Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DVD ekranı

Shadow Dancer (Gölgede Dans) (Tiglon)
Film: **** Ekstralar: * imdb notu: 6,3
'Analar ağlamasın' sözünün değerini anlamak için için bu kadar zamanı iyi ayarlanmış bir film olamaz. Bütün acımasızlığı, çıplaklığı ve acısıyla, karanlık 1990'ların başında, IRA-Londra savaşının ortasında, Belfast'tayız. Eylem üstündeyken 'ele geçen' militan Collette McVeigh, MI5 gizli servisinin baskısıyla, oğlunu kurtarmak için 'muhbir' olmayı kabul ediyor. Evde oğlu ve yaşlı annesiyle yaşamaktadır. Ama örgütün daha sert planları vardır. Bir MI5 ajanı başka bir şeyden şüphelenir ve olaylar dizisi bir bilmeceye dönüşür. Le Carre öyküsü tadında, donuk renkli kareler ve otantik oyunlar. Bizim için çok güncel.

Savages (Vahşiler) (Assanat)
Film: *** Ekstralar: Yok imdb notu: 6,5
Don Winslow'un büyük beğeni toplayan 'kara roman'ı Oliver Stone'un gözüyle kanter ve entrika dolu, zaman zaman tutarsızlaşsa da mesajı esirgemeyen bir gerilime dönüşmüş. Eleştirmenler dudak büktü, ama fazla aldırmayalım. Güney Kaliforniya'dayız: Sakin huylu, şirin Budist Ben ile eski özel harekatçı kankası Chon, sahilde en iyi otu yetiştiren ikilidir. Ortak aşkları Ophelia'yla rahat bir üçleme yaşarken, başlarına zalim Meksika uyuşturucu karteli bela olur. 'Mal satımı için işbirliği' teklifini reddedince savaş başlar. Bol alavere dalavere, şiddet, hareket. Türün en iyileri arasında değil ama zamanı boşa geçirdiği söylenemez.

Story of Film (Sinemanın Hikayesi) (Tiglon)
Dizi: **** imdb notu: 8,4
Şu açık: Sinema tarihi bilgi ve bilincinin eleştirmenlerin çoğu arasında dahi tam olmadığı ülkemizde bu muazzam emek ürünü kutunun gelişi alkışlanmaya değer. Mark Cousins, beş DVD'den (tam 15 saat!) oluşan bu belgeselde 110 yıllık sinema tarihini, beş kıtadaki serüvenlerini, önde gelen yaratıcılarını, başyapıtlarını, yıldızlarını, olanca nesnelliğiyle tek tek anlatmaya soyunmuş. Tabii, Scorsese gibi 'içerden' değil, onun gibi kişisel değil. Ama eğer DVD filmlerinizi sağlam referanslarla izlemeyi arzu ediyorsanız, bu kutu evde mutlaka rafınızda olmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DVD ekranı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN