Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa boyluların zafer gecesiydi

Giriş Tarihi: 30.3.2013

"Jameson Empire Film Ödülleri'ne bu yıl kısa boylu erkek oyuncular damgayı vurdu." Geceyi bir tweet ile anlatmak istesem, ilk aklıma gelen cümle bu olurdu. Ayrıntıya gireceğim elbette, ama önce başa dönelim!

İngilizlerin en önemli sinema dergilerinden Empire ile Jameson Irish Whiskey'nin ortaklaşa düzenledikleri Jameson Empire Film Ödülleri töreni, geçtiğimiz pazar Londra'da gerçekleşti. Ben de töreni izlemek üzere Nurgül Yeşilçay, Tolga Karaçelik ve Fırat Çelik'le Londra'daydım. Yeşilçay güzelliği, Çelik ise yakışıklılığıyla törenin en göz alıcı isimlerindendi. Okurlarının oylarıyla dağıtılan ödüller, genelde İngilizlere gitti. En iyi film seçilen ve Sam Mendes'e en iyi yönetmen ödülü getiren Skyfall, gecenin kazananıydı. En iyi korku filmi ödülü Siyahlı Kadın'ın oldu. Komedi ödülü, Seth MacFarlane'in yazıp yönettiği Ted'e gitti. En iyi üç boyutlu film ödülü Yargıç Dredd'e verildi. En iyi bilim kurgu ve fantezi seçilen Hobbit'in ödülünü almak için sahneye çıkan Ian McKellen ise cool konuşmasıyla hepimizi etkiledi. En iyi İngiliz filmi seçilen Garip Turistler'in ekibi yan masadaydı ve kazandıkları açıklanınca kopan çığlıklar bizim de ödümüzü kopardı. Film, İstanbul Film Festivali'nin de programında. En iyi gerilim ödülü, geçen yıl İstanbul Film Festivali'nde gösterilen Kafa Avcıları'nın oldu.

HELEN MIRREN AYAKTA ALKIŞLANDI
Oyunculuk ödüllerine gelince; umut veren kadın oyuncu ödülü Sefiller'deki rolüyle Samantha Barks'ın, en iyi kadın oyuncu ödülüyse Jennifer Lawrence'ın oldu. Gecede onur ödülü alan kadın oyuncu Helen Mirren'dı. Şu günlerde Hitchcock filminde ünlü yönetmenin karısı rolüne bürünen bu müthiş kadını tüm salon ayakta alkışladı. Oscar kazandığı Kraliçe başta olmak üzere, her rol aldığı filmi izlemekten onun varlığı sayesinde daha da keyif aldığımız Mirren, yaptığı işi çok sevdiğini söyledi. Sonra da "Sabaha karşı buz gibi havada sette olmanın nesi güzel olabilir diye düşünmüyor değilim. Bana sıcak çay hazırlayan set ekibine çok şey borçluyum ve onlara teşekkür ediyorum," dedi. Şıklığı, sadeliği ve zarafeti unutulmazdı. Törenin en heyecan verici olayı, Mirren'ı sahnede görmekti. Kısa boylu oyuncular meselesine gelince... Ödül alan üç erkek oyuncunun boy ortalamaları standartların hayli altındaydı. Empire Özel Ödülü alan Daniel Radcliffe, sanırım ilk Harry Potter filminden sonra boy atmayı bırakmış! Suratı da ilk filmdeki halinden farksız. Son filmi Siyahlı Kadın'da çoluk çocuk sahibi bir avukat olarak izlediğimiz oyuncuyu gerçek haliyle karşımızda görünce, "Sinema mucizesi dedikleri bu olsa gerek," dedim. Umut veren oyuncu ödülünü, tsunami dramı Kıyamet Günü'nde ailenin büyük oğlu olarak izlediğimiz Tom Holland aldı. Radcliffe'le aşağı yukarı aynı boyda olan genç oyuncu henüz 16 yaşındaymış. En iyi erkek oyuncu ödülünü Hobbit'teki Bilbo rolüyle alan Martin Freeman da önceki ikiliden olsa olsa bir-iki santim uzundu. Gecenin bir diğer onur ödülüyse Danny Boyle'a verildi. Trainspotting ile sevdiğimiz yönetmenin yeni filmi Trance önümüzdeki ay ülkemizde de vizyona girecek. Trainspotting 2'yi çeker mi bilemeyiz, ama Doyle'un yeni projesi belli: Trainspotting yazarı Irvine Welsh'in Porno adlı romanı. Bunu da merakla bekleyeceğiz. Uzun konuşmalar olmadan, atraksiyonlarla bölünmeden; tatlı ve iyi hazırlanılmış bir geceydi. Darısı başımıza!

Türk masasında 'Yeşilçay etkisi'
Törenin mantığı, Golden Globe Ödül Töreni'yle aynı. Yuvarlak masalara oturup; yiyip içmek ve sahneye ödül almaya ve vermeye çıkan ünlüleri izlemek. Gayet keyifli anlayacağınız! Nurgül Yeşilçay'ın hayranı Türk şefin varlığı da masamızı en itibar gören masa yaptı ve tüm gece boyunca kuş sütüyle beslendik!

MUAMMER BRAV

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa boyluların zafer gecesiydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN