Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın olmak zor zanaat

Kadın olmak kolay iş değil. Hem güzel hem bakımlı hem anne hem eş hem de kariyer sahibi olacaksınız, üstüne de feminizmi savunacaksınız. Caitlin Moran'ın kitabı Nasıl Kadın Olunur? 13 yaşından itibaren yazarın kadın olmayı öğrenme hikayesini anlatıyor ve feminizme getirdiği yeni bakışla tüm dünyada ilgi uyandırıyor

Kuzen çocuklarının sürekli erkek doğduğu bir ailede yaşıyorum. Dörtten 13'e kadar farklı yaşlarda çok sayıda erkek çocuğun olduğu ailemize üç yıl önce, yine kuzenimin kızı Aliye katıldı. Uzun zamandır ailemize gelen ilk kız çocuğu. Ailede onu pembe kıyafetleri, tokaları, oyuncak tencere tavaları ve bebek kıyafetleri giydirdiği kedisi Mısır'la gören herkes "İşte tam bir kız çocuğu," diyor. Peki tam bir kız çocuğu ne demek? Oyuncaklarıyla büyük kadınların taklidini yapan Aliye'nin işi kolay ama, peki tam bir kadın olmak için neleri taklit etmek gerek? Kadın olmanın vasıflarını taşımak ne anlama gelir? Kadın olmak, kız gibi olmak ne demektir? Bu soruları yanıtlamak kolay değil. 38 yaşındaki İngiliz gazeteci, köşe yazarı Caitlin Moran, tam da bu konuda, Nasıl Kadın Olunur? başlıklı bir kitap yazdı.

HEM ÖDÜLLÜ YAZAR HEM İKİ ÇOCUK ANNESİ
Moran, henüz 15 yaşında The Observer'ın genç gazeteci ödülünü kazanmış, 2010'da İngiltere'de yılın köşe yazarı ödülünü almış ve 2011'de The Times'taki yazılarıyla yılın eleştirmeni ve röportajcısı. Aynı zamanda iki çocuk annesi. Kitabında ergenliğe nasıl adım attığını, 15-16 yaşlarında dergilerde geçirdiği zamanı, ailesini, arkadaşlarını ve bugün kadın olmaya nasıl baktığını anlatıyor. İlk kez 2011'de İngiltere'de basılan kitap, 17 dile çevrildi ve feminizme yeni bir bakış getirdiği düşünülüyor. Kadın olmayı, toplumda kadına yüklenen anlamlar üzerinden tartışan bu kitap neşeli bir dile ve anlatıma sahip. Türkiye'de Yabancı Yayınları'ndan çıkan Nasıl Kadın Olunur? Moran'ın deyişiyle "Nasıl kadın olunacağına dair az fikrimin olduğu ya da çoğu zaman hiçbir fikrimin olmadığı her durumun gayet ayrıntılı öyküsü." Biz de bu kitaptan yola çıkarak, nasıl kadın olunur sorusunun yanıtlarını aradık.

KADIN DOĞULMAZ , KADIN OLUNUR
Moran kitabın önsözünde, 13 yaşında günlüğüne yazdığı notları paylaşıyor. 82 kilo, erkeklerin görünce taş attıkları bir kız kendisi, ailenin altıncı çocuğu. Tüm ümidi, gelecek güzel günlerde. 18 olduğunda yapacaklarının listesini çıkarıyor: kulağını deldirecek, kilo verecek, güzel kıyafetler alıp arkadaş edinecek ve köpeğini doğru düzgün eğitecek. Bu notların altına "Ah Tanrım. Hiçbir ipucum yok. Nasıl kadın olunacağına dair elimde tek ipucu yok. Simone de Beauvoir 'Kadın doğulmaz, kadın olunur,' demişti, hepsi bu olsa iyi..." diye de eklemiş. İşte çıkış noktası tam da bu. Kadın olmak için her şeyi yapmaya hazır tamamama, tam olarak ne yapılacak? Bu soruya yanıt arama süreci, feminizmin kurallarını da baştan yazdırıyor Moran'a... Ve koşulsuz şartsız 'Bir vajinam var ve onun sorumluluğunu üstlenebiliyorum' diyen her kadının özgürce 'Ben de feministim' de diyebileceği yepyeni sevecen bir feminist manifesto kuruyor. İşte Moran'ın feminizm güncellemesinden notlar.

FEMİNİZM OLMASAYDI, KADININ TOPLUMDAKİ YERİNİ TARTIŞAMAZDIK.
Elbette çocuk sahibi olmak birçok açıdan zor bir iş (...) Ama yine de bu bir kadın için kolay seçenektir. Neden? Çünkü insanlar sana ne zaman çocuk sahibi olacağını sormayı bırakır.
Yıllar sonra anladım ki istediğim şey insan olmak. Üretici, dürüst, kibar davranılan bir insan...
Aşk için perişan olmaya inanıyorum. Aptalım, çok aptalım.
Feminizm nedir? Kaçık, kötü giyimli, şişman, tembel ve bencil olabilseler de kadınların erkekler kadar özgür olması gerektiğine duyulan ihtiyaçtır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın olmak zor zanaat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN