Bütün sokak hayvanlarını evime almak isterim

Genç oyuncu Merve Oflaz, gerçek bir hayvansever. Evinde dört, bahçesinde de 10 kediye bakıyor. Sokak hayvanlarına mama dağıtıyor, tedavilerini yaptırıyor ve yuvalar buluyor

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Onu ilk olarak Survivor'da gördük, tanıdık. Yarışmanın birincisi olunca da hayran kitlesi çoğalan Merve Oflaz, daha sonra da Muhteşem Yüzyıl, Kalbim 4 Mevsim gibi dizilerde çıktı karşımıza. Şu sıralar ise bir reklam filmiyle gündemde. Ancak Oflaz'ın çok bilinmeyen bir yönü daha var. O da hayvanseverliği... Sadece sosyal medyadaki takipçileri biliyor onun bu özelliğini. Çünkü sık sık kedilerinin resimlerini paylaşıyor, yuva arayan hayvan ilanlarını tweet'liyor, hayvan haklarıyla ilgili mesajlar yazıyor. Merve Oflaz'ın hayvan sevgisinin boyutları, bütün sokak hayvanlarını eve toplamaya kadar uzanıyor.
- Hayvan sevginiz ne zaman başladı?
- Hayvan sevgim, benimle birlikte dünyaya geldi diyebiliriz. Annem hep anlatır, hatırlamadığım yaşlarda dahi, hangi hayvan olursa olsun hep severmişim. Hayvanlar da beni çok severmiş. Daha sonra bilinçlendikçe onlara daha çok yardım etmeye başladım.
- Şu anda hayatınızda kaç hayvan var? Aşk adında bir kediniz olduğunu biliyorum.
- Dört kedim var. Aşk ilk kedim ve onu bana Selim (Sabah) getirdi. O yüzden adını Aşk koyduk. Sonra yalnız kalmasın diye bir kedi daha almaya karar verdim. Sokağa bırakılmak üzere olan oğlum Romeo'yu altı aylıkken aldım. Şu an Aşk da Romeo da bir buçuk yaşında. Çiftleştiler ve çocukları yılbaşında dünyaya geldi. Dört tane doğdular ama maalesef ikisi öldü. Yaşayanlardan dişi olana Shila, erkeğe Sasha ismini koyduk. Onlar da bize katıldı, hepsi çok iyi geçiniyor.
- Siz sadece evde hayvan beslemekle yetinmiyor, sokak hayvanlarıyla da ilgileniyorsunuz. Neler yapıyorsunuz sokaktakiler için?
- Bütün sokaktaki hayvanları evime alabilmeyi çok isterdim. Ama maalesef yapamıyorsunuz. 'Onlar sokakta mutlu,' diye düşünmeye çalışıyorum. Sadece sokaktakilerin şartlarını daha iyi hale getirebiliriz. Oturduğum semt, bu konuda çok duyarlı. Bağdat Caddesi'ne çıktığınızda her yerde mamaları görüyorsunuz. Ben de her gün Selim'le birlikte bütün caddeyi turlayıp onlara mama dağıtıyorum. Pire ilaçları alıp hepsine tek tek uyguluyorum. Çok yaşlı ve kötü durumda olanları tedavi ettiriyorum. Barınaklara yardım yapılabilen adresemama.com adlı bir siteye mama ulaştırıyorum. Bahçede beslediğim 10'a yakın kedi var. Onlara yuva yaptım.
- Bir tweet'inizde 'İnsanlar dünya sadece kendilerinin zanneder, oysa hayvanlar en az bizim kadar bu dünyaya sahipler! Düzeni sağlayan, zinciri oluşturan onlar,' demişsiniz. Bunu biraz açabilir misiniz?
- Geçen gün Emirgan Korusu'nda arkadaşımızın köpeğini gezdirirken aldığımız tepkiler, beni hayrete düşürdü. Çocuklar bağırarak kaçıştı. Oysa köpeğimizde tasma vardı. Anneler çocuklarını, sanki canavar misali kenara kaçırıyor. O yüzden bu tweet'i attım. Gerçekten dünyayı sadece kendilerinin sanıyorlar, o hayvanları kimin yarattığını unutuyorlar. Burası Müslüman bir ülke, herkes dinine bu kadar bağlıyken, hayvanlara yapılan eziyetleri anlamıyorum. Sanki bu dünyada yaşama hakları yok. O parkta verilen tepkileri asla unutamayacağım. Anne babalar çocuklarına zararsız bir sokak köpeğini canavar olarak tanıtıyor. Böyle olunca büyüyünce de hayvanlara düşman oluyorlar. İnsanlar, onların da yaşama hakkı olduğunu lütfen unutmasın.
- Twitter'da hayvanlarla ilgili mesajlara geri dönüşler nasıl?
- Genel olarak destekleyici şeyler yazılıyor, ama insanlarımız bu konuda o kadar kötü yetiştiriliyor ki bu tarz insanlardan da sinir bozucu notlar gelebiliyor.

YURTDIŞINDAN HAYVAN GETİRİLMEMELİ
- Türkiye'deki sokak hayvanlarının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Bizdeki Hayvan Hakları Yasası yeterli değil. Hayvanlar sürekli zehirleniyor. En son Olimpos'ta zehirlediler hayvanları... Pet shop'la,rın kapatılması şart. Hayvanlar çok kötü şartlarda satılıyor, sütten erken kesiliyorlar ve sonra da insanlar bir heves uğruna alıp sıkılınca sokağa atıyorlar. Bu köpeği sokağa atanlara da ceza verilmeli. Bu cezalar da çok ciddi olmalı. Yurtdışından hayvan getirilmemeli. Hayvan sahiplenmek isteyenler, barınaklardan almalı.
- Hayvan hakları için verilen sivil toplum mücadelesi yeterli mi sizce?
- Bu konuda da yeterli değiliz. Devlet büyükleri bunu biliyor, görüyor, okuyor. Onlar bize el uzatmadan mücadelemiz ne kadar büyük olursa olsun yetersiz kalıyoruz.
- Barınakların durumu nasıl sizce?
- Herkesin bir kez bir barınağı ziyaret etmesi ve ondan sonra köpek almaya karar vermeleri gerekir. Barınaktan hayvan sahiplendiğinizde kendinizi melek gibi hissedebilirsiniz. Kötü şartlarda yaşayan bir canlıya evinizi açmak müthiş bir manevi haz verir.

KISA... KISA... KISA...
Tam ev kedisi
Dört aylık dişi kedinin arka ayağında hafif bir aksaklık var, ama bu yürümesine, koşmasına engel değil. Sevgi dolu, tam bir ev kedisi. Yuva aranıyor. Tel: (555) 255 68 15

Sokakta bulundu
Dokuz aylık, eğitimli, safkan Golden Retriever, sokakta çaresiz halde gezerken bulundu. Acil yuva aranıyor. Bilgi için: zelihabeyaz@gmail.com

Minik tekir
Henüz bir aylık minik tekirlere acil yuva aranıyor. Bilgi için tel: (555) 986 97 30
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün sokak hayvanlarını evime almak isterim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN