Anadolu'nun şehir merkezi Kadıköy

İstanbul'un Anadolu yakasının 'şehir merkezi' Kadıköy'ün cazibesi son yıllarda sürekli artıyor. Bu cazibenin nedenlerini yerinde inceledik ve Kadıköy'ü keşfetmek isteyenler için bir rehber hazırladık

Kadıköy, son zamanlarda İstanbul'un en gözde semtlerinden biri haline geldi. Kadıköy'ün bu yükselişinin birkaç nedeni var. Birincisi, geçtiğimiz yıl hizmete giren Kadıköy-Kartal metro hattı... Kartal ve Kadıköy arasındaki mesafeyi yarım saatten daha kısa bir sürede almanıza olanak sağlayan metro sayesinde Kadıköy, Anadolu yakasının 'şehir merkezi' özelliğini pekiştirdi. Kadıköy'ün yükselişindeki ikinci neden ise nitelikli 'mahalle kültürü'ne olan özlem. Binlerce kişiyi barındıran, şehirden uzak sitelerin sayısının her gün biraz daha arttığı İstanbul'da, bahsettiğimiz bu yaşamdan hazetmeyen insanlar, Kadıköy'ü bir 'kurtarılmış bölge' olarak görüyor. Çünkü Kadıköy henüz AVM'ler tarafından istila edilmedi. Kadıköy'de ünlü markaları, butik mağazaların yanında görmek mümkün. Ya da mahalle kasabıyla bir süpermarket birlikte varlığını sürdürebiliyor. Bu çeşitlilik her alanda var. Üstelik her türlü ihtiyacınızı Kadıköy merkezden çıkmadan giderebiliyorsunuz. Ayrıca, toplu taşıma araçları sayesinde Kadıköy'den İstanbul'un herhangi bir yerine çarçabuk ulaşmanız mümkün. Kadıköy'ün yaşam standartları, İstanbul'un ünlü Cihangir mahallesinden kaçanların da istikametlerini Kadıköy'e çevirmesine yol açtı. Kadıköy'ün bir diğer özelliği de Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile ülkemize gelen yabancı öğrencileri ağırlaması (Sokakta yürürken, kulaklarınıza yabancı bir lisanın çalınmasının nedeni de bu). Saydığımız tüm bu nedenler, Kadıköy'ün daha da popüler bir hale gelmesine neden oluyor. Peki son yıllarda popülerliğini artıran Kadıköy'de nasıl bir hayat var? İşte cevabı:

1- KÜLTÜR - SANAT

SANAT MEKANLARI
Süreyya Operası: Atatürk Kültür Merkezi'nin yokluğunda Bahariye Caddesi'nin üzerinde bulunan Süreyya Operası daha da önem kazandı. Önceki yıllarda sinema olarak da hizmet veren Süreyya, şimdilerde neredeyse İstanbul'un tek opera sahnesi. Mekan, sergilere de ev sahipliği yapıyor. Fakat, nisan sonunda biten Türk Operasında Dekor Resimleri sergisinin ardından yeni bir sergi henüz açılmadı. Haldun Taner Sahnesi: İstanbul Şehir Tiyatroları'nun Haldun Taner Sahnesi de Kadıköy'de yer alıyor. Eminönü İskelesi'nin hemen karşısında bulunan sahne, temsillerin olduğu zamanlar hayli kalabalık oluyor. Oyun Atölyesi: Oyun Atölyesi, Kadıköy'ün önemli kültür-sanat duraklarından biri. Neredeyse her gün perde açılıyor. Mesela bugün, Sumru Yavrucuk'a 17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nden En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi adlı oyun sahnelenecek. Şık kafesiyle de tiyatroseverlerin uğrak mekanlarından olan Oyun Atölyesi zaman zaman da konserlere ev sahipliği yapıyor. Tiyatro Ak'la Kara: Bahariye Caddesi'nde yer alan Tiyatro Ak'la Kara, Kadıköy'ün yeni kültür- sanat duraklarından. Daha önce Broadway Sineması olarak hizmet veren mekan, geçtiğimiz yıl tiyatroya dönüştürüldü. Duru Tiyatro: Emre Kınay'ın kurduğu Duru Tiyatro da Kadıköy Anadolu Lisesi'nin bahçesinde Kadıköylü sanatseverlere hizmet veriyor. Geçen yıl tiyatronun kapanması gündeme gelmişti ama görünen o ki, problem çözülmmüş. Artık Kınay ve ekibi perdelerini açmaya devam ediyor. Rexx Sineması: Henüz AVM istilasına uğramayan Kadıköy'de butik sinemalara da rastlamak mümkün. Bunlardan en önemlisi, İstanbul Film Festivali'ne de ev sahipliği yapan Rexx Sineması. Tabii Kadıköy Sineması da semtin önemli adreslerinden... Moda Sahnesi: Oyun Atölyesi'nden ayrılan Kemal Aydoğan ile Mert Fırat, Onur Ünsal, Orhan Tozkoparan, İnan Ulaş Torun gibi isimler eski Sinema Moda'nın olduğu yerde hummalı bir çalışmaya girişti. Mekan yakın bir zamanda Moda Sahnesi adıyla bir kültür merkezine dönüştürülecek ve tiyatro başta olmak üzere, birçok farklı alandan etkinliğe ev sahipliği yapacak.

KİTAPÇILAR
Kadıköy'de eski kitaplar sahaflarda, yenileri ise kitapçılarda sizi bekliyor. Beşiktaş İskelesi'nin karşı tarafındaki Alkım Kitabevi, yine Caferağa Mahallesi'ndeki İmge Kitabevi, yine Seyhan Müzik ve Yapı Kredi Yayınları Kitabevi ile İş Bankası Kültür Yayınları Kitabevi ve karşısındaki Penguen Kitabevi en çok gidilen kitabevlerinden.

SAHAFLAR
İmge Sahaf: Balık Pazarı'nın sokağındaki İmge Sahaf'ta Türk edebiyatının nadir eserlerini bulabilirsiniz. Babil Sahaf: Kadıköy'ün en büyük sahaflarından biri. Tavana dek yükselen raflarda her çeşit kitabı bulmak, sahafın sahibi Lütfi Bayer'in yardımıyla mümkün. Sahaf Müteferrika: Müteferrika, Kadıköy'ün en eski sahaflarından... 1985'ten bu yana açık sahafta binlerce kitap var.

PLAKÇILAR
Zihni Müzik: Kadıköy'de plak deyince ilk adres Akmar Pasajı'nın içindeki Zihni Müzik. 1992'den bu yana hizmet veren bu dükkanda, her çekmece yüzlerce plakla dolu. Rainbow45: Caferağa Mahallesi Sakız Sokak'ta bulunan Rainbow45 de Kadıköy'ün yeni plakçılarından. Vintage Records: Plak için bir başka adres de Kaybedenler Kulübü radyo programından tanıdığımız Mete Avunduk'un dükkanı Vintage Records.

ÇİZGİ ROMANCILAR
Gerekli Şeyler: Kadıköy, çizgi romana merak salanların da uğrak yeri... Bu nedenle de Nişantaşı'nın meşhur çizgi romancısı, yaklaşık iki yıl önce, dükkanı Kadıköy'e taşıdı. Büyülü Dükkan: Kadıköy Çarşı'nın içinde çizgi roman sahafı olarak hizmet veren Büyülü Rüzgar'ı da atlamamak gerek. Büyülü Rüzgar'ın sahipleri, ikinci ve daha büyük bir dükkanı da Neşet Ömer Sokak'a açtı. Fleneur: Sakızgülü Sokak'taki Fleneur de hem çizgi roman karakterlerinin oyuncaklarını hem de 645 Yayınevi'nin kitaplarını satıyor.

ANTİKACILAR
Kadıköy'ün herhangi bir sokağında antika eşya satan bir mağazaya rastlamanız büyük olasılık. Özellikle Osmanağa Camii'nin çevresinde kümeleşen antikacılar, taş plaktan gramofona, antika vazolardan mobilyalara birçok eşya satıyor.

2- YEME - İÇME

BALIK PAZARI
Av yasağı başlamış olsa da Kadıköy'ün alametifarikalarından biri olan Balık Pazarı'ndan da bahsetmek gerek. Kadıköy Çarşı'nın hemen göbeğinde yer alan sokaklarda bulunan pazardan mevsiminde taze balık alabileceğiniz gibi sokaklarda bulunan restoranlarda da balığınızı yiyebilirsiniz. Bu restoranların en ünlüsü ise Kadı Nimet Balıkçısı. Kadı Nimet'te, balığı ilk önce ızgaraya attırıp oradan da mideye indirmek mümkün. Pazarın diğer öne çıkan yönü ise manavından şarküterisine, fırınından mezecisine kadar farklı bir alışveriş ortamı sunması. Gözde Şarküteri, Ecevitler ve peynirci Yalı, Çarşı'nın öne çıkanları arasında. Her türlü organik ürünü bulacabileceğiniz bu pazarın yedi gün hizmet vermesi ve esnaf kültürünün hâlâ yaşatılması çoğu Kadıköylünün buradan alışveriş yapmasının en önemli sebebi.

KAHVECİLER
Kadıköy'ün Mühürdar Caddesi'nde yürüyüşe çıktığınızda mis gibi bir kahve kokusu gelir burnunuza. Bu kokunun kaynağı da caddede yer alan ve birbirlerine komşu olan kahvecilerdir. Mühürdar Caddesi'ne çıktığınızda kahve kokusunu takip ederek kahvecileri bulabilirsiniz. Damla sakızlı Türk kahvesi, son zamanların en popüler kahvelerinden biri.

RESTORANLAR
Yanyalı Fehmi Lokantası: Hemen Kadıköy Çarşı'da yer alan Yanyalı Fehmi Lokantası, 1919'dan beri aynı yerde hizmet veriyor. Henüz denemediyseniz, Türk mutfağı üzerine uzmanlaşan bu lokantaya uğramalısınız. Çiya: Kadıköy'ün vazgeçilmezlerinden bir diğeri... Güneşlibahçe Sokak'ta yer alan Çiya, İstanbul'a gelen turistlerin de uğrak yeri. Restoranda Türk mutfağının klasiklerinin yanı sıra kebap çeşitlerini de tatmak mümkün.

PASTANELER
Kadıköy'ün pastane seçenekleri oldukça zengin. Özellikle hafta içi sabahları pastaneler, bir poğaça veya açmayla güne başlayıp hızlıca kahvaltı yapmak isteyenlerle dolup taşıyor. Baylan Pastanesi'nin kurabiyesi klasik bir lezzet olarak bilinir. Beyaz Fırın'da da bol seçenek bulunabiliyor. Dr. Esat Işık Caddesi'nin başında bulunan Tatlı Köşem ise Kadıköy'ün yeni pastanelerinden. Burada doğum günü, düğün ve partiler için özel pastalar yaptırılabiliyor. Eğer aradığınız şeker, çikolataysa, Hacıbekir Lokumcusu ve Şekerci Cafer Erol'a da mutlaka uğrayın.

KAHVALTICILAR
Kutu Kafe: Fırıldak Sokak'ta bulunan Kutu Kafe de kahvaltı arayanların gözdesi. Burada sadece sabahları değil tüm gün kahvaltı bulabilirsiniz. Koço Kafe: Moda İskelesi'nin karşısında kalan Koço Kafe de kahvaltı için tercih edilen mekanlardan. Deniz manzarası burayı cazip kılıyor. Moda Van Kahvaltı: Çeşitli kahvaltı tabaklarının yanı sıra gözleme çeşitleri ve menemen bulmak mümkün. Burası, ağırlıklı olarak kahvaltıya Kadıköy dışından gelenlerin tercih ettiği bir yer... Ama mekan oyuncuların, yönetmenlerin, gazetecilerin de uğrak yeri. Çay Bahçeleri: Mekana bağlı kalmak istemeyenlereyse Moda Çay Bahçesi ve Kemal'in Yeri yan yana uzun yıllardır hizmet veriyor. Muhteşem deniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayın ve Moda'nın bu en serin tarafının tadını çıkarın.

DONDURMA - WAFFLE
Dondurmacı Ali Usta: Hafta sonunda, sıcak yaz akşamlarında ya da öğle arasında kendinizi şımartmanın en güzel yollarından biri waffle ya da dondurma. O zaman rotayı Moda'ya çevirin. Birbirinden lezzetli dondurmalarıyla 40 yıldan uzun süredir hizmet veren Ali Usta'da tam 70 çeşit dondurma bulmak mümkün. Bir top dondurma 2,5 TL, bir kilo ise 40 TL. Kemal Usta Waffles: 15 yıldır Moda'da bulunan Kemal Usta Waffles Kadıköy'ün 'klasikleri' arasında. Burada çeşit çeşit Waffle bulmak mümkün. Hafta sonları önünde uzun kuyruklar oluşmasının sebebi Waffle'ın içine koyulan meyve ve çikolata çeşitlerinin dayanılmaz cazibesi. Waffle fiyatı ise 10 TL civarında değişiyor.

3- EĞLENCE

HEr SOKAĞIN RENGİ FARKLI
Kadıköy'ün eğlence hayatı da çok renkli. Semtte, birkaç farklı sokakta, farklı tarzlarda eğlence bulmak mümkün. Barlar Sokağı olarak anılan Kadife Sokak, Kadıköylülerden çok, eğlenmek için Kadıköy'e gelenlerin ilgisini çekiyor. Bu sokaktaki kalabalığın yaş ortalaması da diğer sokaklara oranla biraz düşük. Çoğunlukla 20-30 yaş aralığındaki gençler, bu sokağın müdavimleri arasında yer alıyor. Evet, her hangi bir barın değil, tamamen sokağın müdavimiler. Gençler, bakkallardan aldıkları biralarla sokakta muhabbet ederek zaman geçiriyor. Uzun zamandır caz, blues ve rock topluluklarına ev sahipliği yapan Shaft'ın bulunduğu Osmancık Sokak ise son birkaç aydır Kadife Sokak'a göre daha popüler. Bu sokakta, daha çok 'Kadıköy'ün yerlileri' ve 30 yaş üzeri insanlar takılıyor. Bu sokağın sonunda yer alan kadıköysahne de semtin yeni mekanlarından. Bu mekan, son zamanlarda, Hayko Cepkin, Luxus, Replikas gibi birçok ünlü ismi ağırladı. Konser için bu mekanı takip etmelerinde fayda var. Kadıköy'ün bir diğer alternatifi de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin bulunduğu Ali Suavi Sokak'ta. Bu bölge, içkisini yudumlarken, sohbet etmek isteyenler için ideal. Mühürdar Caddesi'nde bulunan Dumlupınar Sokak'taki kafe ve barlar da Kadıköy'de zaman geçirmek isteyenlerin uğrak yeri. Bu sokaktaki mekanların müşterileri de genelde Kadıköy dışından gelen insanlar oluyor.

MEYHANELER
Koço: Moda Caddesi üzerinde Tarihi Moda İskelesi'ne inen yolda yer alan Koço, Kadıköy'ün en ünlü meyhanelerinden biri. Tam bu mevsimde, güneş batarken Koço'nun deniz gören bir masasıda oturmak size çok iyi gelebilir. Benusen: Akmar Pasajı'nın da bulunduğu Neşet Ömer Sokak'ta yer alan Benusen de çilingir sofrasını kurup, muhabbeti derinleştirmek isteyenler için iyi bir alternatif. Mekanının yaş ortalaması biraz yüksek olsa da vakit gece yarısına yaklaştığında, masalar arasında gelişen diyaloglar mekanın mezeleri kadar lezzetli. Moda Meyhanesi: Yine Moda Caddesi üzerinde yer alan ve geçtiğimiz yıl açılan Moda Meyhanesi tam bir mahalle meyhanesi. Mekanda, söyleyip de bitiremediğiniz şişe rakıları, üzerine isminizi yazarak saklıyorlar. Böylece bir dahaki meyhane ziyaretinizde kendi rakınızı içiyorsunuz. Tereyağlı yürek, mekana giderseniz mutlaka denemenizi önereceğimiz bir lezzet. Piraye Taş Plak Meyhanesi: Kadıköy ve meyhane demişken, Rızapaşa Çıkmazı'nda yer alan Piraye Meyhanesi'ni anmamak olmaz. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu meyhanede rakılarınızı, taş plakların uzaktan gelen cızırtılı sesi eşliğinde yudumluyorsunuz. Cibalikapı Balıkçısı: Bir şubesi de İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan Cibalikapı Balıkçısı, farklı lezzetleri denemek isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir mekan.

EN İYİ BEŞ BAR
Arka Oda: Kadife Sokak'ta bulunan Arka Oda'nın özelliği büyük bir arka bahçeye sahip olması. Farklı etkinliklere de ev sahipliği yapan mekan, üniversite öğrencilerinin uğrak yerlerinden. Belfast: Dr. Esat Işık Sokak'ta bulunan Belfast Pub, Kadıköy'ün en popüler barlarından. Belfast'ta birçok Avrupa birasını bulmak mümkün. Popülerliğinin önemli nedenlerinden biri de bu. Hayalperest: Osmancık Sokak'taki Hayalperest son aylarda popüler oldu. Hayalperest bir 'müdavim barı'; genelde birbirini tanıyan insanlar burada takılıyor. Karga: Kadife Sokak'ın en kalabalık barlarından biri. Hafta sonları yer bulmak büyük bir dert. Fakat hem kitlesi hem de müzikleri kalitesini ortaya koyuyor. Zeplin: Moda Caddesi'nde yer alan Zeplin, Kadıköy'ün en yeni mekanlarından... Belfast gibi Zeplin'de de birçok farklı birayı denemek mümkün. Havaların ısınmasıyla birlikte, mekan, neredeyse haftanın her günü kalabalık.

KADİFE SOKAK'TA HERKES DERTLİ
Kadife Sokak'ta sokağa masa çıkartılmasının yasaklaması ve Caferağa, Osmanağa ve Rasimpaşa mahallelerinde tekel büfelerinin gece 02.00'ye kadar olan içki satışını saat 22.00 ile sınırlandırması büyük tartışmalara yol açmıştı. 35 senedir sokakta tekel büfesi işleten Yıldız Tekel'in sahibi olanlardan kendisinin de rahatsızlık duyduğunu belirtmeden geçmiyor. Ancak çözümün yasaklama olmadığını kaydediyor: "Bu sokak iki-üç sene öncesine kadar böyle değildi. Gelenlerin çoğu eğitimli kişilerdi ve birbirlerini tanırdı. Şimdi Kartal metrosu ve metrobüsün gelmesi ile birlikte İstanbul'un her yanından geliyorlar," diyor. Sokakta eğlenen üniversiteli grupsa İstanbul'un tüm semtlerinden toplanıp gelmiş gençlerden oluyuşor. İçlerinden biri "Hayat sokakta," diyor. Diğeri "Barda sigara içemiyorsun, ayrıca bir biraya 12-13 lira veriyorsun," diye dertleniyor. Sokakta içenlerden rahatsız olduğunu belirten bar sahibi Günay Önalan ise "Sokağa masa çıkartmayı yasaklayıp bizi içeriye tıkınca sokak onlara kaldı. Bu bir asayiş olayı!" diyerek durumu özetliyor. Sokak sakinlerinden Muzaffer Toker (80) ise "Ben camımın önüne oturup hareketi izliyorum," diyor. (MESUT ER)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'nun şehir merkezi Kadıköy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN