Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mutfakta dönemsel tezatlar yaratın

Tarz sahibi mutfaklar yaratmak istiyorsanız, eski ve yeniyi bir arada kullanın. Tarih kokan nesneler tamamen kendine özgü tasarımlar ortaya koymanıza yardımcı olabilir. House Beautiful dergisi nisan sayısında mutfaklardaki tezatların etkilerine yer veriyor

Giriş Tarihi: 13.4.2013
1 Eğer tarihi bir binada yaşama şansına sahipseniz, bu yapının mimari öğelerini ortaya çıkaracak şekilde davranmalısınız. Tıpkı, Savannah, Georgia'daki 100 yıllık bu ev gibi... Burası sonunda hak ettiği mutfağa da kavuşmuş: Hoş, canlı ve Avrupa zarafetinden nasibini almış olarak.
2 Mutfakta sıcak hava balonu boyutlarında bir avizeye ne dersiniz? Bu tam da Paris'te görebileceğiniz türden bir örnek. Savannah'daki mutfağın avizesinden ilham alırken, katlanabilir bir ürün kullanmanızı öneririz.
3 Eski bir pastaneden getirilmiş gibi duran etajerler kullanmaya ne dersiniz? Savannah örneğindeki mutfağın tasarım temelini teşkil eden tarzda etajerler size belki biraz pahalıya mal olabilir. Ama yine bu mutfakta olduğu gibi, daha ortalama dolaplar kullanarak bütçenizi dengelemeniz mümkün.
4 Lüks bir mutfak yaratmanız demek, ekonomik olmamak demek değil. İkinci el beyaz eşya ve dolap kulpları alabilirsiniz. Bu mutfağın tasarımcısı Mary Jo Bochner de Wolf ocaklı fırını Craigslist'te görmüş. Traulsen marka buzdolabını ise eBay'den bulmuş. Ve hatta kemerli pencereyi bile! Sizce de ezelden beridir oradaymış gibi durmuyor mu?
5 Mutfağınız küçükse havadar ve geniş bir mutfak yaratmak için birkaç mekanı feda edin. Hollanda kolonyal dönem tarzındaki 1912 yapımı bu evin de mutfağı, üç küçük oda ve verandanın birleştirilmesi sayesinde bugünkü haline kavuşmuş.
6 Büyütülmüş mutfak alanınıza dönem duygusunu kazandırmak için eski, kanatlı pencereler kullanın. Bunun için ikinci el satışlarını taramaktan kaçınmayın.
7 Mutfağınıza büyütülebilen bir masa konumlandırın. Özellikle bahar ve yaz aylarında, pencere kenarında konumlanan masanız açıldığında, dışarıda yemek yiyormuş gibi olursunuz.
8 Orta tezgahlar genelde mutfağın toparlayıcı öğesidir. Bu mutfakta eski bir çiftlik evi masası orta tezgahı rolünü üstleniyor. Siz de böyle bir masaya kendiniz bile boyayarak yeniden hayat verebilirsiniz. Donuk, yosunlu ve toprak tonlu bir hava yaratabilirsiniz.
9 Böyle bir yaklaşımla 'orta tezgahlarda lavabo olur' klişesini de ortadan kaldırmış olursunuz.
10 Yekpare mermer bir tezgahın içine oyulmuş bir lavabo bu tarzda bir mutfak yaratmak için doğru bir seçim olabilir. Üstelik bu seçim ekonomik bir şekilde çözümlenebilir.
11 Armatürler konusunda yaratıcı olun. Mesela bu mutfağın tasarımcısı House Beautiful'da Ina Garten'ın evindeki tezgahtan çıkma kaz boynu armatürü gördükten sonra kararını vermiş.
12 Ocağın yanında bir kasap tezgahı işinizi görecektir. Lavabonun yanında ise, doğal taş kullanabilirsiniz.
13 Büyük bir mutfakta krem rengi dolaplarla birlikte güçlü bir etki yakalamak amacı ile siyah granit gibi cesur seçeneklere yönelebilirsiniz.
14 Açık raf sistemi de eski tarza göndermeler yapan önemli detaylardan biri. Üstelik bütün tabak-çanaklarınıza kolayca ulaşmak istemez misiniz? Bu durumda, tüm kapaklı ve çekmeceli dolapları tezgah altında, rafları ise üstte çözümleyeceksiniz. Hele bir de evde sürekli üst dolap kapaklarını açık unutanlar varsa, bu dağınık görünümden de kurtulacaksınız.
15 Bir antika parça bulun ve onu mutfağınızın merkezi bir noktasına yerleştirin. Sonrasında da onun mutfağınızda yarattığı havanın tadını çıkarın. Tıpkı Kentfield, California'daki evin mutfağında olduğu gibi...
16 Bembeyaz bir mutfağın tam merkezine yerleştirilmiş 19. yüzyıldan kalma bir çift kanatlı dolap yerleştirdiğinizi düşünün... Bir anda tüm dikkatleri üstüne çekmesi kaçınılmazdır.
17 Beyazların hakim olduğu bir mutfakta kullanılacak antika parçanın çok ağır olmaması daha etkili bir eski-yeni dengesi kurmanızı sağlar. Bir internet sitesinden alınan bu Fransız kitaplık da İsveçli rengi ve çizgisi ile ağır Louis tarzından epey uzak...
18 Eski bir eşyaya yeni işlevler kazandırırken bir takım değişiklikler yapmanız gerekebilir. Mesela bu mutfağın Fransız dolabı ilk alındığında 30 cm civarında bir derinliğe sahipmiş ve bu haliyle tabak ve kaseleri depolamaya pek de uygun değilmiş. Bu sebeple, dolabın ön çerçevesi çıkarılıp daha derin bir dolaba monte edilerek derinliği ikiye katlanmış. Tabii dolap yeniden boyanmış ve yeni rengi sayesinde sergilediği beyaz tabak-çanakların çok daha çekici görünmesini sağlamış.
19 Mutfağınızın diğer dolapları da çizgi olarak odak noktası olan dolabı andırabilir ama tıpatıp aynısı olmak zorunda değil... Daha büyük boyutlarda ve şık detaylara sahip beyaz dolaplar kullanabilirsiniz. Kulpları ise adeta birer mücevhere dönüştürecek şekilde küçük ve şık örneklerden seçebilirsiniz.
20 Büyük avizelere dikkat çekin. Bu mutfaktaki bakır avizeler eski bir Hollanda gemisinde bulunmuş; neme dayanıklılıklarını artırmak için de emaye ile kaplanmışlar.
21 İrili ufaklı objeleri bir arada kullanmayı deneyin. Ne de olsa her şeyin aynı boyda olması biraz sıkıcı durur!
22 Dozunda zıtlıkları nasıl yakalarız? Mesela tezgah arası duvar ile... Bu örnekteki yüzey bir yandan çağdaş, bir yandan da mutfağın klasik çizgisiyle çatışmıyor. Cam hem az maliyetli, hem de diğerlerine göre çok daha temiz bir malzeme olmasından dolayı epey kullanışlı. Çünkü sıva derdi yok, kirli köşeler yok ve 10 yıl sonra bile ilk günkü görünümünü koruyabiliyor.
23 Fırınların da mutfaklarda yarattığı etkiyi göz ardı etmemek gerek. Karizmatik bir kuzine tipi fırın, çarpıcı eski dolabınızdan rol bile çalabilir.

YAPIM: ŞEBNEM YILDIZ ÇEVİRİLER: AYGEN KUTLAR, AYŞEGÜL GÜRSEL


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutfakta dönemsel tezatlar yaratın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN