Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 maddede Queen

We Will Rock You, 12 Mayıs'a kadar İstanbul'da. Queen şarkılarından yola çıkan bu müzikal vesilesiyle, rock tarihinin en büyük gruplarından birini saygıyla selamlıyoruz

1. Grup:
Topluluk 1971'de İngiltere'de kuruldu. Orijinal kadroda Freddie Mercury (vokal, piyano), Brian May (gitar, vokal), John Deacon (bas), Roger Taylor (davul vokal) vardı. Başlangıçta hard rock ve heavy metal'e yakın dursalar da, sonrasında daha yumuşak tonlara kaydılar. Bugüne kadar 15 stüdyo albümü yayınladılar. 1995 tarihli sonuncu albüm Made in Heaven, Mercury'nin ölümün ardından, ondan geriye kalan vokallerle kaydedilmişti. Brian May ve Roger Taylor ise kariyerlerine halen Queen olarak devam ediyor.

2. Müzik:

Queen'in müziği, dönemin birçok farklı grubundan ilham alıyor. The Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin ve David Bowie bunların başında geliyor. Müzikal açıdan çok geniş bir perspektife yayılan şarkılar bestelediler. Bu yüzden sonraki kuşaklardaki çok farklı türlerdeki müzisyenlere de yol göstermeyi başardılar. Lady Gaga, Radiohead, Katy Perry ve Muse, Queen'in ışığında ilerlediklerini söyleyen müzisyenlerden birkaçı.

3. Diskografi:

Queen 15 stüdyo, altı canlı, 12 toplama albüm ve 62 single yayınladı. 1973 tarihli ilk albümleri Queen için Rolling Stone dergisi şöyle yazmıştı: "Bu enerjik dörtlünün Led Zeppelin'in rock tacını elinden alacağına şüphe yok." Queen daha sonraki yıllarda klasikleşmiş birçok albüm yayınladı. Toplamda 18 albümleri listelere bir numaradan girdi.

4.FreddIe Mercury :

Dört oktavlık o muhteşem sesiyle, Queen'in vokalisti Freddie Mercury, eşi benzeri olmayan bir rock'n roll yıldızıydı. Queen'in Bohemian Rhapsody, Killer Queen, We Are The Champions gibi en popüler şarkılarının yazarı oydu. 1991'de AIDS kaynaklı zatürreden ölene dek, renkli bir hayat sürdürmeye devam etti. Giyimiyle, düşünceleriyle, erkek ve kadınlarla yaşadığı ilişkilerle 20. yüzyılın en teatral ve en gerçek figürlerinden biriydi.

5.We Are The ChampIons :

Elbette futbol maçlarının da etkisiyle, rock müzik dünyasının en çok tanınan şarkısı We are the Champions'tır. Freddie Mercury'nin bestelediği bu Queen eseri, 1994 Dünya Kupası'nın da resmi şarkısıydı. 5 milyonluk bir satış rakamı yakalayan şarkı; The Simpsons'tan Friends'e, High Fidelity'den Pro Evolution Soccer'a dek sayısız filmde, dizide ve bilgisayar oyununda kullanıldı.

6.Müzikal :

We Will Rock You
müzikali Queen'in şarkılarından ve Ben Elton'ın kitabından yaratıldı. Müzikal 2002'den bu yana birçok ülkede sahnelendi. Londra'daki Dominion Theatre'da en uzun süre yer alan müzikal, halen We Will Rock You. Bu sene onuncu yılını kutluyor ve 12 Mayıs'a kadar Ülker Sports Arena'da izlenebilecek. Hikaye herkesin aynı şekilde giyindiği ve düşündüğü, müziğin ve enstrümanların yasaklı olduğu bir gelecekte, Queen şarkıları eşliğinde geçiyor.

7.Aids :

Freddie Mercury'nin erken ölümünün ardından Queen'in albüm satışları ve popülerliği ciddi bir biçimde arttı. Diğer yandan Mercury AIDS'li olduğunu ölümünden sadece bir gün önce açıklamıştı. Daha erken açıklamayıp, AIDS farkındalığına destek olmadığı için ölümünden sonra hayli eleştirildi. Ölümünün ardından kurulan The Mercury Phoenix Trust adlı vakıf, dünya genelinde AIDS'e karşı savaşıyor.

8.BrIan May:
Queen'de en az Freddie Mercury kadar etkili olan bir diğer isimse Brian May'dir. Onlarca hit şarkıyı Queen'le bestelemenin gururu bir yana, gitarist Brian May son 40 yılda sayısız müzisyenle birlikte çalıştı. Guns 'n' Roses, Foo Fighters, Robbie Williams ve hatta Pavarotti bunların başında geliyor. Tüm zamanların en iyi gitaristleri arasında gösterilen May, müzikalin yaratıcılarından da biri.

9. Flash Gordon:

Queen, popüler bir film için soundtrack hazırlayan ilk rock grubuydu. 1980 yılında Flash Gordon için yaptıkları soundtrack'te 18 şarkı var.

10. Ödüller:
Grup, 2001 yılında Rock and Roll Hall of Fame'e girdi. 1990 yılında Brit Ödülleri kapsamında Müziğe Olağanüstü Katkı ödülünü aldı. Rolling Stone, Q, Mojo gibi dergiler, Queen ve üyelerini defalarca tüm zamanların en iyi grupları, gitaristleri, vokalistleri arasında gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 maddede Queen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN