Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde pişer bebeğe de düşer

Doğru beslenme, bebeklerin gelişimi açısından hayati öneme sahip. İşte en çok dikkat edilmesi gereken noktalar

Benim ikizler şaka maka 10 aylık oldu sevgili okur. Nasıl lokumlar size anlatamam. Tamam, biliyorum, kuzguna yavrusu ceylan görünürmüş. O yüzden şimdi burada oturup size kızımın nasıl komik mimikler yaptığını, oğlumun gıdıklandığında nasıl tatlı kikirdediğini anlatacak değilim! 10. aydaki esas önemli gelişme, artık normal insan gibi yemek yemeye başlıyor olmaları. "Tuz, şeker, katı yağlar, patlıcan ve bakla dışında artık hemen her şeyi verebilirsiniz," dedi çocukların doktoru Allegra Motro. Yani tuz koymayarak ya da çok çok az koyarak pişirdiğimiz kendi yemeklerimizden yiyebiliyorlar artık. Deniz bu yeni sisteme öyle bayıldı ki, artık bizimle sofraya oturup ağzına lokma lokma ya da eline küçük parçalar halinde vermeden yemek yemiyor. Mehmet ise hâlâ katı gıdaları kendi başına yemeyi beceremiyor. Ama bunu da dert etmiyorum çünkü doktorumuz bazı bebeklerin taneli gıdaları daha geç yemeye başlayabildiğini, onları yavaş yavaş alıştırmak gerektiğini söyledi. Bu arada, gurmebebek.com'un geçen hafta düzenlediği bir etkinliğe katıldım. Zeynep Karahan Mutfak Atölyesi'nde düzenlenen etkinlikte beslenme uzmanı Ece Günay Akkuş bebek ve çocuk beslenmesiyle ilgili bilgiler aktardı. Bu bilgilerin bir bölümünü sizinle de paylaşayım istedim.
Ek gıdaya geçişte ilk bir sene anne sütünü, eğer yoksa devam sütünü kesmemek çok önemli. Bebeklerin sindirim sistemi ilk aylarda tükettikleri ek gıdayı tam olarak sindiremiyor. Besinlerin içindeki besleyici öğelerden, çocuklar süreç içinde, sindirim sistemi alıştıkça faydalanabiliyor.
Ek besinlere geçiş döneminde yenidoğan için en besleyici ve sağlıklı gıda anne sütüdür. Ancak 6. aydan sonra sadece anne sütü bebeğin enerji ve besin ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bu durumda devreye anne sütüne ilave olarak ek besinler girer.

10. AYDAN İTİBAREN AİLE SOFRASI
Ek besinler yüksek enerjili gıdalardan seçilmeli. Çünkü bebeklerin bir öğünde alabilecekleri miktar az. İlk olarak tam tahıllı muhallebiler verilmesi uygundur. Daha sonra sebze çorbaları verilir. Gün aşırı yeni bir sebze eklemek, herhangi bir alerjik durumda bebeğin hangi gıdaya karşı intoleransının olduğunu saptamak açısından önemli. Yine bu dönemde meyve püresi ve katı yumurta sarısının dörtte biri ile başlanıp, üç-dört günde bir dörtte bir oranında artırılır. 7. aydan itibaren diyete et de eklenmelidir. Et, protein, demir ve çinko gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Bu dönemde yine kahvaltıya yavaş yavaş başlanır. (Ekmek içi, pekmez, az tereyağı, pastörize peynir, yumurta sarısı.) 8. ayda baklagiller çorbalara eklenebilir.
1-5 yaş grubu çocukların en önemli silahı, yemeyi reddetmesi ve aileye veya çevreye karşı duyduğu tepkiyi yemek yememekle göstermesidir. Bu yaş döneminde, çocuklar çok sevdikleri, örnek aldıkları bir yetişkini taklit edebilir veya çok yakın arkadaşlarından etkilenebilirler. Bu yüzden ailenin beslenme konusundaki davranış ve tutumları çocuk için model oluşturur. Çocuklar 10. aydan itibaren aile sofrasında yemeye alıştırılmalı.
Anne ve babanın, aile büyüklerinin veya çocuğa bakan kişilerin sorumluluk duygusu ile çocuğun günlük beslenmesinde tükettiği besinlerle yetinmemesi, zorlaması, kendi çocuğunuz ile başka çocukların yediklerini kıyaslaması ciddi sorunlara yol açabilir.
Eğer çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi normal ve yemek alışkanlıkları bir sağlık sorunu yaratmıyorsa, çocuğunuz gerektiği kadar yiyorsa, bazen öğün atlasa bile bu sorun yaratmaz.
Eğer çocuğunuz yemek yemeyi reddediyorsa, yemek sofrasından kalkmalı. Hiç yorum yapılmadan tabağı masadan kaldırılmalı. Bir sonraki yemek zamanında çocuğunuz acıktığı için yemek yemek isteyecektir.
Bebek ve çocukların menülerinde bütün besin grupları yer almalı. Ama bir çocuk sebze yemiyorsa sebzeler tamamen menüden çıkarılmamalı. Sevmediği gıdalar farklı şekillerde çocuğa sunulabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde pişer bebeğe de düşer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN