Deney hayvanı cenneti olmayalım

Kozmetik ürünlerdeki hayvan deneyleri yasağı, AB ülkelerinde 11 Haziran'da yürürlüğü girecek. Yeryüzüne Özgürlük Derneği, bu yasağın Türkiye'yi deney hayvanı bahçesine çevirmesinden endişeli

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Geçtiğimiz haftanın bir numaralı olayı, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda yaşananlar oldu şüphesiz. Ancak geçen hafta gözden kaçan bir gündem maddesi daha vardı. Aslında "Gözden kaçan," yerine "Görmezden gelinen," demek daha doğru olur. Çünkü geçen hafta bir de Dünya Deney Hayvanlarına Özgürlük Haftası'ydı. Bu hafta nedeniyle Yeryüzüne Özgürlük Derneği'nin yetkikileri, AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Parlamentosu üyelerine bir mektup gönderdi. Dernek bu mektubunda 11 Haziran 2013 itibariyle yürürlüğe girecek kozmetik ürünlerdeki hayvan deneyleri yasağıyla ilgili Türkiye'deki koşullara dair endişelerini aktardı. Dernek üyelerinden veteriner teknikeri Burak Özgüner, "AB'de uygulanacak olan yasağı düşündüğümüzde, Türkiye'deki ulusal mevzuat açısından durum, son derece iç karartıcı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Aralık 2011'de çıkartmış olduğu deney yönetmeliği, hayvan deneylerini daha da tartışılmaz hale getiriyor. Türkiye, hayvan deneyleri cenneti haline dönüşebilir," diyerek endişelerini dile getiriyor. Her yıl milyonlarca hayvan, tıp ve ilaç endüstrisinin yanı sıra silah hasar deneylerinde, kozmetik ve kimyasal maddelerin etkilerinin tespitinde de kullanılıyor. Burak Özgüner, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin çok azının kullanılmasına da tepkili: "Hayvanlar üzerinde denenen her ilaç, daha sonra insanlarda da deneniyor. 2003 tarihli Prof. Dr. W. F. Crowley imzalı bir tıp makalesine göre hayvanlar üzerindeki 25 bin çalışmanın yalnızca biri, klinik olarak kullanışlı bir ilaç olarak sonuçlanmış. Yüzde 0.004 gibi komik bir rakama karşın hayvan deneyleri sürdürülüyor."

Dünya bu gerçekle yüzleşiyor
Dünyada bu konuda AB dışında gelişmeler de var. Humane Society International'ın (HSI) 25 Nisan 2013 tarihli bültenine göre Brezilya'da alternatif deney yöntemleri, mevzuata dahil edildi. Hindistan da kozmetikte hayvan deneylerini tamamen yasaklamayı amaçlıyor. Türkiye'de ise geçtiğimiz yıl Vegan Kolektif çatısı altında bir araya gelen aktivistler, kozmetik ve temizlik ürünlerinde hayvan deneyi yapılmışsa, bunun ürün üzerinde belirtilerek tüketiciye tercih hakkı tanınabilmesi için 5 bine yakın imza topladı. Bu imzaların önümüzdeki aylarda Meclis'teki ilgili bakanlıklara teslim edilmesi bekleniyor.

KISA... KISA...
Dünya tatlısı kedicik
Evde doğan, iki buçuk aylık, erkek, oyuncu, dünya tatlısı bu kediye acil yuva aranıyor. Bilgi çin tel: (0533) 634 38 66

Barınak köpeğinin ünlü meleği
Manken Özge Ulusoy'un Bolluca Barınağı'ndan ölmek üzereyken çıkartıp tedavi ettirdiği bu sevimli Labrador kırmasına acil yuva aranıyor. İsmi Betty, dişi, dört yaşında, çok sağlıklı ve sevecen bir köpek. Onu sahiplenmek isterseniz, sukru_cobanoglu@hotmail. com'dan bilgi alabilirsiniz.

Annesiz yavrular
Daha birkaç haftalıkken, annelerinden ayrıldılar. Bir evde özenle sevgiyle bakıldılar. Ömür boyu bakacak, sevecek, koruyacak ailelerini arıyorlar. Bilgi için tel: (0216) 384 51 65
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deney hayvanı cenneti olmayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN