Denizi gören var mı?

Sualtı fotoğraflarından oluşan sergisini Mardin'de açan Ayşegül Dinçkök, sergiyi gezen çoçuklarla deniz resimlerinin yapıldığı bir atölye çalışması ve yarışma düzenledi

Mardin Müzesi'nde ilkokul çağındaki küçük çocuklar toplanmış, Ayşegül Dinçkök'ün çektiği deniz altı fotoğraflarından oluşan 'Derin Tutku' başlıklı sergiyi ilgiyle seyrediyor. Arkasından da sergi kapsamında kendileri için düzenlenen atölyeye katılıyorlar. Atölyede öğretmenin sorduğu ilk soru "Çocuklar, aranızda denizi gören var mı?" Üç-beş el kalkıyor. Bu üç-beş eli kaldıranlar arasında denizi görenlerin çoğu denize hiç girmemiş. Bazısı denize görmüş, bazısı hiç deniz görmemiş bu çocuklar, Dinçkök'ün resimlerinden ilham alarak, o atölyelerde deniz resimleri yaptı. Eylül 2012'de Mardin'de düzenlenen bu atölyeye yaklaşık 1500 çocuk katıldı ve bir yarışma düzenlendi. Şimdi resim yarışmasında başarıları tescillenen Mardinli öğrenciler, ödül töreni için İstanbul'a gelecek. Öğrencilerden dereceye giren 12'si, 22 Nisan'da İstanbul Akvaryum'da düzenlenecek bir törenle ödüllerini alacak. Ardından İstanbul Oyuncak Müzesi'ni, Koç Müzesi'ni, Florya'da bulunan İstanbul Akvaryum'u gezecekler. Toplam 50 adet resim 22 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında, üç hafta boyunca İstanbul Akvaryum'da sergilenecek. Resim sahibi 50 çocuğa ise mansiyon ödülleri dağıtılacak.

SIRA VAN'A GELİYOR
Projenin mimarı Ayşegül Dinçkök'e bu fikrin nereden çıktığını soruyoruz "Pedagog arkadaşım Şeyma Doğramacı ile konuşurken ona sergimin çocukların aklında nasıl kalabileceğini sordum. O da bana 'Eğer çocuklar kendileri bir şey yaparsa bu sergi akıllarında kalır,' dedi. Biz de çocuklar için bir resim yarışması düzenlemeye karar verdik. Çocuklara atölyede 'Buradan ne anlıyorsunuz?' dile soruldu ve hiç müdahale edilmedi. Ortaya bu resimler çıktı." Dinçkök, aynı serginin Van'a gideceğini ve orada da resim yarışması düzenleyeceklerini ve aynı heyecanı orada da yaşayacaklarını söylüyor.

BİR YENGECE AŞIK OLDUM
Ayşegül Dinçkök gerçek bir deniz tutkunu. Yüzmek zaten hayatının bir parçasıyken, dört yıl önce dalmaya da başlamış. O şimdi büyük bir keyifle dalıyor hem de sualtında çektiği fotoğrafları sergiler yoluyla herkesle paylaşıyor. Deniz tutkusunu şöyle anlatıyor Dinçkök "Ben Bebek'te büyüdüm, annem babam hâlâ orada. Bebek'te büyüyen bir çocuk olarak hep deniz kenarındaydım. Babam Galatasaraylıydı ve Galatasaray Yüzme Okulu'nu kurmuştu. Yani denizle olan ilişkim profesyonel olarak devam etti. Yarışmacı, müsabık sporcu olarak yıllarca yüzdüm. Ama denizin altı çok farklı... Dört sene önce Panama yakınlarına gittim, dalış yaptım ve bir yengece âşık oldum. Ama tam o sırada makinemin pili bitti ve yengecin fotoğrafını çekemediğim için 'Ben bu işe devam edeceğim,' dedim. Fotoğraf her zaman hayatımdaydı ama suyun altında fotoğraf çekmek ayrı bir bilgi ve donanım getiriyor. 'Denizden korkmuyor musun?' diyenlere de 'Karada daha çok korkuyorum,' diyorum. Yakın çevrem tatilleri ona göre ayarlıyor, beni görmek isteyenlerle de su altında buluşuyoruz."

Jüride kimler vardı?
Jüri üyeleri arasında Ayşe Sözeri Cemal, Berrak Barut, Zuhal Şeker, Çağdaş Ertuna, Emine Özilhan, Ferhan İstanbullu, Gül Oğuz, Doç. Gülten İmamoğlu, İnci Aksoy, Melda Narmanlı Çimen, Dr. Nazan Ölçer, Oya Eczacıbaşı, Dr. Özlem Cankurtaran, Prof. Nurhan Atasoy, Şeyma Doğramacı, Mustafa Taviloğlu, Zeynep Fadıllıoğlu, Arhan Kayar ve Sunay Akın gibi isimler bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizi gören var mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN