Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya tarihinde en çok satan oyuncak: Rubik küpü

Dünya Küp Birliği, geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki ilk uluslararası Rubik küpü yarışmasını düzenledi. Birliğin başkanı Ron van Bruchem'den bu 'sihirli' küple ilgili ilginç bilgiler aldık

Rubik küpünün dünyada en çok satan oyuncak olduğunu biliyor muydunuz? Biz de yeni öğrendik doğrusu. Üstelik, bir çeşit bulmaca olan bu oyuncağın fanatikleri de varmış dünyada. World Cube Association'ın (Dünya Küp Birliği) üyeleri arasında küpü 5-6 saniyede çözen insanlar var. Bu birliğin dünyanın pek çok ülkesinde düzenlediği yarışmalarda ise gözü kapalı çözme, tek elle çözme gibi kategoriler var. Dünya Küp Birliği, geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki ilk yarışmasını düzenledi. Ve gördük ki ülkemizde de hiç azımsanmayacak sayıda Rubik küpü meraklısı varmış. Akıl Oyunları Yayıncılık ile Başel Oyuncak'ın sponsor olduğu bu uluslararası yarışmanın birincisi bir Gürcü olsa da, birliğin eş başkanı Hollandalı Ron van Bruchem, Türkleri de son derece başarılı buldu. Kendisinden bu ilginç 'uzmanlık alanı'yla ilgili bilgiler aldık...
- Rubik küpüyle ilgilenmeye nasıl başladınız?
- 'Küp' 1979'da piyasaya çıktı ve 1981-82 yıllarında çok popüler oldu. İlk Rubik küpümü 1980'de, en iyi arkadaşımın annesinden aldım. Küp popüler olduğunda onu çözebilen birkaç insandan biriydim. Bu yüzden birçok insan karıştırılmış bir küple kapıma gelir ve benden çözmemi isterdi. Pratik yapmaya devam ettim ve ortalama çözüm süremi 20 saniyenin altına düşürdüm. Daha sonra NKC'nin (Hollanda Küpçüler Kulübü) bir üyesi oldum. Orada bulmacalar konusunda hevesli başka insanlarla tanıştım. 1999'da, Rubik küpünün bilgisayar versiyonu olan 'Rubik's Games'i hediye olarak aldım. 2000'de kendi web sitemi yaptım. Meslektaşım Henk Kuipers'la birlikte speedcubing. com'u yarattım. Speedcubing. com ve mail grubu yoluyla birçok küp meraklısının dikkatini çektik. İlk gayrıresmi yarışmamız 2002 Hollanda Küp Günü'nde oldu. Burada tanıştığım bazı arkadaşlarımla ilk kez 2003'te bir dünya şampiyonası düzenledik ve hemen sonra WCA'yi (Dünya Küp Birliğ) kurduk. ABD'de, Hollanda ve Almanya'da yarışmaları başlattık. WCA, 60 ülkedeki yarışmalarıyla hala büyüyor. 100'e yakın ülkede 10 binlerce üyemiz var. - Amacınız ne?
- Adil koşullarda daha fazla ülkede, daha fazla insanla, daha fazla eğlenerek daha fazla yarışma yapabilmek. Hobimizi geliştirmek ve yaymak.

Hollywood bu küpü seviyor
Ron van Bruchem, Rubik küpünün ek çok filmde kullanıldığını söylüyor: "Rubik küpü İnanılmaz Örümcek Adam, Armageddon, John Malkovich Olmak, Hellboy, Hitch gibi birçok filmde oyuncuların elinde veya dekorun bir parçası olarak yer aldı. Ancak iki filmde Rubik küpü ilginç şekilde kullanıldı. Biri Will Smith'in Umudunu Kaybetme filmi. Filmde Chris Gardner, küpü çözerek istediği işi alıyor. Bu film için Will Smith küpü çözmeyi gerçekten öğrendi. Filmden aylar sonra bile birkaç kez televizyon programlarında küpü çözmeyi başarabildi. Diğeri ise Beyin Avcıları filmi. Filmde Eion Bailey'nin Rubik küpü çözmesi gerekiyor fakat bir türlü küp çözmeyi kendisine öğretemiyorlar. Bunun üzerine, yapımcılar, arkadaşım Ronald Hoekstra'dan destek aldılar ve küpü çözerken onun ellerini çektiler. Filmin kastında 'el dublörü' olarak Roland'ın ismi yer alır.

Hızlı küpçüler bir saniyede sekiz hamle yapabiliyor
- Rubik küpü çözmenin faydaları neler?
- Bu güzel bir hobi. Dünyanın en hızlı küp çözebilen insanlarından olduğum halde hala kendi rekorlarımı geliştirebiliyorum. Rubik küpü çözmek göz-el koordinasyonunu geliştirir. El çabukluğunu artırır. Hızlı düşünmeyi kolaylaştırır.
- Rubik küpünün tarihte en fazla satan oyuncak olduğu doğru mu? Böyle başka ilginç bilgiler var mı küple ilgili?
- Doğrudur. Satılan küp sayısı 400 milyon. Küple ilgilenen insan sayısı 100 milyon. Rubik küpünü hızlı çözmekle ilgilenen insan sayısı 1 milyon. En geç Rubik küpü çözeri, Çinli Ruxin Liu (3 yaş 3 aylık). Çoğu çok genç çözen insanlar, beş yaşın altında ve yüzde 80'i kız çocuğu. Bu, kızların zihinlerinin daha erken geliştiğini gösteriyor. Tek seferde en hızlı Rubik küpü çözen kişi ise 5.55 saniyede çözdü. Hızlı küpçüler, saniyede sekiz hamle yapabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya tarihinde en çok satan oyuncak: Rubik küpü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN