Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müziğimiz alternatif değil popüler

Rebel Moves, yedi yıl sonra Kimileri Bir İleri adlı albümle çıkageldi. Albümün ilk konseri bugün İstanbul'da. Konserde grup yeni şarkılarıyla birlikte görsel ve ışık şovuyla dinleyicilerine farklı bir deneyim sunacak

Altı kişiden oluşan Rebel Moves grubu French Fries Ala Turca ve Are You Satisfied albümleri ile dikkat çekmişti. Bazı grup üyelerinin ayrılmasının ardından yola üç kişi olarak devam eden grup, yedi yıl aradan sonra yayınladıkları yeni albümleri Kimileri Bir İleri ile yeniden müzikseverlerle buluştu. Hakan Özer, Erol Çay ve Ömer Ahunbay'dan oluşan grup bugün Refresh The Venue'de v2.013 adını verdikleri özel bir şovla albümlerini tanıtacaklar.

- Yeni albüm için neden bu kadar uzun süre beklediniz?
- Hakan Özer: Öncelikle tabii ki işler güçler, ancak biraz da zamanının gelmesini bekledik.

- Rebel Moves üç kişi olarak yola devam ediyor. Bir eksiklik hissetmiyor musunuz?
- H. Ö: Rebel Moves sürekli yol alan bir tren gibi. Bu yolculukta inen, binen herkese teşekkürler ama yolculuk devam ediyor.
- Ömer Ahunbay: Ayrıca diğer albümlerde olduğu gibi mutfaktaki şef Hakan Özer. Düzenlemelerde onun tadı hep hissedilir bizim ekipte. Üstat, elindeki malzemeden daima hoş bir lezzet çıkarmayı çok iyi bilir.

- Bu değişiklik müziğinize nasıl yansıdı?
- Ö. A: Adı üstünde, müzikal bir asilik hali bizimkisi. Bu aşamada dinleyicilerimize albüm olarak sunabildiklerimiz, parçaların oldukça ehlileştirilmiş halleri. Siz bir de bu parçaların üretildiği andaki uzun versiyonlarını duysanız, bunlar hepten delirmiş dersiniz.

- Yeni albümünüz Kimileri Bir İleri'nin enerjisi çok yüksek. Albümü hazırlarken çok eğlenmiş olmalısınız...
- H. Ö: Bu işi yapma amacımız öncelikle kendimizin eğlenmesi zaten. Bu dinleyicilerimize ulaşıyorsa, ne mutlu bize.
- Erol Çay: Yaşadığımız ülkenin de enerjisi çok yüksek, dünyanın da. Sadece eğlenirken yüksek enerji sarf edilmez. İnandığın her türlü hayatı yaşayabilmek ve yaşatmak da çok enerji isteyen bir durum haline geldi.

- Şarkı sözleri oldukça farklı. Şarkıları yazarken nelerden besleniyorsunuz?
- H.Ö: Andan, günden ve tabii ki hayattan. Eserlerimizi genelde doğaçlamalardan çıkartıyoruz. Bu durum bizim o eseri yazarkenki hissiyatımız; o sırada yukarıdan ne geldiyse, Allah ne verdiyse...
- E. Ç: Buna 'O anda içimizden ne geçiyorsa, onu dile dökmek,' denir. Kullandığımız gereçler; her türlü ağız ve gırtlağımızla çıkarılabilecek sesler, kelime hazinesi, konuşabildiğimiz yabancı diller, nağmeler, haberler, gözler, doğrular, yalanlar, hisler, gerçekler, konuşanlar, susanlar.

- Albümün lansman gecesinde özel bir sahne şovunuz olacakmış. Neler bekliyor konsere gelenleri?
- H. Ö: İzleyicilerimiz için müziğimize farklı bir boyut katmak istedik ve ekibimizle beraber özel olarak tasarlanmış bir sahne, görsel ve ışık şovu hazırladık.

- Yurtdışına yönelik çalışmalarınız devam edecek mi?
- H. Ö: Biz hiçbir zaman müziğimiz nerede daha fazla dinlenmeli diye bir plan yapmadık, yapamayız da. Dünyanın neresinde olursa olsun, sadece müziğimizi insanlarla paylaşmak istedik. Albümdeki YY isimli İngilizce eser, tüm dünya çapında mikro kredi sistemini bulan ve yaymaya çalışan Nobel ödüllü Profesör Muhammed Yunus'un kurduğu Yunus And You Vakfı'na destek amacı ile yaptığımız bir şarkıdır ve parçanın tüm telif gelirleri bu vakfa bağışlanmıştır.

MÜZİK ENDÜSTRİSİ FARKLI ŞEYLERE PEK POZİTİF YAKLAŞMIYOR
- Siz bu kadar alternatifken, piyasadaki şarkılar size çok sıkıcı gelmiyor mu?
- H. Ö: Geliyor gelmesine ama toplumun iradesini daima kabullenmek lazım. Ancak ille de bu iradeye uygun bir şeyler üreteceğiz diye kasarsak, yaptığımız sanat olmaktan çıkıp kopya olmaya başlıyor. Gerçi müzik endüstrisi de insanlara farklı şeyler sunmak adına, pek pozitif davranmıyor.
- Ö. Ç: Bu parçaları alternatif olmak için yapmıyoruz zaten, sadece öyle geldikleri için olduğu gibi sunuyoruz. Diğer tarafta, yani profesyonel müzik hayatımızda, piyasanın tüm gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmekle yükümlüyüz. Bizi, severek dinleyen ve gittikçe çoğalan bir kitlenin varlığını hissetmek bizi çok mutlu ediyor.
- E, Ç: Zevkler tartışılmaz. Zevk alacak, seçebilecek kadar farklı yapıtlar var mı ona bakmak lazım. Alternatif değil, gayet popüler bir müzik yaptığımızı düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müziğimiz alternatif değil popüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN