Sokak köpeği Taşkafa başrolde

Taşkafa, Galata'nın köpeklerinden... Ama o, Taşkafa: Bir Sokak Hikayesi filmiyle ölümsüzleşiyor. Belgesele destek verenler arasında yazar John Berger da var; kendi yazdığı metni okuyor

Giriş Tarihi: 23.3.2013
İstanbul Film Festivali'nin ilginç filmlerinden biri de Taşkafa: Bir Sokak Hikayesi adlı belgesel. Çünkü belgeselin kahramanı, filme de ismini veren bir sokak köpeği. Andrea Luka Zimmerman'ın yönettiği belgesel, yapımcı Gülen Güler'e yurtdışından gelen bir misafirin önerisi üzerine hayata geçirilmiş. Filmde Galata'nın köpek lideri Taşkafa'nın mahalle hayvanları ve sakinleriyle arasında geçen ilişkiler anlatılıyor. Yazar John Berger'ın da sesiyle dahil olduğu belgeselin öyküsünü Gülen Güler'den dinleyelim:
FİKİR BİR ARKADAŞIMDAN: "Bu film fikri Londra'dan beni ziyarete gelen Bill adlı arkadaşımdan geldi. Beni ziyarete geldiğinde, meydandan valiziyle yürürken birden köpekler ona havlamaya başlıyor. Tabii ki şaşırıyor ve panikliyor. Hemen mahallenin taksi şoförleri yardıma geliyor ve bana geleceği anlaşılınca Taşkafa'yla Bill tanıştırılıyor. Bu olay Bill'i etkiledi ve bana bu konu hakkında film yapmamı önerdi."
İNSAN-HAYVAN İLİŞKİSİ- NE ODAKLANDIK: "Daha önce hayvanlarla ilgili bir film çekmemiştim. Ama burada hayvan-insan ilişkisi söz konusuydu ve insanlar hayvanlar hakkında konuştu. Karşılıklı etkileşim üzerine bir film oldu. Yabancıların gözüne çok inanıyorum ve filmin yönetmeliği için Londra'da yaşayan Alman yönetmen Andrea Luka Zimmerman ile anlaştım."
JOHN BERGER'LA TEMASA GEÇTİK: "Senaryoyu yönetmenle birlikte yazdık. Andrea'nın sokak hayatına ilgisi ve sevgisi vardı. Daha sonra da hikayenin nasıl anlatılması gerektiğine beraberce karar verdik. Andrea'nın aklına John Berger geldi. Onun Kral adında bir romanı var. Roman bir köpeğin gözünden felsefi bir hayat anlatımını konu ediyor. Bir şekilde John Berger ile temasa geçtik ve kendisi bizzat metni okumayı önerdi. Bu önerisi bizi çok mutlu etti. Ve böylece John Berger, muhteşem metinlerini kendisi seslendirdi."
BİR KENT ŞİİRİ GİBİ: "Berger filmi izledikten sonra projeyi çok beğendiğini ve bizle dayanışma içinde olacağını bildirdi. Çok uyumlu oldu. Bir köpeğin gözünden hayata bakış, bir kent şiiri gibi oldu. Düşünsenize, hayran olduğum bir yazarla çalışma fırsatım oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak köpeği Taşkafa başrolde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN