Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji artık giyilebilir

2016'da giyilebilir teknolojiye 6 milyar dolar harcayacağız. Peki şu an piyasada hangi ürünler var ve yakın gelecekte karşımıza neler çıkacak?

Efendim giyilebilir teknoloji kavramı aslında bize yabancı değil. Mesela 80'lerde TV antenini doğru açıda tutmakla yükümlü çocuk veya dersteyken maçları gömlek cebindeki radyodan dinleyen öğrenci, bu cihazları giymekten de öte adeta bir uzvu gibi benimsemiştir. Olacak O Kadar'ın tam teçhizatlı kameramanı Cevat Kelle'yi de unutmamak gerek! Tabii karikatürize örnekler bir yana, bu günlerde giyilebilir teknoloji her zamankinden daha gündemde. Hatta IMS Research'e göre, 2016'da bu ürünlere 6 milyar dolar harcayacağız. Peki şu an piyasada hangi ürünler var ve gelecekte hangi ürünlerle karşılaşacağız?

Bu yıl içinde piyasaya çıkacak akıllı gözlük Google Glass, sesli komut sistemiyle fotoğraf ve video çekebiliyor, sosyal paylaşım sitelerine entegre oluyor, internette arama yapıyor, navigasyon bilgileri sağlıyor, çevrenize dair bilgi sunuyor ve kişisel asistan işlevi görüyor. Yani yıllar önce Terminatör'de görüp özendiğimiz gözlüğün çok daha işlevsel bir versiyonunu sunuyor. Ürünün fiyatı 1500 dolar olacak. Diğer yandan Google Glass ile benzer işlev görecek biyonik lensler de yakında piyasada olacak. Washington Üniversitesi bu alanda bir adım ileride. Test aşamasındaki lens ile e-maillerinizi görebilecek ve artırılmış gerçeklik teknolojisi aracılığıyla çevreniz hakkında bilgi alabileceksiniz.

Jawbone'un geliştirdiği Up adlı bileklik, uyku saatlerinizi, günde kaç adım attığınızı, kaç kalori yaktığınızı hesaplıyor; Bluetooth ile bu bilgileri iOS işletim sistemli cihazlarınıza aktarıyor. Under Armour'un geliştirdiği E39 serisi spor kıyafetleriyse sporcuların kalp ritmini, nefes kapasitesini, vücut ısısını ve metabolizma bilgilerini sanal ortama aktarıyor.

Tharmic Labs'in geliştirdiği bileklik görünümlü MYO, Kinect ve Leap Motion teknolojilerini kullanarak Bluetooth aracılığıyla bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu uzaktan kontrol etmenizi sağlıyor. Ön sipariş fiyatıysa 149 dolar.

İngiliz Dominic Wilcox'un tasarladığı No Place Like Home adlı ayakkabı, GPS özelliğine sahip. Evden çıkmadan önce ayakkabıya USB bağlantısı aracılığıyla gideceğiniz noktayı bildiriyorsunuz. Yola çıktığınızda ayakkabının sağ tekindeki LED'ler hedefe uzaklığınızı, sol tekindekilerse yürürken hangi yöne dönmeniz gerektiğini gösteriyor.

Kısa süre önce piyasaya çıkan Pebble akıllı saat, Bluetooth aracılığıyla telefonunuzla senkronize oluyor, mesajları, e-mailleri, aramaları, sosyal medya güncellemelerini ekranında gösteriyor ve titreşimle sizi uyarıyor. Ayrıca çeşitli uygulamalarla saati kişiselleştirebiliyorsunuz. Diğer yandan Apple'ın da bir akıllı saat üzerinde çalıştığı iddia ediliyor

Nokia, telefonununuz çaldığında veya mesaj geldiğinde titreşimle sizi uyaran bir dövme için patent başvurusu yaptı. Feromanyetik mürekkeple yapılan dövme, alarm çaldığında da titreşiyor.

3RD Space Vest, ön ve arka yüzündeki sekiz aktif bölge ile vurdulu kırdılı oyunlarda aldığınız darbeleri, vücudunuza zarar vermeyecek şekilde hissetmenizi sağlıyor. Call of Duty ve Half-Life gibi popüler oyunları destekleyen yeleğin fiyatı 139 dolar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji artık giyilebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN