Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baharı yeni mutfakla karşılayın

Sonunda bahar geldi, şimdi yenilenme zamanı... Evinizde biraz değişiklik yapmak istiyorsanız işe mutfaktan başlayabilirsiniz. Birkaç pratik uygulamayla yepyeni bir mutfağa kavuşmak mümkün

Havaların ısınıp doğanın canlanmasıyla birlikte bizim içimizde de bir değişim isteği uyanıyor. Kimileri değişikliği kendinde yapıyor kimileriyse yaşadığı ortamları yenilemeyi tercih ediyor. Siz de bu bahar havasına kapılıp yenilenme arzusuyla yanıp tutuşuyorsanız ve işe evden başlamak istiyorsanız size bir önerimiz var: İlk önce mutfağınızı değiştirmeye ne dersiniz? Günümüzde evin en önemli bölümlerinden biri haline gelen mutfaklarda küçük ya da büyük birkaç dokunuşla inanılmaz değişimler yapılıyor. Bütçenize ve zamanınıza göre mutfağı tamamen yıkıp yeniden yaptırabilir ya da sadece dolap kapaklarını değiştirerek yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Mimar Hakan Yılmaz, artık mutfak tasarımlarında modern ve yalın çizgilerin tercih edildiğini söylüyor ve ekliyor: "Tarz olarak parlak beyaz renk kapaklar, alüminyum, paslanmaz metal aksesuarlar ve düz renk akrilik tezgahlar kullanılarak, modernliği ve sadeliği yansıtan mutfak tasarımları ön planda. Mutfak zeminlerinde hijyenik olan ve temizliği kolay yapılabilen, modern anlayışa uyan, büyük ebatlı granit zemin kaplamaları, doğal renk ve dokuları yansıtan mat, soft zemin kaplamaları kullanılıyor. Duvarlarda, tezgah arası olarak, mutfak tezgahı ile uyumlu ve yekpare çalışan akrilik malzemeler, köşe dönüşlerin eksiz olarak yapılabilmesini sağlıyor."

KULLANIŞLI AÇIK MUTFAKLAR
Özellikle büyük şehirlerdeki yeni konsept projelerde stüdyo daire, 1+1 ve 2+1 dairelerde açık mutfaklar sıklıkla kullanılıyor. Hakan Yılmaz açık mutfak uygulamalarında şıklığının ve fonksiyonelliğinin arttırıldığı ve görsel olarak daha çok ön plana çıktığı uygulamaların tercih edildiğini söylüyor: "Bu tip uygulamalarda, oturma mekanı ile mutfak çeşitli sabit veya hareketli seperasyon elemanları ile bölünerek alternatifli kullanım sağlanıyor, bu da mekana hareket ve zenginlik katıyor. Açık mutfak uygulamaları, yoğun çalışma temposu olan aileler için kullanışlı olabiliyor."

IŞIKLI RAFLAR AYDINLATIYOR
Mutfaktan en iyi şekilde faydalanabilmek için mutfak tasarımının, planlamasının doğru yapılmasının önemine dikkat çeken Hakan Yılmaz sözlerini şöyşle sürdürüyor: "İhtiyaç programının iyi belirlenmesi, cihaz şeçimleri ve mutfaktaki konumları, aydınlatmanın doğru yapılabilmesi önem taşıyor. Özellikle mutfaklarda pişirme bölümü, ankastre fırın, ocak, mikrodalga, davlumbaz ve diğer kullanılabilecek pişirme üniteleri birbirleri ile ilişkili ve rahat kullanılabilecek şekilde düzenlenmeli. Hazırlık bölümünde de eviye ve bulaşık makinesi ilişkisi iyi kurulmalı, buzdolabı ve kullanılan kiler dolapları ve diğer üniteler hazırlık bölümü ile entegre olacak şekilde planlanmalı. Günümüz mutfaklarında hayatı kolaylaştırmak adına teknik anlamda birçok yenilik kullanıcılara sunuluyor. Tasarımlarda mutfak dolaplarının daha ergonomik kullanılabilmesi ve dolaplardaki maksimum alan kullanımının sağlanabilmesi için çeşitli özelliklere sahip makineler ve mutfak aksesuarları var. Bunlar, köşe mekanizmalı alt dolaplar, çeşitli ebatlarda kiler dolapları, sürgülü ve özel mekanizmalı alt dolap üniteleri, alt dolapta tencere çekmeceleri, çeşitli özellikte ve kapasitede mutfak aspiratör ve davlumbazları, çöp öğütme makineleri, mekanik havalandırma sistemleri mutfaklardaki konforu arttıran ürünler arasında yer alıyor." Mutfak dekorasyonundaki önemli aşamalardan biri de aydınlatma ve perde seçimi... Mutfaklarda aydınlatmanın mutfağın kullanımı ve konforu açısından çok önem taşıdığına dikkat çekiyor Yılmaz: "Genel aydınlatmada tercih edilen, mutfağın mekansal olarak komple asma tavan yapılması ve bu yapılan asma tavan sistemine entegre ankastre veya sıva üstü aydınlatma elemanları kullanılarak hem homojen bir aydınlatma sağlanıyor hem de tasarlanan mutfağın konseptine uygun dekoratif çözümler üretilebiliyor. Burada kullanılan ışık kaynaklarını mutfak tezgahının kullanım ve konumuna göre istenen şekilde dizayn etmek mümkün. Aynı zamanda bu tavan sistemi bizlere gerekli olan yerlerde endirekt aydınlatma yapma imkanı da sağlıyor. Mutfak tezgahlarının aydınlatılmasında üst dolapların alt kısımlarına monte edilen led aydınlatmalar da günümüzde tercih ediliyor. Yeni konsept mutfaklarda ışıklı raf sistemleri kullanılıyor, bu da modern ve şık bir görüntü yaratıyor. Perde seçiminde sadelik, modern görünüm, kolay temizlenebilme özelliğine sahip ve gerektiğinde gün ışığından yeteri kadar faydalanma imkanını sunabilen çözümler tercih ediliyor. Mutfaklar da genellikle çok büyük olmayan pencereler yer alıyor. Perde seçimlerinde stor perdeler, yeni trend olarak zebra storlar, ahşap desenli veya pastel düz renk seçenekleri mevcut olan jaluziler, naturel alüminyum ve istenen renklerde imal edilebilen mikro jaluziler kullanılıyor."

BEYAZ EŞYALARINI YENİLEMEYİ DÜŞÜNENLER İÇİN ÖNERİLER
Mutfaktaki beyaz eşyalarınızı da yenilemeyi düşünüyorsanız mimar Hakan Yılmaz'ın önerileri şöyle: Beyaz eşyada öne çıkan yeni trendler, daha çok soğutan ve eskiye göre yarı yarıya daha az enerji sarfiyatı olan, daha büyük ebatlı buzdolapları tercih edilmeli. Mutfaktaki buzdolabı, bulaşık makinesi, ankastre fırın ve ocaklar da mutfak dolapları ile uyumlu, bütünleşmiş olacak şekilde tasarlanıyor. Beyaz eşyalarda beyaz rengin yanında gri, çelik ve diğer metal renkleri mutfağın uyumuna göre tercih edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baharı yeni mutfakla karşılayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN