "Eğer çocuklara açık bir zihin, özgüven verebilirsek ve yaratıcılıklarını beslersek, bu çocuklar yeteneklerini doğru kullanabilen ve hayatta başarılı çocuklar oluyor," diyor Pınar Mermer. Ve bazı özel yeteneklerle, bunların nasıl geliştirilebileceğini şöyle sıralıyor...

ÇOK SORU SORUYORSA...
Gelişmiş entelektüel yetenek... Bu yeteneğe sahip çocuklar çok soru soruyor. Zorlayıcı oyunlar oynamayı, ayrıntılı planlar yapmayı seviyorlar. Kendilerinden büyük arkadaşlar seçiyorlar. Bu yeteneği baskılamamak için bir kere kesinlikle sorularını ya da taleplerini saçma bile bulsanız ona 'Ne saçma şeyler bunlar,' gibi bir yaklaşımda bulunmayın. Böyle çocukların yeteneğini geliştirmenin en iyi yolu oyun. Sürekli oyun oynayın çocuğunuzla. "Genel olarak oyuncu bir tavır benimsemekte yarar var," diyor Mermer. Bir başka yetenek çeşidi de gelişmiş sözel yetenek. Bu yeteneği olan çocuklar sözcükler uyduruyor, erken konuşuyor, çok detaylı hikayeler anlatıyorlar. Bu yeteneği geliştirmek için yüksek sesle okumak çok önemli. Onlarla kelime oyunu gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Bu çocuklar çok konuşuyor ve dinlemeyi pek bilmiyorlar. Onlara dinlemeyi öğretmek için ise sessizlik zamanları yaratmak yararlı. Örneğin, "Haydi şimdi seninle biraz sessiz kalıp hayal kurma zamanı yapalım," diyebilirsiniz. Ya da mesela "Biliyorum konuşacak çok şeyin var ama şimdi ben konuşacağım, sen beni dinleyeceksin," deyip konuştuğu zaman puan kaybedeceği bir oyun oynayabilirsiniz.

HAYAL GÜCÜNE DİKKAT!
Pınar Mermer, "Oyuna dönüştürdüğünüz her şey, çocuklar için çok daha kabul edilir olur," diyor: "Onlar zaten siz farkında olmadan sürekli oyun oynuyorlar. Yani onlar oyunun içinde yaşıyorlar. Siz de oyuna katılarak onlara çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Ve eğer dışarıdan biri size baktığında 'delirmiş galiba' diyorsa, güzel oyun oynuyorsunuz demektir! Sanatçı kişilik de önemli bir yetenek. Bu yeteneğe sahip çocukların hayal edebilme becerileri yüksek oluyor. Dans etmeye, resim yapmaya, şarkı söylemeye, oyun hamuruyla oynamaya bayılıyorlar. Materyalleri farklı kullanıyorlar, çılgınca fikirlere açık oluyorlar... Onunla birlikte yaratıcı olmak ve onun yaratıcılığını desteklemek çok önemli. Duvarlara resimler asarsanız, değişik müzikler dinlerseniz, değişik danslar yaparsanız, onlara farklı malzemeler sunarsanız, örneğin odasının bir duvarını boyamasına izin verirseniz; yani özetle onun yaratıcılığını yaşamasına izin verirseniz bu yönü gelişiyor. Pınar Mermer'in bu tarz çocuklar için oyun önerisi ise şu: "Çeşitli maskeler yapın. Evdeki herkes o maskeleri taksın ve maskesini taktığı kişi gibi davransın. Bu, çocuklar için inanılmaz rahatlatıcı bir oyundur. Bu oyunla çocuktan, sizinle ya da diğer aile bireyleriyle ilgili rahatsız olduğu bazı şeyleri de öğrenebilirsiniz." Mantık- matematik zekası yüksek çocuklar için ise satranç, puzzle, harita oyunları, lego gibi oyunları tavsiye ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzun yeteneklerini oyunla geliştirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN